• Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

          • 1 września 2019 roku na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. 

            Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał dyrektor szkoły Sławomir Łomotowski. Przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, a w szczególności uczniów klas pierwszych i ich rodziców. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzenia sukcesów w nowym roku szkolnym złożyła przewodnicząca Samorządu Szkolnego - Monika Tyborowska. Tradycyjnie słowo boże wygłosił ksiądz Dawid i pobłogosławił zgromadzonych na apelu. Bardzo serdecznie zostali przywitani nowi pracownicy szkoły. Następnie młodzież klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

            Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy, oby osiąganie celów dawało wiele radości, było inspirujące i satysfakcjonujące!
             

          • Zagraniczne praktyki sposobem na sukces

          • Międzynarodowy rynek praktyk otwiera się na naszą młodzież. Nasz projekt „Zagraniczne praktyki sposobem na sukces” otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i będzie realizowany w latach 2019-2020.

            Dzięki otrzymanej ze środków POWER dotacji, 60 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańkiego w Marianowie, z kierunków Mechanizacja oraz Technik Rolnik, wyjedzie na 2 tygodniowe praktyki zawodowe do Grecji. Uczniowie podejmą pracę w greckich warsztatach oraz gospodarstwach, na których zdobywać będą nowe doświadczenia zawodowe.

            Projekty w ramach programu POWER, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe mają na celu wzmacnianie jakości kształcenia zawodowego i ustawicznego. Ponadto projekty te wspierają rozwiązania zwiększające przejrzystość kwalifikacji zawodowych.

            Uczestnikami projektów mogą być uczniowie i absolwenci, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, kadra zarządzająca w placówkach oświatowych, trenerzy, szkoleniowcy i pracownicy na europejskim rynku pracy.

            Oferta programu jest skierowana do instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Najczęstszymi beneficjentami są szkoły zawodowe, placówki kształcenia praktycznego i ustawicznego, instytucje szkoleniowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje branżowe, partnerzy społeczni, fundacje, izby rzemieślnicze, szkoły wyższe, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a także organy administracji samorządu lokalnego i regionalnego.

            Dzięki udziałowi w stażu zagranicznym uczniowie oraz niedawni absolwenci zdobywają praktyczne doświadczenie i doskonalą swoje umiejętności językowe. Udział w mobilności ułatwia im przejście od etapu nauki do zatrudnienia. Mogą odbywać staż w przedsiębiorstwie, instytucji publicznej, organizacji pozarządowej albo w centrum kształcenia lub szkolenia zawodowego. Wyjazd może trwać od dwóch tygodni do dwunastu miesięcy. Integralną częścią stażu jest przygotowanie w postaci zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Uczeń otrzymuje dofinansowanie na podróż i pobyt za granicą, a organizacja wysyłająca na przygotowanie i zarządzanie mobilnością zgodnie ze stawkami ogłaszanymi corocznie przez Komisję Europejską.

            Program stażu/praktyki zagranicznej dla uczestnika mobilności jest spójny z programem kształcenia w danym zawodzie. Udział w stażu zostanie potwierdzony odpowiednim certyfikatem oraz dokumentem Europass Mobilność, który jest rozpoznawalny przez pracodawców w całej Europie.

             

          • Staże zawodowe

          • Uwaga staże zawodowe rozpoczynamy od dnia 05.08.2019 r. w ramach projektu  "Staże zawodowe szansą na rozwój uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie"

          • Informacja

          • 29 lipca 2019r. o godz. 9:00 odbędzie się szkolenie z BHP w szkole dla uczniów biorących udział

            w projekcie  "Staże zawodowe szansą na rozwój uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie"

          • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

          • Dnia 19 czerwca 2019r odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Na początku głos zabrał pan dyrektor ZSCKR w Marianowie Sławomir Łomotowski, który przywitał w ostatnim dniu nauki młodzież, grono pedagogiczne oraz rodziców uczniów.

            Uroczystość była okazją do wręczenia nagród książkowych i dyplomów uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz angażującym się w różne dziedziny działalności szkoły.

            W tym dniu pożegnaliśmy też panią kierownik internatu - Teresę Kamińską oraz wieloletniego nauczyciela języka angielskiego - pana mgr Juliusza Świredo. Odeszli oni na niewątpliwie zasłużoną emeryturę. Ponadto rozstała się z nami pani mgr Magdalena Sobocińska, nauczyciel fizyki. Wszystkich ich pożegnaliśmy gromkimi oklaskami oraz pięknymi wiązankami kwiatów. Naszym drogim koleżankom i koledze życzymy samych radosnych chwil w życiu.

            Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Monika Tyborowska, która podziękowała dyrekcji, gronu pedagogicznemu, wszystkim pracownikom szkoły oraz młodzieży i ich rodzicom za wspólnie spędzony rok i życzyła wszystkim „gorącego lata, czystych szlaków górskich oraz spędzenia jak najmilej wakacji”.

          • Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie

          • W dniu 17 czerwca 2019 roku pan dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Marianowie Sławomir Łomotowski podpisał umowę z firmą Bico Group na pełnienie funkcji inwestora zastępczego w projekcie „Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie”. W 2018 roku szkoła uzyskała dofinasowanie z PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020. Wartość projektu opiewa na kwotę ponad 21 mln złotych. Jest to największy projekt w kraju dotyczący termomodernizacji  szkół ponadgimnazjalnych. Budynki szkoły w Marianowie zyskają nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim nowatorskie - polskie rozwiązania w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.  Po realizacji przedsięwzięcia zużycie energii, koszty utrzymania i emisja CO2 zostaną zredukowane o ponad 90%. Dzięki tej inwestycji  ZSCKR w Marianowie stanie się jedną z najbardziej nowoczesnych, innowacyjnych i ekologicznych szkół w Polsce. Następny etap inwestycji to wyłonienie wykonawcy i wbicie przysłowiowej łopaty.

             

          • Leśna polana w Jeziorku…

          • Leśna polana w Jeziorku………..Miejsce Pamięci Narodowej

             

            W dn. 9 czerwca Poczet Sztandarowy ZSCKR w Marianowie, młodzież, grono nauczycieli i pracowników wzięli udział w uroczystości upamiętnienia 76 rocznicy zbrodni dokonanej przez Niemców na leśnej polanie w Jeziorku. Ofiarami tej zbrodni byli zakładnicy miasta Łomży, więźniowie z łomżyńskiego więzienia i mieszkańcy domu opieki z miejscowości Pieńki Borowe.

            Najważniejszą częścią uroczystości była Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii Piątnica , księdza kanonika Szczepana Dobieckiego.

            Po Mszy nastąpiło złożenie pamiątkowych wiązanek i zapalenie zniczy.

            Wspomnienie tragicznych wydarzeń wkomponowane zostało w montaż słowno-muzyczny, który podkreślił jak ważna jest Pamięć, jak ważne są takie Miejsca kaźni …...zadumy, modlitwy dla zachowania tożsamości narodowej.

          • IV edycja akcji – „Jak nie czytam, jak czytam”

          •  

             

            7 czerwca po raz kolejny odbyła się w naszej szkole akcja „Jak nie czytam, jak czytam”. Symbolem wspólnej akcji było bicie rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie (w zeszłym roku czytało 406 825 tys. uczniów w całej Polsce). Spotkaliśmy się w parku szkolnym, by wspólnie w gronie przyjaciół poczytać ulubione książki. Młodzież przygotowała wystawę promującą czytelnictwo, czytaliśmy aforyzmy poświęcone książce i czytaniu. Uczniowie reklamowali czytanie tworząc z liter hasło – LUBIMY CZYTAĆ KSIĄŻKI.

            Spotkanie było również okazją do rozstrzygnięcia konkursu – Najlepszy Czytelnik Szkoły. Najlepszą czytelniczką szkoły w roku szkolnym 2018/2019 została Sylwia Pomichowska z kl. 3 FT. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a zwyciężczyni dodatkowo ocenę bardzo dobrą z języka polskiego. Całość imprezy uświetniała muzyka Chopina. Mamy nadzieję, że wielu z uczestników spotkania odkryło radość czytania i przekonało się, że książka nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, ale z relaksem i rozrywką.

            Do zobaczenia za rok!

            Organizatorzy:

            Klasa I a BT z wych. Agnieszką Skrodzką

            Koło Miłośników Książki

             

          • Akcja Honorowego Oddawania Krwi

          •   Dnia 7 czerwca 2019 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się  Akcja Honorowego Oddawania Krwi. Do ambulansu zgłosiło się 17 osób- uczniowie, nauczyciele i  przyjaciele szkoły, czyli wszyscy ci, którzy mogli i chcieli pomóc. 

                 Organizatorami przedsięwzięcia były: Ewa J. Wojtczak- pedagog szkoły, Hanna Kuczyńska- biolog, Teresa Kamińska- kierownik internatu.

          • Dzień Dziecka

          • W poniedziałek 03.06.2019 r. nasz internat uczcił Dzień Dziecka. Świętowanie rozpoczęliśmy konkurencją sportową: wyścig w perukach, który sprawił ogromną radość osobom oglądającym zmagania sportowe. Niezwykłych emocji i śmiechu dostarczyła „sztafeta 4 x 100 ze zmiotką”. Zwycięskie drużyny otrzymały słodkie nagrody. Młodzież mogła uwiecznić to wyjątkowe wydarzenie robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie w oryginalnej foto-budce. Po wyczerpujących i ekscytujących konkurencjach młodzież z apetytem pałaszowała potrawy grillowe. W rolę grillujących kucharzy, wcielili się: Piotr Ościłowski i Mateusz Kaczmarczyk z klasy I BT b. Czas spędzony na świeżym powietrzu sprzyjał wzajemnej konwersacji i integracji społeczności internatu.

          • Poznajemy najnowsze technologie inteligentnego rolnictwa

          • W dniu 27 maja 2019 roku w ZSCKR w Marianowie miała miejsce prezentacja połączona z pokazem praktycznym możliwości, jakie daje terminal (podłokietnik) SmartTouch firmy Valtra, który jest standardowym wyposażeniem ciągników serii N i T (Versu i Direct) oraz serii S. W pokazie uczestniczyła klasa III BT oraz klasy II BTa i II BTb. Pokaz składał się z dwóch części.

            W pierwszej części pokazu przedstawiciele firm: AGCO oraz Agrotechnik Tafiły omówili najnowsze technologie rolnictwa precyzyjnego, którymi można zarządzać z terminala SmartTouch. Auto – Guide (prowadzenie automatyczne), kontrola sekcji i zmienne dawkowanie AgControl oraz TaskDoc, to niewątpliwie technologie, które poprawiają dokładność i precyzję zabiegów, skracają czas pracy, ale także zapewniają lepsze plony i zwiększają opłacalność produkcji.

            W części drugiej pokazu uczniowie mogli praktycznie przetestować procedury wprowadzania i konfiguracji różnych ustawień na dwóch zestawach demonstracyjnych podłokietnika SmartTouch.

            Dziewięciocalowy ekran dotykowy terminala (identyczny jak w ciągniku) z oprogramowaniem symulującym ciągniki różnych serii 4- i 6- cylindrowe oraz różne warianty przekładni – PowerShift i bezstopniowe, stwarzały bardzo dużo możliwości programowania parametrów pracy: silnika, przekładni, hydrauliki, WOM, EHR, zarządzania na uwrociach, a także podstawowych ustawień automatycznego prowadzenia.

            Prezentowane zagadnienia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, co wyrażało się przede wszystkim ich duża aktywnością w praktycznym programowaniu parametrów pracy ciągnika.

          • Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek

          • Po raz szesnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizowało, w dniach 8-15 maja 2019 r., Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek.

            Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywała się pod hasłem: „#biblioteka”

            Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

            Z okazji Tygodnia Bibliotek młodzież naszej szkoły mogła oglądać wystawę – Najpiękniejsze biblioteki świata”.

            Na wystawie prezentowane były gmachy bibliotek , jak również okazałe wnętrza, które wzbudzały podziw zwiedzających. Dodatkowo podczas święta bibliotek prezentowaliśmy na gazetce wirtualnej plakaty promujące czytelnictwo i biblioteki. Na ekranie telewizora przewijały się m.in. hasła - „ Książka daje szczęście”, „ Czytanie uzależnia”, „Czytanie zwiększa inteligencję”, „ Czytanie jest warunkiem sukcesu”.

            Celem naszej akcji było uświadomienie uczniów, jak bardzo ważną częścią ich życia powinno być czytanie książek.

             

            Organizatorzy : Klasa Ia BT

            oraz Koło Miłośników Książki

             

          • Wolontariusze są wśród nas

          • Dnia 9.05.2019r. w internacie i 10.05.2019 r. w szkole  wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu  przeprowadzili zbiórkę pieniężną na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż  Im” z Chorobami Nowotworowymi. Celem kwesty było: zebranie środków pieniężnych na dofinansowanie: realizacji projektu budowy domu opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny w   opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieciom.

            Akcja zbierania pieniędzy została poprzedzona spotkaniem wolontariuszy z koordynatorami. Omówiona została ważna  rola  wolontariatu w życiu młodego człowieka, zasady zachowania się wolontariusza, odpowiedzialności za powierzone puszki, przypomniano o szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. 10.05.2019r. wolontariusze kwestowali wśród społeczności szkoły oraz przybyłych na wywiadówkę rodziców. Podczas kwesty w internacie i szkole zebraliśmy 585,85 zł.  Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za serce i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

        • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2015-2019
          • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2015-2019

          • Dnia 26 kwietnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania uczniów klas czwartych. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkół CKR - mgr Sławomir Łomotowski, który w krótkim przemówieniu podkreślił wagę tego dnia. Gratulował wszystkim, którzy pokonali trudy czterech lat nauki, życząc powodzenia na egzaminie maturalnym oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Następnie przyszedł czas na nagrody dla uczniów, którzy w szczególności przyczynili się do budowania pozytywnego wizerunku szkoły, zajęli pierwsze miejsce w konkursie matematycznym oraz w konkursie na najlepszego traktorzystę szkoły.
            Podczas tej uroczystości głos zabrała w imieniu rodziców absolwentów, pani Ewa Biedrzycka, która podziękowała dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom za „rozbudzanie w uczniach ciekawości świata” oraz naprowadzania ich na taką drogę, aby w przyszłości wyrośli na wartościowych i uczciwych ludzi.
            Po rozdaniu świadectw przez wychowawców przyszedł czas na słowa płynące ze strony młodszych kolegów, którzy swoje przemówienie zakończyli tymi słowami: „Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia.” Aby ten czas w szkole pozostał w pamięci, podarowali absolwentom breloczki z dedykacją.
            Na koniec głos zabrali przedstawiciele klas czwartych, którzy podkreślili, jak wielką rolę w ich życiu odegrali wszyscy nauczyciele, którzy przez te lata towarzyszyli im dzień w dzień, i najlepiej znają ich sukcesy i porażki.
            Niejednemu z obecnych na tej uroczystości zakręciła się łezka w oku. Pozostało tylko trzymać kciuki za powodzenie na egzaminie maturalnym i czekać na sygnały o sukcesach naszych wychowanków w przyszłości.

            „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby wszystko było cudem.” (Albert Einstein)
            Tego drugiego życia życzą Absolwentom
            Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Administracji i Obsługi
            Dziękujemy, że byliście z nami..

            Galeria

        • DZIEŃ OTWARTY 2019
          • DZIEŃ OTWARTY 2019

          • 25 kwietnia ZSCKR w Marianowie otworzył swoje drzwi dla gimnazjalistów i ośmioklasistów. W sali gimnastycznej mogli zapoznać się z ofertą kształcenia w kierunkach: technik rolnik, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz branżową szkołą I stopnia – mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. W ofercie szkoły znajdują się również kursy kwalifikacyjne: rolnik na poziomie szkoły zawodowej i rolnik na poziomie technikum rolniczego. Dyrektor Sławomir Łomotowski opowiedział o planach rozwoju szkoły. Wszyscy zainteresowani nauką w szkole zwiedzali sale lekcyjne, warsztaty szkolne i internat. Dało to możliwość z zapoznaniem się warunkami nauki i zamieszkania w naszym internacie. Największą atrakcją był pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego przygotowany przez firmę Aldo z Myszyńca, która zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych renomowanych marek. Uczestnicy Dnia Otwartego mieli okazję obejrzeć i wypróbować działanie sprzętu firmy Kubota. Wielkim zainteresowaniem i popularnością cieszył się przejazd samochodem na trolejach, można tu było sprawdzić swoje umiejętności kierowcy i zobaczyć jak wyjść z trudnej sytuacji podczas poślizgu. Swoje osiągnięcia zaprezentowała również szkolna grupa teatralna wystawiając Kabareton. W kawiarence, przy kawie i ciasteczkach można było pośmiać się z popisów aktorskich uczniów szkoły. Występ szkolnych aktorów wprowadził w dobry nastrój wszystkich uczestników spotkania. Całość atrakcji dopełniała możliwość degustacji dań przygotowanych przez internacką kuchnię. Grochówka, babka ziemniaczana, smalec i pyszne ciasta przygotowane przez panie kucharki cieszyły się ogromną popularnością wśród gości, uczniów i pracowników naszej szkoły. Dzień Otwarty szkoły można uznać za udany, a gimnazjalistom i ósmoklasistom, którzy odwiedzili naszą szkołę mówimy: Do zobaczenia we wrześniu!

             

            Galeria

        • Pożegnanie maturzystów - Internat
          • Pożegnanie maturzystów - Internat

          • Ktoś, kiedyś, gdzieś powiedział, ze życie składa się z powitań i pożegnań. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego, pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy.
            Zgodnie z wieloletnią tradycją 24.04.2019 roku pożegnaliśmy w naszym internacie tegorocznych abiturientów. Wychowankowie młodszych klas przygotowali program artystyczny. Maturzyści podziękowali za cierpliwość i codzienny trud. Od młodszych kolegów oprócz serdecznych życzeń na dalszą drogę życia, absolwenci otrzymali pamiątkowe breloczki z logo Internat ZSCKR Marianowo – niech zawsze przypominają im lata spędzone w internacie. Za pracę na rzecz internatu, wyróżniający się wychowankowie otrzymali nagrody książkowe.
            Wspólny wieczór zakończyliśmy słodkim  poczęstunkiem.

             

            Życzymy Im, by w swym dojrzałym życiu mądrze podejmowali trud walki, który wzmocni ich i   uczyni zdolnymi do lotu.
             

            P. Kierownik i wychowawcy.

             

            Galeria

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie