• Zagraniczne praktyki z programem Erasmus+

•  W dniach 5-17 maja 2024 r. uczniowie z ZSCKR w Marianowie (kierunki: mechanizacja i rolnictwo) uczestniczyli w zagranicznych praktykach na Malcie w ramach programu Erasmus+.

Po przyjeździe z lotniska zostali zakwaterowani w hostelu "Inhawi". Praktyki były realizowane u lokalnych przedsiębiorców. Uczniowie pracowali między innymi na farmach i w gospodarstwach, ukierunkowanych na hodowlę zwierząt oraz  uprawę warzyw i owoców, a także w zakładach świadczących naprawy i  remonty silników oraz innych urządzeń.

Praktyki zagraniczne nierozerwalnie wiązały się z poznawaniem kultury, architektury oraz ciekawostek przyrodniczych odwiedzanego rejonu. Młodzież była między innymi w pierwszej stolicy Malty – Mdinie oraz w obecnej - Vallettcie. Odbyła także rejs statkiem, niezwykle ciekawy, bo połączony ze zwiedzaniem wysp Gozo oraz Comino. Piękna pogoda pozwoliła na błogi relaks - kąpiele słoneczne i wodne w Blue Lagoon.

Ważnym elementem praktyk było też to, że wszyscy komunikowali się w języku angielskim, co przyczyniło się do podwyższenia poziomu  umiejętności językowych.

Był to naprawdę dobrze spędzony, owocny czas, udane połączenie nauki, pracy i wypoczynku.

• Światowy Dzień Zdrowia

• W dniu 7 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień  Zdrowia, upamiętniający powstanie WHO. W tym roku przyświecało mu   hasło: "Moje zdrowie, moje prawo."

Z tej okazji uczniowie klasy 1B2S przygotowali uroczysty apel, ze względów organizacyjnych przełożony na10  maja 2024 r.. Na czwartej godzinie lekcyjnej do sali gimnastycznej przybyła młodzież z poszczególnych klas oraz nauczyciele. Wszyscy oni usłyszeli, że na zasady zdrowego stylu życia składają się codzienne decyzje, nawyki, zachowania, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia to działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zdolności poznawczych. Organizatorzy apelu omówili wszystkie aspekty zdrowego stylu życia. Podkreślili zmiany, jakie nastąpiły w piramidzie zdrowego żywienia, zalety żywności ekologicznej, świadomego odżywiania, zmiany nastawienia psychicznego oraz znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Przypomnieli też, jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają używki- jak zgubne są skutki palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu, napojów energetycznych, zażywania dopalaczy i narkotyków. Podkreślili także, do jakich schorzeń ( chorób cywilizacyjnych) może prowadzić nieodpowiednia dieta. Przesłanie sformułowane podczas apelu było bardzo jasne: Każdy z nas powinien podejmować różnorakie działania w swoim otoczeniu, których celem byłaby promocja zdrowego stylu życia. Należy zachęcać do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

• Pozdrowienia z Malty !!!!

• Kilka dni temu uczniowie naszej szkoły rozpoczęli realizację praktyk na Malcie w ramach programu Erasmus+. Wyjazd jest połączony z rozwijaniem praktycznych umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Praktyki posiadają również aspekt kulturowy: pozwalają poznać architekturę, kulturę i historię innego kraju. Zapraszamy do galerii zdjęć.

• Święto Konstytucji 3 Maja

• W naszej szkole uchwalenie Konstytucji 3-go Maja zostało upamiętnione gazetką tematyczną i projekcją multimedialną przypominającą głównych uczestników wydarzeń z roku 1971. Z tej okazji został także przeprowadzony quiz sprawdzający,  jak wiele nasi uczniowie wiedzą na temat okoliczności, przyczyn i efektów uchwalenia tego ważnego aktu prawnego. Gratulujemy w szczególności zwycięzcom- klasie 4BT oraz reprezentacji klasy 1BT i 2BT za zajęcie 2 i 3 miejsca, a także pozostałym uczestnikom-klasom: 3BT, 3BB, 1FT, 3FT, 2BB, 2FT. Organizatorzy quizu: Magdalena Modzelewska i Agnieszka Brzostowska