• Szanowni Rodzice, Uczniowie

          • Na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej wynikającej z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa od 12 do 25 marca br. Funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Na tej podstawie zostały zawieszone zajęcia również w ZSCKR w Marianowie – od 12 marca do 25 marca br. Uczniowie nie przychodzą do szkoły. Zostały zawieszone również zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu, nauki jazdy           i kursów organizowanych na terenie szkoły.

            Nie jest to czas wolny od nauki. Zachęcam, uczniów do samodzielnej nauki              w czasie gdy nie będzie zajęć.  Proszę drodzy uczniowie wykorzystajcie ten czas z pożytecznie. Nauczyciele znajdują się w stanie gotowości do pracy, otwarci na na Wasze sugestie i prośby. Minister Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl, udostępnia materiały edukacyjne, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć  wiedzę. Nauczyciel naszej szkoły będą również przekazywać drogą elektroniczną, m.in. za pośrednictwem dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej i portali społecznościowych informację dotyczące treści programowych.

            Pamiętajcie , że to nie są wakacje i czas na spotkania towarzyskie, stosujcie się do zaleceń służb. Bądźcie mądrzy i odpowiedzialni nie tylko za siebie ale też za inne osoby. Pozostańcie w domach, unikajcie skupisk osób i dbajcie o higienę osobistą, często myjcie ręce płynami do dezynfekcji.

            Proszę o śledzenie na bieżąco informacji zamieszczanych na stronie internetowej szkoły, w dzienniku elektronicznym i na szkolnym facebooku, a także komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

             

            Z poważaniem

            Sławomir Łomotowski

            Dyrektor ZSCKR w Marianowie

          • MISTRZOSTWA SZKOŁY W INDYWIDUALNYM TENISIE STOŁOWYM

          •  

            Wtorek 25.02.2020 był dniem, w którym odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Były to jednocześnie eliminacje do Licealiady Wojewódzkiej w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Do zawodów zgłosiło się trzydziestu siedmiu uczniów. Ostatecznie wystartowało dwudziestu czterech zawodników. Zawody otworzyła pani wicedyrektor Małgorzata Cwalina. Życzyła wszystkim udanego startu oraz gry „fair play”. Zgodnie z  oczekiwaniami zawody odbywały w duchu uczciwej walki, co więcej w każdym meczu widać było wolę wygrania z obu stron stołu.Ostatecznie zwycięzcą okazał się Mateusz Gosk- wygrywając pojedynek finałowy z Karolem Lutostańskim. Trzecie miejsce zajął Mateusz Dzbeński,  a na czwartym uplasował się Jakub Korwek. Pierwsza szóstka uczestników została uhonorowana pamiątkowymi dyplomami, a trzej najlepsi zawodnicy statuetkami. Najlepsza czwórka będzie nas reprezentować na wspomnianej wcześniej Licealiadzie.

             

            I miejsce Gosk Mateusz I B4b,

            II miejsce Lutostański Karol I B4b,

            III miejsce Dzbeński Mateusz IV BT,

            IV miejsce Korwek Jakub II BTa,

            V miejsce Szczubełek Krystian IV BT,

            VI miejsce Szleszyński Sebastian I B4a,

            VII-VIII miejsce Konikowski Mateusz IV BT, Świderski Janusz II BTa,

            IX-XII miejsce Karwowski Patryk II BTb, Modzelewski Michał II BTb, Kossakowski Konrad II BTb, Skrodzki Adrian IB4a,

            XIII-XVI  miejsce Borawski Łukasz IV BT, Duchnowski Bartosz IBTb, Kowalczyk Adrian IIIFT, Truszkowski Mateusz IFT,

            XVII-XXIV  miejsce Gutowski Mateusz IB4a, Jabłoński Piotr I B4b, Bagiński Marcin IFT, Wiszowaty Tomasz II BTa, Orłowski Michał, Zieja Patryk IFT.

             

             

          • Wycieczka do Bawarii

          • W ramach doskonalenia zawodowego w dziedzinie rolnictwa  (rozwoju nowych technologii) w dniach 03-07.02.2020 r. odbyła się wycieczka do Bawarii. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w spotkaniu z reprezentantem firmy Fiegl- panem Mikołajem Sadowskim, który przedstawił historię powstania rodzinnej firmy. Można było obejrzeć proces powstawania urządzeń rolniczych, jak również uzyskać  odpowiedzi na wiele pytań związanych z dzisiejszym rolnictwem.

