• TYDZIEŃ  DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA W MARIANOWIE

          • Dzisiejszy poranek w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie rozpoczął się wyjątkowo. Młodzież mieszkająca w internacie, pod okiem wychowawców, dla społeczności całej szkoły przygotowała „Święto Chleba” - uroczystość  promującą zdrowy styl życia. Była to okazja do refleksji nad wartością i jakością spożywanego na co dzień chleba. Stoły uginały się od różnego rodzaju pieczywa pełnoziarnistego, do spożycia którego przygotowane zostały  zdrowe i kolorowe przekąski owocowe i warzywne. Uczniowie wraz wychowawcami przygotowali rożnego rodzaju pasty z ciecierzycy, soczewicy czerwonej oraz dipy. Jako słodka przekąska królowało ciasto z pomidorów i dyni. Tradycyjne chipsy zastąpione zostały kolorowymi warzywami pociętymi w słupki, które szybko znikały ze stołów maczane w smacznych i zdrowych dipach. Młodzież przygotowała projekt piramidy zdrowia, której podstawą były akcesoria sportowe promujące aktywny  styl życia. Dni Chleba na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych. TAK TRZYMAĆ !!!

          • Dzień Chłopaka w Internacie

          • Jak wiadomo, na koniec września przypada Dzień Chłopaka. Niestety, w naszej szkole jest to też czas praktyk w gospodarstwach rolnych. Obchody święta musieliśmy więc lekko przesunąć w czasie. Postanowiliśmy spędzić je w nowo otwartym miejscu rekreacji „Laser Tag”, oferującym paintball laserowy. Nasi CHŁOPCY wraz z wychowawcą internatu panem Sławomirem Ptaszyńskim rywalizowali w dwóch drużynach: czerwonej i zielonej. Po wyjściu z labiryntu widać było uśmiechnięte twarze, ale jednocześnie słychać było spostrzeżenia,  że tak łatwo wcale nie było. Zmagania drużyn oraz wyniki indywidualne można zobaczyć w załączonej galerii zdjęć.

            Za  organizację uroczystości odpowiadali wychowawcy: Sabina Elżbieta Kraszewska i Sławomir Ptaszyński.

          • LICEALIADA - W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • Dnia 09.10.2019 przy słonecznej i ciepłej pogodzie odbyła się LICEALIADA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH. Trasa dwu i pół kilometrowego przełaju wiodła po pięknych, ale i trudnych ścieżkach białostockiego lasu na Pietraszach. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle po usianym nierównościami, wystającymi korzeniami i sypkim piasku terenie. Na koniec czekał ich jeszcze wyczerpujący osiemdziesięciometrowy podbieg w kierunku mety.

            Wszyscy nasi uczniowie ukończyli bieg, co więcej obyło się bez kontuzji. Mamy nadzieję, że zebrane doświadczenie zaprocentuje w przyszłym roku.

            Reprezentował nas zespół w składzie: Jędrzejczyk Dawid, Kaczmarczyk Mateusz, Kossakowski Konrad, Mikucki Marcin, Ościłowski Piotr.

             

          •  Otrzęsiny Internackie

          • W dniu 8 października w internacie odbyły się otrzęsiny wychowanków klas pierwszych. Starsi wiekiem i stażem mieszkańcy internatu, w tym przedstawiciele Samorządu  (Patryk Dąbkowski i Damian Chmielewski), przywitali nową  społeczność i przedstawili kotka - pomocnika o imieniu Salamon (Szymon Zakrzewski), który wspierał ich swoim wdziękiem podczas ceremonii otrzęsin. Po krótkiej prezentacji grup przystąpiono do gier zespołowych i rywalizacji sportowych między pierwszakami. Nasze "koty" brały udział w następujących konkurencjach: kalambury, reklama wybranych przedmiotów, toczenie piłki lekarskiej z przeszkodami, test wiedzy o internacie, taniec z balonami czy też prezentacja uśmiechu po wypiciu soku z cytryn. Rzecz jasna, nie obyło się bez otrząsania nowych wychowawców na czele z panią kierownik - Dorotą Miarką. Ich zadaniem było zaśpiewanie wybranej przez siebie piosenki, co wzbudziło aplauz młodzieży. Na koniec wszystkie grupy zostały nagrodzone dyplomami i statuetkami wykonanymi z batatów.

            Życzymy nowym kolegom i koleżankom  wspaniałych chwil przeżytych w naszym internacie.

          • X edycja kampanii Fundacji „Pomóż Im - Pola Nadziei”

          • W dniu 7.10.2019 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu - Bartłomiej Gołaszewski  i  Konrad Kossakowski oraz wychowawczynie - Sabina Kraszewska i Barbara Karasińska uczestniczyli w inauguracji X edycji kampanii Fundacji „Pomóż Im - Pola Nadziei”, która odbyła się w Bursie Nr 3 w Łomży. Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem: „Jesteśmy sobie potrzebni”. Wolontariusze podczas inauguracyjnego spotkania poznali program pracy na bieżący rok szkolny. Pani prezes Fundacji „ Pomóż Im” zaprezentowała uczestnikom spotkania film „Hospicjum bez tabu”, który przybliżył obraz i specyfikę pracy z osobami nieuleczalnie chorymi. Dzięki projekcji filmu można było poznać, czym jest opieka paliatywna i jak przygotować się do pomagania osobom bardzo chorym. Na zakończenie spotkania wolontariusze wspólnie zasadzili cebulki żonkili, będące symbolem akcji.

            My także włączyliśmy się aktywnie w pomoc osobom potrzebującym. Jako symbol naszej gotowości w służbie innym otrzymaliśmy do zasadzenia żonkile, które posadziliśmy przed naszym Internatem.

          • OPŁATA ZA WYŻYWIENIE W INTERNACIE

          • OPŁATA ZA WYŻYWIENIE W INTERNACIE

            W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

             

            Wpłaty proszę dokonywać  do 10 dnia każdego miesiąca

            Na numer konta: 28 1010 1049 0036 1013 9134 0000

            NBP O/Białystok

            z podaniem w treści imienia i nazwiska ucznia oraz klasy

            w sprawie wysokości opłat miesięcznych za wyżywienie  prosimy o kontakt z intendentem

             

            Uwaga !!!

            Odliczenia obiadów z miesiąca bieżącego będą realizowane w następnym miesiącu z (minimum 3 dni nieobecności)

          • Ognisko Integracyjne

          • 26 września klasy pierwsze po gimnazjum spotkały się na integracyjnym ognisku. Przygotowaniami zajęły się wszystkie klasy, które podzieliły się obowiązkami. Przy pokaźnym ognisku czuwali pan Krzysztof Piszczatowski i Wojciech Błachnio a przy zapleczu gastronomicznym - pani Agnieszka Szeligowska – Dzierżyk. 

            Przy ogniu toczyły się miłe rozmowy, rozbrzmiewały harcerskie piosenki, słychać było żarty i śmiechy. Niektóre rozbawione miny udało się nawet z zaskoczenia sfotografować, co moża zobaczyć na załączonych zdjęciach. Była to okazja do lepszego poznania koleżanek i kolegów z klasy własnej i równoległych. Niestety, od samego rana niebo zasnute było ciemnymi chmurami, z których w pewnym momencie zaczął padać rzęsisty deszcz, co zmusiło wszystkich do powrotu do szkoły. Wtedy atrakcje na boisku zostały zastąpione grą w Kahoota!  

            Mamy nadzieję, że podobne spotkanie uda nam się powtórzyć.

          • Akcja "Edward"

          • Dnia 26.09.2019 r. młodzież ZSCKR w Marianowie uczestniczyła w programie edukacyjno-profilaktycznym “Edward” w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach, organizowanym przez KMP w Łomży. Uczniowie posiadający prawo jazdy doskonalili na szkolnym placu manewrowym swoje umiejętności pod fachowym okiem funkcjonariuszy KMP. Ponadto mogli wzbogacić wiedzę o bezpiecznej jeździe na motocyklu, a także sprawdzić się w udzielaniu pierwszej pomocy. 

            Miejmy nadzieję, że zdobyte umiejętności przełożą się na bezpieczeństwo na drodze młodych kierowców.

          • NASZ NOWY ZAKUP – FENDT 5225 E

          • W ramach projektu „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie”  nasza szkoła wzbogaciła się o kombajn zbożowy firmy Fendt. Kombajn swoimi rozwiązaniami technicznymi spełnia nie tylko założenia rolnictwa 3.0, czyli rolnictwa precyzyjnego, ale także wpisuje się w system składników rolnictwa 4.0, które jest zbiorem technologii informatycznych wykorzystywanych do optymalizacji procesów produkcji. Większość tradycyjnych operacji realizowanych dawniej przez operatora - ustawianie parametrów pracy, ich kontrola i ewentualna korekta - jest obecnie realizowana przez systemy mechatroniczne, co znacząco zmniejsza obciążenie operatora i przyczynia się do podniesienia wydajności pracy. Wszystkie dane o pracy maszyny przekazywane są do operatora wewnątrz kabiny, a systemy diagnostyczno-wnioskujące „podsuwają” operatorowi najlepsze rozwiązanie.

            Rozwiązania techniczne zastosowane w kombajnie pozwalają śmiało stwierdzić, że nasza szkoła wkracza w epokę rolnictwa inteligentnego, którego głównym celem jest maksymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych, przy minimalizacji kosztów produkcji oraz negatywnego wpływu produkcji roślinnej i zwierzęcej na środowisko.

          • MIESZKAŃCY INTERNATU PODCZAS AKCJI - SPRZĄTANIA ŚWIATA

          • W dniu 23 września 2019r. wychowankowie naszego internatu wraz z wychowawcami - panią Barbarą Karasińską, Sabiną Kraszewską, Bogusławą Buczyńską oraz panem Sławomirem Ptaszyńskim, wzorem poprzednich lat, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata pod hasłem:

            NIE ŚMIECIMY,  SPRZĄTAMY, ZMIENIAMY”

            Wyposażona w worki i rękawiczki młodzież ruszyła do sprzątania najbliższego otoczenia,  wokół  internatu, szkoły i okolicy. Pogoda dopisała, śmieci też, czego efektem było uzbieranie 20 worków.

             

          • Sprzątanie Świata

          • Dnia 20 września 2019 klasy 1FT i 1BTa wraz z wychowawcami – panem Wojciechem Błachnio i panem Krzysztofem Piszczatowskim wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale nie opuszczały nas dobre humory. Sprzątnęliśmy najbliższe otoczenie szkoły wraz z przystankiem autobusowym. Miło i pożytecznie spędziliśmy czas.

          • Bednary 2019

          • W dniach 19-20.09.2019 uczniowie klasy 2BTa, 2BTb i 3BTa brali udział w dwudniowej wycieczce, której głównym celem były targi rolnicze AGRO SHOW w Bednarach. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Poznań. Ciekawie spędziliśmy popołudnie na Starym Mieście. Zabytkowe kamieniczki, muzea, kościoły, pomniki i urokliwe uliczki tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Spacer po starej części miasta zakończyliśmy w miejscu, które łączy historię XIX-wiecznego Poznania z nowoczesnością, czyli w galerii „Stary Browar”. Spędziliśmy tam miło wieczór w Multikinie. Drugiego dnia udaliśmy się do miejscowości Bednary na Międzynarodowe Targi Rolnicze. To miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych okazało się dla naszych uczniów jak zwykle największą atrakcją wyjazdu. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, bogatsi o nowe wiadomości i wspomnienia.

          • KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

          • W dniach 16-18 września 2019 r., jak co roku biblioteka szkolna zaprosiła młodzież szkolną na kiermasz używanych podręczników. Na wyznaczonych stanowiskach sprzedający prezentowali swoją ofertę. Najliczniejszą grupą kupujących byli uczniowie klas pierwszych. W trakcie trwania kiermaszu uczniowie mieli okazję nawiązać nowe kontakty ze starszymi kolegami. Atmosfera kiermaszu była bardzo przyjazna, z każdym dniem grono sprzedających i kupujących powiększało się. Wszyscy byli zadowoleni - starsi uczniowie, bo „wpadł grosz do kieszeni”, pierwszacy, bo mogli skompletować brakujące podręczniki.

          • Ognisko integracyjne i gry sportowe

          • W dniu 12.IX.2019r. na boisku szkolnym zostały zorganizowane gry i zabawy integracyjne dla mieszkanców internatu. Imprezę rozpoczęliśmy od konkurencji sportowych: rzutu do celu, prowadzenia piłki, biegu z przeszkodami, biegu z piłeczką na łyżce. Najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny. Pomimo że była to rywalizacja sportowa wszystkie grupy stanęły na podium. I miejsce zajęła grupa trzecia,  II miejsce grupa pierwsza, a III miejsce grupa druga. By zrelaksować się po niemałym wysiłku wszyscy zgodnie zasiedli dookoła płonącego ogniska, aby delektować się pieczeniem i konsumpcją kiełbasek. Przy skocznej muzyce czas zbyt szybko minął. Zostały tylko piękne wspomnienia.

          • Wrześniowy Szlak

          • Wrześniowy Szlak 10.09.19

            80 rocznica wybuchu II wojny światowej była doskonałą okazją, by uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii, poprowadzonej przez Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich, tymczasowo stacjonujących w Śniadowie.

            Młodzież usłyszała ciekawą opowieść o udziale 5 Pułku Ułanów w Kampanii Wrześniowej na szlaku bojowym od Ostrołęki po Prusy Wschodnie. Dowiedziała się o bohaterskiej walce ułanów i Ich poświęceniu dla Ojczyzny w obliczu najazdu niemieckiego.

             Obejrzała także pokaz Konnej Musztry Kawaleryjskiej.

          • Pizza na dobry początek

          • Dnia 9 września sekcja gospodarcza i Samorząd Internatu - wychowankowie grup III i II przygotowali ulubiony poczęstunek kolegów, czyli pizzę.

            I podobno wszystkim smakowało… ;-)
            Dziękujemy młodzieży za udział w zajęciach!!!

            Opiekunowie: A. Grużewska, M. Mieczkowska

          • Rejs na Bałtyku

          • W dniach od 3 do 7 września 2019 r. uczniowie szkół rolniczych uczestniczyli w rejsie po Bałtyku. Z naszej szkoły brało w nim udział dwoje uczniów Monika Tyborowska i Szymon Zakrzewski. Tak wspominają morską przygodę:„ Pierwszego dnia zwiedzaliśmy dwa okręty ORP,,Błyskawica" oraz ,,Dar Pomorza". Zobaczyliśmy, jak wygląda życie marynarzy na statku. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie muzeum marynarki wojennej. Widzieliśmy tam statki wojenne oraz uzbrojenie, jakie stosowano na przestrzeni lat podczas wojen. Następnie odbyliśmy rejs z Gdyni do Helu. Kolejnego dnia mogliśmy obserwować foki w fokarium na Helu. Mieliśmy szansę zobaczyć je podczas treningu. Po fokarium przeszliśmy do miejsca, gdzie znajduje się początek Polski. Po tych atrakcjach udaliśmy się w rejs do Gdańska. Kiedy płynęliśmy do Gdańska, ujrzeliśmy Westerplatte. Tym akcentem zakończyliśmy nasz dzień. Trzeciego dnia rozpoczęliśmy dzień od zwiedzenia stoczni gdańskiej, w której narodziła się "Solidarność". Wraz z audio przewodnikiem zdobyliśmy wiedzę na temat powstania "Solidarności". Kolejną atrakcją było muzeum II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się jak przebiegała wojna na świecie oraz jakie były jej skutki. Na koniec dnia wypłynęliśmy do Sopotu. Ostatniego dnia wróciliśmy do Gdyni. Uczestnicy wyprawy otrzymali świadectwa uczestnictwa w rejsie. Podczas pobytu nauczyliśmy się strerować jachtem, jednocześnie miło spędzając czas.To była dla nas niezapomniana przygoda”.

          • Akcja Narodowe Czytanie

          • Kolejny raz nasza  szkoła przystąpiła do akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie te zostało powołane do życia przez Prezydenta RP w 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Nowele polskie”, a znalazło się wśród nich osiem tytułów:

            1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
            2. Dym – Maria Konopnicka
            3. Katarynka – Bolesław Prus
            4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
            5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
            6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
            7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
            8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

            Wspólnym motywem tych utworów jest polskość, a także uniwersalizm przesłania.

            Spotkanie z wielką literaturą w naszej szkole odbyło się, dzięki pięknej pogodzie, na skwerze przy szkole. Słuchanie fragmentów lektur przybrało formę pikniku, na którym można było się zrelaksować przy treściach ważnych i podniosłych, które zwracały uwagę na wspólne wartości i cele. Teksty czytane były przede wszystkim przez młodzież, ale do akcji dołączyli się również nauczyciele.

            Narodowe Czytanie 2019 pozwoliło nie tylko na rozwój intelektualny, ale inne niż codzienne spotkania towarzyskie. Akcję, jak co roku, zorganizowały  Jolanta Tarnacka i Agnieszka Szeligowska - Dzierżyk.

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie