• Zakończenie roku szkolnego

          • W piątek 21 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.  Zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców przywitał dyrektor  p. Sławomir Łomotowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście-reprezentantka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi-  p. Barbara Górecka, która odczytała list skierowany do uczniów, oraz  dr inż. Ireneusz Żuchowski- rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, który dodatkowo wręczył nagrodę naszemu najlepszemu  uczniowi -  Jakubowi Pisiakowi z klasy 2BT . W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny, z powodzeniem brali udział w konkursach i olimpiadach, angażowali się w życie szkoły.

              W trakcie akademii żegnaliśmy również uczniów klasy 3BB. Absolwenci otrzymali z ręki swojej wychowawczyni- p. Ewy Wojtczak świadectwa ukończenia szkoły, a od młodszych kolegów drobne upominki. Z kolei najbardziej zaangażowani w życie szkoły rodzice uczniów klasy 3BB otrzymali pamiątkowe dyplomy od dyrektora szkoły. Nie zabrakło także słów Samorządu Uczniowskiego, który życzył wszystkim udanych wakacji, a absolwentom- dociekliwości, ciekawości poznawczej  i dalszego rozwoju w życiu prywatnym i zawodowym.

            Na koniec wystąpił zespół „Warsztaty Band”, który tchnął we wszystkich wakacyjnego ducha.

               Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, a w przypadku 3BB- także  na słodki poczęstunek.

          • 20 lat Polski w Unii Europejskiej

          • Dwadzieścia lat, które mamy za sobą, to czas wielkich zmian, także w naszej "małej ojczyźnie". Szkoły rolnicze, takie jak ZSCKR w Marianowie,  zmieniły swój wygląd, wzbogaciły  ofertę edukacyjną i podniosły jakość kształcenia. I o tym właśnie "opowiadamy" w  wystawie, zorganizowanej pod hasłem „ Dobrze, że jesteśmy razem”, która celebruje 20 lat członkostwa Polski  w Unii Europejskiej.  Zawiera ona informacje na temat Unii Europejskiej oraz inwestycji i projektów realizowanych w naszej szkole przy wsparciu funduszy unijnych.

            Wystawę można  oglądać do 21 czerwca 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!

          • Dni Sportu

          • W dniach 18-19 czerwca 2024 r. mieliśmy w naszej szkole Dni Sportu. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w Zawodach Herkulesa. W  szkole najlepszy okazał się uczeń klasy 1BB- Piotr Szewczyk, drugie miejsce zajął Oliwer Żmijewski z 3BT, a trzecie Piotr Lubiejewski z 2BT. W warsztatach szkolnych wszystkie miejsca na podium należały do  klasy 1BT. Na pierwszym miejscu był Szymon Gutowski, na drugim Jakub Boryszewski, a trzecim Tobiasz Dziczek. Nie zabrakło również wyróżnienia dla Dawida Kaczkowskiego z 2BT. Drugiego dnia  młodzież rozgrywała siatkówkę. Tutaj najlepsi okazali się: Piotr Świderski, Wojciech Kozikowski i Natalia Kotowska z klasy 3FT. Z kolei w teście wiedzy o sporcie miejsce pierwsze przypadło Bartoszowi Remiszewskiemu z 2BT, drugie Milenie Zalewskiej z 2FT, a trzecie Kacprowi Rudzkiemu z 1BB.  Bez miejsc na podium pozostali tylko miłośnicy " sportu intelektualnego"- uczestnicy  szkolenia z zakresu uprawy soi i żywienia zwierząt soją, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach nagrody za swój "wysiłek"  otrzymali oni zaświadczenia o zdobytej wiedzy.

            Rozgrywki, zabawy i szkolenia  uprzyjemniał grill i muzyka, zorganizowane przez organizatora uroczystości- Samorząd Uczniowski.

          • Ogólnopolskie Wybory Książek

          •  W naszej szkole przygotowania do  akcji  wyboru najciekawszych książek rozpoczęły w maju, przy okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na korytarzach pojawiły się banery reklamujące akcję czytelniczą " Jak nie czytam, jak czytam". W  wirtualnej gazetce  prezentowaliśmy najpiękniejsze biblioteki świata, cytaty o książce i roli czytania w życiu człowieka.

               Ogólnopolskie Wybory  Książek zostały rozpropagowane na  stronie szkoły i Facebooku . Na korytarzach  i w bibliotece pojawiły się zaproszenia do udziału w akcji. Członkowie Szkolnego Kółka Miłośników Książki dotarli do każdej klasy ze szczegółowymi informacjami o zasadach i celowości wyborów.

               Same wybory odbyły się 10 czerwca 2024 r. .W tym dniu biblioteka szkolna zamieniła się w prawdziwy lokal wyborczy. 

            Po zakończeniu głosowania w urnie znajdowało się 86 kart. Po podliczeniu głosów komisja ustaliła, że wygrała książka " Metro 2033" Dmitrija Glukhovsky'ego . Na drugiej pozycji uplasował się "Mały Książę" A. Exupéry’ego, trzecie miejsce przypadło serii książek         " Harry Potter" J.K. Rowling.

               Było to bardzo wartościowe przedsięwzięcie, świetna okazja do promowania takich książek, na jakie mamy ochotę. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji.  

          • Sukces na Krajowych Dniach Pola

          •     W dniach 14-16 czerwca 2024 roku  odbyły się V Krajowe Dni Pola, zorganizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wydarzenie, odbywające  się pod hasłem ” Nowoczesne rolnictwo”, służyło upowszechnianiu i propagowaniu innowacji w produkcji roślinnej poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin oraz ofert firm zaopatrujących polskie rolnictwo. Uczestniczyli w  reprezentanci władz, z  ministrem rolnictwa i rozwoju wsi- p. Czesławem Siekierskim na czele, eksperci z różnych dziedzin rolnictwa, wystawcy, hodowcy zwierząt, rolnicy indywidualni oraz młodzież ze  szkół rolniczych z całej Polski. ZSCKR w Marianowie  reprezentowali uczniowie klasy 4 BT: Szymon Sokołowski  i Jakub Sokołowski z wychowawczynią- p. Bogusławą Buczyńską oraz uczniowie klasy 4 FT: Konrad Kamiński i Bartosz Smaka z wychowawczynią- p. Anną Susoł.

               Pierwszego dnia, zwanego Dniem Młodego Rolnika, odbył się   I Krajowy Konkurs Szkół Rolniczych. Przystąpiły do niego 32  placówki, naszą  godnie reprezentował Konrad Kamiński. Po I części- teoretycznej wyłoniono 10 osób, które przeszły do II etapu konkursu – zadań  praktycznych. Jak podkreślili organizatorzy,  pytania były trudne. Gdy po zmaganiach konkursowych  ogłoszono wyniki, okazało się, że Konrad, przygotowany przez p. Bogusławę Buczyńską, zajął trzecie miejsce na podium. Nic dziwnego, że gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów popłynęły do niego z wielu stron.

               Po zmaganiach konkursowych, zwiedzaniu stref tematycznych, warsztatach na polach doświadczalnych, uczestnictwie w panelu dyskusyjnym nt.” Nowoczesnego rolnictwa oczami Młodego Rolnika”, który prowadził wiceminister rolnictwa- p. Adam Nowak, reprezentacja naszej szkoły ruszyła zwiedzać Podkarpacie. Tutaj zaś najciekawszym przystankiem okazało się Muzeum – Zamek w Łańcucie.

               Żegnając południowo-wschodnią Polskę wszyscy byli  zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni z odniesionego sukcesu. 

          • Spektakl teatralny – „ Dotknij mi serca”

          • Dnia 12 czerwca 2024r. w ZSCKR w Marianowie odbył się spektakl teatralny pt. "Dotknij mi serca” . Widowisko zrealizowało Szkolne Kółko Teatralne na podstawie książki Antoine de Saint Exuperego  „ Mały Książe” . Głównym wątkiem tej sztuki była wędrówka Małego Księcia po różnych planetach. Spektakl opowiadał o małym chłopczyku, który uciekł ze swojej planety, ponieważ okłamała go Róża. Przebył długą wędrówkę, ale w końcu zrozumiał, że jest ona jego prawdziwą przyjaciółką. W rolę Małego Księcia wcielił się Ksawery Cichy, a w rolę Róży Maja Dębowska. Pełna wdzięku była również Milena Zalewska, która grała Różę z Ogrodu. Wszyscy aktorzy wspaniale  wcielili się w swoje role. Inscenizacja ta była ciekawa i fascynująca. Nastrój przedstawienia był pogodny, a zarazem wzruszający. Akcji towarzyszyła ciekawa muzyka, a efekty specjalne były zaskakujące. Spektakl  spotkał się z dużym uznaniem publiczności.

          • Akcja „Odkręcamy dla hospicjum”

          •   Już kolejny raz w tym roku społeczność szkolna, pod opieką pani Sabiny Kraszewskiej, wzięła udział w akcji charytatywnej „Odkręcamy dla hospicjum”. Przyświecały jej ważne cele:  rozbudzenie w młodzieży wrażliwości na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka, a także ukształtowanie postawy proekologicznej.

               6 czerwca młodzież wraz z panem Sławomirem Ptaszyńskim zawiozła uzbierane nakrętki do Hospicjum pw. Św. Ducha w Łomży. Uzyskane  pieniądze posłużą wsparciu działalności tej instytucji na rzecz chorych.

          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka był świętowany w naszej szkole w różnych terminach. Najpierw z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego miał miejsce "słodki poczęstunek". Kilka dni potem- 5 czerwca miały miejsce popołudniowe zabawy na świeżym powietrzu z udziałem wychowawców i wychowanków internatu. Zgromadzili się oni na placu przed szkołą na wspólnym grillu. Młodzież przygotowała ulubioną muzykę, Szymon Gosk i Oskar Sierzputowski zadbali o przyrządzenie kiełbasek i szaszłyków. Przy okazji został rozstrzygnięty konkurs czystości, przeprowadzony przez działającą w internacie sekcję gospodarczą.  Tym wszystkim wychowankom, którzy przez cały rok szkolny utrzymywali w swoich pokojach największy porządek, zostały wręczone  nagrody.

            Zorganizowane imprezy była świetną okazją do integracji, odpoczynku i  poprawienia humoru.

             

          • Skok do JUMP6

          • 3 czerwca dziesięciu naszych uczniów "wyskoczyło" z internatu, żeby poskakać w parku trampolin JUMP6 w Łomży. Po rozgrzewce i instruktażu z zasad bezpieczeństwa przystąpiliśmy do testowania 50 trampolin.

            Było wyczerpanie, pot, ale też energia, dobry nastrój, samopoczucie i oczywiście... humor.

          • Spotkanie z przedstawicielami Wydziału Prewencji KMP w Łomży

          • Dnia 29.05.2024r odbyło się kolejne spotkanie młodzieży naszej szkoły z przedstawicielami Wydziału Prewencji KMP w Łomży. Tym razem st. insp. Małgorzata Jórzak i sierż. szt. Marek Marchewka mówili uczniom klas pierwszych o konsekwencjach hejtu w sieci. Pojawiły się zagadnienia takie jak: wyzwiska, ubliżanie, szerzenie plotek, myśli samobójcze, samobójstwa, depresje, postępowanie policji i sądu rodzinnego.

          • Dzień Dziecka na słodko

          • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - Janusz Korczak.

            Życzymy Wam, abyście zawsze dostrzegali piękno w małych rzeczach i czerpali radość z każdego dnia.

            Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji.

          • Sukces na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

          • W dniach 24 i 25 maja 2024 roku na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbyły się eliminacje centralne XLVII  edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.  Uczniowie szkół średnich rywalizowali w 8 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu oraz weterynaria. II miejsce oraz tytuł laureata w bloku "Produkcja roślinna" otrzymał uczeń naszej szkoły- Mateusz Chludziński.

            Mateusz, pracując pod kierunkiem  mgr inż. Beaty Skajster,  powtórzył sukces z lat ubiegłych, zdobywając indeks na studia rolnicze. Warto podkreślić, że to pierwszy raz w historii ZSCRR  w Marianowie uczeń  Technikum Rolniczego trzykrotnie na olimpiadzie uzyskał tytuł laureata.

                 Mateusz, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w wielu konkursach na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

          • "Wieczór kulinarny w internacie"

          • Młodzież z sekcji gospodarczej i samokształceniowej spróbowała swoich możliwości kulinarnych, przygotowując zapiekankę ziemniaczaną z kiełbasą i innymi warzywami. W trakcie przygotowywania panowała miła atmosfera, a po upieczeniu wszyscy rozkoszowali się smakiem końcowego efektu potrawy.

          • Zagraniczne praktyki z programem Erasmus+

          •  W dniach 5-17 maja 2024 r. uczniowie z ZSCKR w Marianowie (kierunki: mechanizacja i rolnictwo) uczestniczyli w zagranicznych praktykach na Malcie w ramach programu Erasmus+. 

              Po przyjeździe z lotniska zostali zakwaterowani w hostelu "Inhawi". Praktyki były realizowane u lokalnych przedsiębiorców. Uczniowie pracowali między innymi na farmach i w gospodarstwach, ukierunkowanych na hodowlę zwierząt oraz  uprawę warzyw i owoców, a także w zakładach świadczących naprawy i  remonty silników oraz innych urządzeń.

               Praktyki zagraniczne nierozerwalnie wiązały się z poznawaniem kultury, architektury oraz ciekawostek przyrodniczych odwiedzanego rejonu. Młodzież była między innymi w pierwszej stolicy Malty – Mdinie oraz w obecnej - Vallettcie. Odbyła także rejs statkiem, niezwykle ciekawy, bo połączony ze zwiedzaniem wysp Gozo oraz Comino. Piękna pogoda pozwoliła na błogi relaks - kąpiele słoneczne i wodne w Blue Lagoon.

              Ważnym elementem praktyk było też to, że wszyscy komunikowali się w języku angielskim, co przyczyniło się do podwyższenia poziomu  umiejętności językowych.

                 Był to naprawdę dobrze spędzony, owocny czas, udane połączenie nauki, pracy i wypoczynku.

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • W dniu 7 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień  Zdrowia, upamiętniający powstanie WHO. W tym roku przyświecało mu   hasło: "Moje zdrowie, moje prawo."

            Z tej okazji uczniowie klasy 1B2S przygotowali uroczysty apel, ze względów organizacyjnych przełożony na10  maja 2024 r.. Na czwartej godzinie lekcyjnej do sali gimnastycznej przybyła młodzież z poszczególnych klas oraz nauczyciele. Wszyscy oni usłyszeli, że na zasady zdrowego stylu życia składają się codzienne decyzje, nawyki, zachowania, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia to działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zdolności poznawczych. Organizatorzy apelu omówili wszystkie aspekty zdrowego stylu życia. Podkreślili zmiany, jakie nastąpiły w piramidzie zdrowego żywienia, zalety żywności ekologicznej, świadomego odżywiania, zmiany nastawienia psychicznego oraz znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Przypomnieli też, jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają używki- jak zgubne są skutki palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu, napojów energetycznych, zażywania dopalaczy i narkotyków. Podkreślili także, do jakich schorzeń ( chorób cywilizacyjnych) może prowadzić nieodpowiednia dieta. Przesłanie sformułowane podczas apelu było bardzo jasne: Każdy z nas powinien podejmować różnorakie działania w swoim otoczeniu, których celem byłaby promocja zdrowego stylu życia. Należy zachęcać do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna
        Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych
        Daniel Ambrożej
        e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl
        tel. 737707086
    • Logowanie