            Drugiego dnia uczniowie odwiedzili fabrykę Fendt, której historię powstania i rozwoju nakreślił pan Rafał Mikołajczyk.  Po wykładzie młodzież zobaczyła proces powstawania ciągnika, a na koniec pan Rafał bardzo dokładnie wyjaśnił  funkcjonowanie skrzyni vario- jednej z najnowocześniejszych skrzyń- niewątpliwej chluby firmy.

            Podsumowując, wyjazd przyniósł  wiele korzyści. Oprócz zdobycia wiedzy z zakresu rolnictwa, wiele razy młodzież miała  okazję poćwiczyć języki niemiecki i angielski, jak również zetknąć się z kulturą i tradycją bawarskiego regionu.

          • Wojewódzki Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny „Podlasie w moim sercu”

          •  

            W piękny, rześki i słoneczny poranek 4 marca na teren naszej szkoły i internatu przybyło około stu gości z całego województwa podlaskiego. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów szkół podstawowych i mieszkańców internatów i burs na Gali Finałowej I edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego „Podlasie w moim sercu”. Honorowy patronat nad naszym konkursem objęli:  minister rolnictwa i rozwoju wsi - pan Jan Krzysztof Ardanowski, marszałek województwa podlaskiego - pan Artur Kosicki oraz wojewoda podlaski - pan Bohdan Paszkowski. Ideą konkursu było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o ziemi podlaskiej, rozbudzenie pasji recytatorskich, fotograficznych oraz propagowanie twórczości o Podlasiu. Uroczystość rozpoczęli pan dyrektor Sławomir Łomotowski oraz kierownik internatu - pani Dorota Miarka, którzy z wielką radością powitali licznie przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas wicewojewoda podlaski - pan Marcin Sekściński, dyrektor podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - pan Waldemar Szczesny, prorektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży - pan dr hab. Andrzej Borusiewicz, w imieniu posła na Sejm - pana Antoniego Lecha Kołakowskiego przybyli: pani Marianna Jóskowiak i pan Jan Olszewski - radni Rady Miejskiej w Łomży. Miło nam było również gościć przedstawicieli Rady Rodziców naszej szkoły oraz  gremium jurorskie konkursu Fotograficznego i Recytatorskiego. Zaszczytną funkcję przewodniczącego jury konkursu fotograficznego zgodziła się objąć znana łomżyńska malarka - pani Teresa Adamowska, natomiast w konkursie recytatorskim pani Joanna Klama - instruktor teatralny Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

            Do konkursu fotograficznego zgłosiło się 75 uczniów w kategorii szkoła podstawowa, jak również w kategorii internaty i bursy. Łącznie uczestnicy nadesłali 192 prace konkursowe. Wszystkie nadesłane prace, zdaniem jury, były na wysokim, reporterskim poziomie, co również potwierdzamy. W kategorii szkoła podstawowa wszystkich członków jury zachwyciła „Walentynka znad Narwi” , której autorem był Piotr Olszewski ze Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie. Bezkonkurencyjna w kategorii internatów i burs okazała się praca fotograficzna naszej uczennicy Wiktorii Kośnik „Zgoda”. Wiktoria jesteś WIELKA - gratulacje i fanfary !  Gratulacje składamy również pani Beacie Skajster,  która  wyłowiła taką perełkę z grona uczniów naszej szkoły i z okiem fotoreportera czuwała nad przygotowaniem zdjęć do konkursu fotograficznego (Pani profesor, dobra robota !).

            Przesłuchania konkursowe części recytatorskiej były wspaniałą ucztą duchową, pełną emocji, wzruszeń, a nawet elementów z nutką humoru. Zaprezentowało się 26 uczestników w obu kategoriach. Bezkonkurencyjna okazała się Dominika Krawczyk z Katolickiej Bursy Szkolnej w Łomży z tekstem „Jak to u nas w Kurpsiach dawniej bywało” autorstwa Leszka Czyża. Dominika podbiła serca zarówno jury, jak i publiczności. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Amelia Aleksandra Turek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy z wierszem „Łomża – miasto moich marzeń”.  Z wielką dumą i radością pragniemy ogłosić, że mieszkanka naszego internatu Karolina Wilczewska z klasy I FT zdobyła zaszczytne wyróżnienie, recytując legendę pt. „Dzwon św. Michała w Łomży”. Dziękujemy również pani Agnieszce Szeligowskiej-Dzierżyk, która merytorycznie czuwała nad właściwym przygotowaniem naszej reprezentantki do konkursu recytatorskiego.

            Wisienką na torcie okazała się projekcja filmu „Cztery pory roku”  Zbigniewa Folgi, którą poprzedziła krótka prelekcja dyrektora Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi - pana Mariusza Sachmacińskiego. Zapierające dech walory przyrodnicze i krajobrazowe ukazane w filmie budziły zachwyt i utwierdziły uczestników konkursu w przekonaniu, że miejsce w którym żyjemy to wspaniała kraina, pełna dziewiczej przyrody i zachwycających pejzaży.

            Niemałą frajdą dla gości okazał się spacer po terenie szkoły oraz prezentacja parku maszynowego.  Sympatyczna atmosfera w szkole to nasz atut, z którym żaden ze zwiedzających nawet nie polemizował. Słynne polskie przysłowie głosi„ Gość w dom, Bóg w dom”. To dewiza przyświecająca wychowawcom internatu, jak i paniom kucharkom, które przygotowały niebiańską ucztę naszym miłym gościom, godną podlaskiej gościnności, za co bardzo dziękujemy.

            Dziękujemy też naszym sąsiadom i wieloletnim przyjaciołom z Warsztu Terapii Zajęciowej w Marianowie, na czele z panem dyrektorem Zbigniewem Biernackim. Uczestnicy warsztatu własnoręcznie  wykonali statuetki, które zostały wręczone podczas rozdania nagród. Na koniec dziękujemy sponsorom naszego konkursu: wojewodzie podlaskiemu, marszałkowi województwa podlaskiego, posłowi na Sejm RP - panu L. A. Kołakowskiemu, WSA w Łomży, OSM Piątnica, PEPEES.S.A,  Oddziałowi Regionalnemu ARiMR w Łomży, JBB Bałdyga, Hexa-Bankowi w Piątnicy, Metal-Technikowi, MJ Jedwabne, Ogrodom zimowym - BTM-Eurolinex, Szkole Językowej Euro-Mert Mieczysław Mertin, Firmom Sonarol, Office Center, Łomżyńskiemu Parkowi Krajobrazowemu Doliny Narwi, Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu „Sękacz w Piątnicy.

             Wszystkim uczestnikom raz jeszcze gratulujemy. Cieszyły nas uśmiechnięte twarze zwycięzców i wyróżnionych. Rozpiera nas radość, że konkurs spotkał się z tak szerokim zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych i mieszkańców internatów i burs. Mamy nadzieję ,że na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły i internatu. Nie pozostaje nam nic innego, jak już dzisiaj zaprosić wszystkich na kolejna edycję konkursu.

            Do zobaczenia !

          • Szkolenie - wiemy wszystko o kukurydzy i nawożeniu

          •  

            Szkolenie rozpoczął Kamil Tyszka z firmy nasiennej Euralis. Podczas prezentacji poruszył zagadnienia dotyczące hodowli kukurydzy. Przedstawił charakterystykę genetyki ziarnowej Tropical Dent i główne zalety odmian należących do tej grupy. Poruszono również tematy związane z przygotowaniem dobrej jakościowo kiszonki z kukurydzy. Omówiono program OPTImaize, do którego należą wyselekcjonowane, najlepsze odmiany kiszonkowe z hodowli Euralis.

            Podczas spotkania z uczniami Szkoły Rolniczej w Marianowie firma ADOB największy producen nawozów dolistnych w Polsce, zaprezentowała technologię nawożenia dolistnego kukurydzy ze szczególnym uwzględnieniem stosowania chelatu cynku IDHA w uprawie tej rośliny. Drugą rośliną, którą można nawozić dolistnie, omawiane w trakcie szkolenia były użytki zielone – trawy pastewne, na które ADOB proponuje nowy nawóz ADOB Mikro Trawa. ADOB Mikro Trawa jest to wieloskładnikowy nawóz krystaliczny, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i tworzy stabilne roztwory. Stosowanie dolistnego nawożenia w trawach pastewnych powoduje wzrost jakości kiszonki z traw poprzez wzrost zawartości białka i suchej masy z ha.

            W takcie spotkania Paweł Grabowski z firmy ADOB omówił różnicę między nawozami dolistnymi, które występują na rynku polskim, w postaci chelatów, tlenków i soli. Chelaty, których producentem jest ADOB, w odróżnieniu od tlenków i soli, całkowicie rozpuszczają się w wodzie i to niezależnie od pH cieczy roboczej, tworzą roztwory stabilne, a dostępność pierwiastka dla roślin jest bardzo wysoka, można je łatwo mieszać z innymi środkami ochrony roślin.

          • Odkręcamy dla Hospicjum

          •  10.01.2020 po raz kolejny przekazaliśmy plastikowe nakrętki zebrane przez młodzież, nauczycieli i pracowników  w internacie  i szkole na rzecz Hospicjum św. Ducha w Łomży. 

              W trwającej cyklicznie akcji zebraliśmy kilkanaście kilogramów nakrętek, które trafiając do hospicjum zamieniają się w konkretne pieniądze. Podziękowania, które otrzymaliśmy są zachętą do kontynuowania tej akcji.

            Zbieramy nadal !

            Szkolne Koło Wolontariatu

          • Bożonarodzeniowa szopka – nasza tradycja i współczesność

          • Początki szopek bożonarodzeniowych sięgają średniowiecza - to Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywa szopkę. W Polsce ta tradycja przybyła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Od kilkunastu lat kultywują ją mieszkańcy naszego internatu. 14 stycznia 2020 roku uczestniczyliśmy w XVI edycji konkursu szopek „Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność”, organizowanym przez Towarzystwo Internatów i Burs w Białymstoku. W konkursie uczestniczyło 15 internatów i burs z województwa podlaskiego. Szopka Bartłomieja Gołaszewskiego pod kierunkiem pani Sabiny Kraszewskiej otrzymała wyróżnienie- gratulujemy. Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu wychowanków internatów i burs - była to VI edycja konkursu kolęd i pastorałek. Gospodarze internatu ZSHE w Białymstoku przyjęli nas pyszną kolacją.

          • Ferie Zimowe z Książką

          • W ramach Dni Samorządności Szkoły Koło Miłośników Książki wspólnie z Kołem Dekoratorskim przygotowało imprezę biblioteczną – FERIE ZIMOWE Z KSIĄŻKĄ.

            Warunkiem uczestnictwa w zabawie było wypożyczenie książki na ferie zimowe i sfotografowanie się z nią w „ Zimowej FotoBudce”.

            W przepięknej, zimowej scenografii uczniowie i pracownicy szkoły chętnie robili sobie zdjęcia indywidualne i grupowe. W FotoBudce można było zrobić sobie zdjęcie nie tylko z książką, ale również z ciekawymi postaciami: reniferem, wilkiem, żywą choinką, elfem oraz ze śliczną księżniczką Wiktorią. Każdy chętny uczestnik imprezy dostawał karnawałowe gadżety: kolorowe okulary, czapeczki Mikołaja i baloniki.

            O oprawę muzyczną imprezy zadbali uczniowie z klasy IIb BT - Bartek Gołaszewski i Maciek Filipkowski. Taneczna muzyka porwała co niektórych do belgijki, w rytm której ruszyło kilka par.

            Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, która, mamy nadzieję, dostarczyła wszystkim wiele emocji i uśmiechu.

             

                                                                   Beta Skajster, Jolanta Tarnacka i wspaniała młodzież

          • Dni Samorządności Uczniowskiej

          • Przed feriami zimowymi (16-17.01.2020r) odbyły się w naszej szkole Dni Samorządności Uczniowskiej. Pierwszego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Zielone żniwa”. Potem młodzież uczestniczyła w szkoleniu z pierwszej pomocy przeprowadzonym przez ratowników grupy „Nadzieja". Następnie młodzież obejrzała program profilaktyczny na temat uzależnień przygotowany przez klasę III BT B pod kierunkiem p. Małgorzaty Florczyk. Tematyka przedstawienia była ściśle związana z różnymi nałogami, które dotykają coraz częściej współczesną młodzież tj. nikotynizm, alkoholizm, jak również uzależnienie od komputera, portali społecznościowych czy też telefonu komórkowego. W dalszym ciągu dnia uczniowie mogli oglądać filmy, przystąpić do rozgrywek w Fifę lub wziąć udział w quizie zorganizowanym przez p. Agnieszkę Szeligowską-Dzierżyk.

            Oprócz różnych rozgrywek, nasza młodzież mogła zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce pod hasłem „Zimowe ferie z książką”, przygotowanym przez panie Jolantę Tarnacką i Beatę Skajster. Natomiast nasze głodomory mogły zjeść popcorn przygotowywany przez uczniów.

            Następnego dnia odbywały się zawody w unihokeja pod kierunkiem p. Krzysztofa Piszczatowskiego oraz CS-GO pod opieką p. Grzegorza Gutowskiego i ucznia Dawida Jędrzejczyka z klasy II BT B. Obie konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem i wywoływały spore emocje.

            Nad fotorelacją czuwała p. Agnieszka Skrodzka z uczniem Maciejem Filipkowskim z klasy II BT B.

            Gratulacje dla zwycięzców!!! Ogromne podziękowania dla młodzieży za udział w tych dniach, a organizatorom brawa za wkład w przygotowanie różnych atrakcji.

            Samorząd Uczniowski

          • Wyjazd na lodowisko

          • Koniec semestru i zbliżający się początek ferii młodzież z internatu uczciła wyjazdem na lodowisko. Było suuuuuper. Może powtórzymy wyjazd na dobry początek II półrocza?

            Życzymy udanych  ferii  wszystkim uczniom i pracownikom szkoły.

          • Studniówka 2020

          • W minioną sobotę - 18 stycznia, w pięknej sali hotelu Gromada, odbył się bal studniówkowy. Bawili się na nim uczniowie klas maturalnych, którym w tym szczególnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście. Zgodnie z tradycją, maturzyści otworzyli bal tanecznym krokiem poloneza - bal, który z pewnością będzie przez nich na długo zapamiętany.

            W części oficjalnej uczniowie złożyli podziękowania dyrekcji, wychowawcom klas i nauczycielom, za "kształtowanie serc i charakterów, za budzenie talentów, za cierpliwość i wszystkie znaczące spojrzenia, które niekiedy wychowywały bardziej niż słowa ... "  Piękne podziękowania i życzenia popłynęły także w stronę  rodziców...

             Był toast za pomyślne zdanie matury i udany nowy rozdział w życiu, wspólne zdjęcia, a potem już tylko zabawa do białego rana...

            Miłym akcentem studniówki był program artystyczny przygotowany przez młodzież - pełne dowcipu i humoru scenki, dla których inspiracją stały się zabawne wydarzenia ze szkolnego życia.

          • Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną

          • Przed świętami Bożego Narodzenia został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim dla klas pierwszych. Wszystkie prace zostały wykonane z dużą wyobraźnią, kreatywnością oraz starannością w zróżnicowanych technikach. W każdej świątecznej kartce została zawarta oryginalna myśl, refleksja oraz świąteczne przesłanie.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce- Marek Nowacki z klasy I BT

            II miejsce- Karolina Wilczewska z klasy I FT/4

            III miejsce- Dominik Rogiński z klasy I BT

            Oraz wyróżnienie dla Wiktorii Kośnik z klasy I FT/5

             

            Bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

            Sekcja języków obcych

          • Jasełka

          • 20 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie Bożonarodzeniowe. Koło Teatralne pod kierunkiem pani Jolanty Tarnackiej zaprezentowało licznie przybyłym gościom oraz nauczycielom i uczniom Bożonarodzeniowe Jasełka. Przedstawienie, w którym swoje role odegrało kilkudziesięciu aktorów, było bogate w barwną scenografię. Piękną dekorację, przedstawiającą gaj oliwny, gospodę, pałac Heroda oraz stajenkę namalowała pani Grażyna Podedworna. Całość scenografii przygotowało Szkolne Koło Dekoratorskie pod kierunkiem pani Beaty Skajster. Uwagę oglądających przyciągały starannie przygotowane stroje. Młodzi aktorzy przybliżyli wszystkim historię Bożego Narodzenia i atmosferę panującą w Betlejem. Maryja z Józefem, pasterze, aniołowie oraz Król Herod z dworzanami wprowadzili zgromadzonych w świat znanych wszystkim wydarzeń.Jasełka wzbogaciły kolędy śpiewane przez przebranych za kolędników uczniów klasy II FT, wychowanków pani Beaty Pietrzak.Wszystkim zebranym życzenia świąteczne złożył proboszcz parafii w Piątnicy ksiądz Szczepan Dobecki, zaproszony gość wicedyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pan Marcin Sekściński oraz dyrektor szkoły pan Sławomir Łomotowski. Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem.

          • TAMTEJ NOCY W BETLEJEM….

          • Boże Narodzenie to czas refleksji i radości - czas, który chętnie spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół. Młodzież mieszkająca w naszym internacie od kilku tygodni pieczołowicie przygotowywała się do tego święta: wspólnie z wychowawcami ubierała choinki, dekorowała pomieszczenia, uczyła się wyznaczonych ról do jasełek.

            Zwieńczeniem tych przygotowań był 19 grudnia – Wigilia Internacka. Tego dnia obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez Koło Teatralne, w których udział brali nasi wychowankowie. Następnie zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej poprzedzonej wspólną modlitwą, życzeniami i dzieleniem się opłatkiem. Był to czas radości  i wspólnego śpiewania kolęd. Oczywiście nie zabrakło Mikołaja, który obdarował wszystkich uczestników prezentami. Na szczęście nikt nie otrzymał rózgi.

             

          • "INDEKS DLA ROLNIKA" - sukces naszego ucznia

          • 5 grudnia br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu odbył się II etap konkursu „Indeks dla rolnika”. O główną nagrodę walczyli najlepsi uczniowie z całej Polski. To już V edycja konkursu organizowanego przez ZSCKR w Starym Brześciu oraz Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem, popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej. Ponadto konkurs skupia się na ukazaniu walorów środowiska wiejskiego jako ciekawego miejsca pracy i życia oraz umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi jako podstawowej zasady nauczania. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich o profilu rolniczych. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem szkół rolniczych z całej Polski W tegorocznej edycji swoje reprezentacje wystawiły 24 placówki. Zwycięzcami w drugim etapie okazali się: Jakub Kuliński (ZS CKR Studzieniec) oraz Grzegorz Zawistowski (ZS CKR Stare Lubiejewo). Miejsce IV zajął uczeń naszej szkoły – Patryk Dąbkowski. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Czerwone Noski

          • Śmiech jest najlepszym lekarstwem, dzielmy się nim wspólnie - pod tym hasłem 5 grudnia 2019 r. w internacie ZSCKR w Marianowie odbyło się spotkanie z łomżynianką Walentyną Apsik vel. Joanną Ewą Zawłocką, która jest artystką klownem w Fundacji „Czerwone Noski - Klown w Szpitalu”.

            Joanna vel Walentyna Apsik odwiedziła nas, by opowiedzieć o swojej pracy na rzecz „Czerwonych Nosków”. 

              Fundacja "Czerwone Noski  - Klown w Szpitalu" powstała w Polsce w 2012r., aby nieść uśmiech  małym pacjentom szpitali w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Współpracuje ona m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka i z Kliniką „Budzik”. Przez ten czas „Czerwone Noski" odwiedziły ponad 7 tys. dzieci,  odczarowując szpitalne sale, rozdając  uśmiech i radość.

            Joanna vel Walentyna opowiedziała o wyjątkowym projekcie na rzecz osób starszych, które przebywają na stałe w domach pomocy społecznej. Zwracała uwagę na problem samotności ludzi starszych, którzy potrzebują radości i śmiechu.

            Podzieliła  się także swoimi przeżyciami z misji, w której uczestniczyła na greckiej wyspie Lesbos, gdzie wraz z innymi klownami, przez 2 tygodnie prowadziła „terapię śmiechem”  w obozie dla uchodźców.

            Spotkanie z Walentyną było niesamowitym wyróżnieniem, do tej pory nie mieliśmy okazji gościć klowna artystki zajmującej się tak poważną misją. Uświadomiło nam, że uśmiech i dobry humor potrzebne są nie tylko chorym dzieciom, potrzebne są wszystkim, a szczególnie tym, których świat przepełniony jest smutkiem i bólem.

            Dziękujemy Walentynie Apsik za Jej radość, niesioną wszystkim potrzebującym i życzymy wielu , wielu udanych wizyt, występów i misji.

          • XIII Konkurs Recytatorski „Strofy znad Narwi”

          • Maciej Filipkowski, jako reprezentant Internatu ZSCR w Marianowie zdobył WYRÓŻNIENIE w 13 Konkursie Recytatorskim „Strofy znad Narwi”, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki oraz Teatr Lalki i Aktora. 17 grudnia 2019 roku rywalizował z uczniami ze szkół podstawowych i średnich z Łomży, Piątnicy, Miastkowa, Wygody, Pniewa, Jedwabnego i Kolna. Wszyscy uczestnicy podjęli się trudu zaprezentowania wierszy lokalnych poetów, w tym Jana Kulki, Romualda Sinoffa, o. Jana Bońkowskiego, Jana Leończuka i wielu innych, a aż 11 z nich sięgnęło po twórczość Henryka Gały. Maciej również zaprezentował wiersz Henryka Gały p.t. „Legenda” oraz Jana Kulki „Przybysz”. Był to jego sceniczny debiut, tym bardziej należą mu się gratulacje. Opiekunem Macieja jest pani Dorota Przestrzelska - wychowawca internatu.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie