22 października 2024 r. w internacie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia naszymi gośćmi byli przedstawiciele 4. kompanii lekkiej piechoty 13. batalionu lekkiej piechoty 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Cała młodzież internatu wzięła udział w przeprowadzonym przez przybyłych żołnierzy niezwykle wartościowym szkoleniu z zakresu technik survivalu. Ponadto w profesjonalny sposób zapoznana została ze specyfiką służby wojskowej. W ramach szkolenia przybliżono uczniom wiedzę z zakresu m.in. medycyny, survivalu, technik radzenia sobie w trudnym terenie, zaprezentowano podstawowy sprzęt i uzbrojenie będące w wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia dla młodzieży zorganizowano w sześciu punktach – na podwórku internatu i w samym internacie. W każdym z nich można było nabyć inne, niezwykle cenne umiejętności, zdobyć wiedzę przydatną w trudnych sytuacjach, zobaczyć narzędzia, sprzęty, materiały, którymi posługują się żołnierze podczas pełnienia służby w niesprzyjających warunkach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z użyciem różnego rodzaju lin, poznając przy okazji ich przeznaczenie. Mieli możliwość spróbować swoich sił w przemieszczaniu się po linie, uczyli się wiązać rozmaite węzły, poznając tajniki ich wykorzystywania. Zostali też zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku urazów ciała, ran, złamań czy amputacji. Przećwiczyli umiejętności mające na celu zatrzymanie krwotoku czy zabezpieczenie uszkodzonej części ciała, wykorzystując do tego materiały będące w wyposażeniu wojska w warunkach polowych. Ponadto żołnierze zaprezentowali sposoby ustawiania różnego rodzaju ognisk, przedstawili metody rozpalania ognia. Młodzież miała możliwość samodzielnego krzesania ognia za pomocą krzesiwa. Oprócz tego uczniowie dowiedzieli się, jak pozyskać wodę w trudnych warunkach, a następnie uzdatnić ją do picia. Uczyli się też organizacji bazy w terenie. Punktem niezwykle zajmującym była prezentacja budowy i obsługi polskiego karabinka typu „Grot”. Mechanizm działania tej broni i zasady bezpieczeństwa dotyczące jej użytkowania przybliżono w bardzo profesjonalny sposób.
Zajęcia z żołnierzami WOT-u trwały około trzech godzin. Był to fantastycznie spędzony czas. Wszyscy – i uczniowie, i wychowawcy – wynieśli ze spotkania naprawdę dużo. Każdy z sześciu zorganizowanych punktów dostarczył wielu wartościowych informacji, wzbogacił każdego uczestnika zajęć w wiedzę, która może przydać się w trudnych okolicznościach, by zapewnić bezpieczeństwo, a nawet uratować życie. Młodzież była bardzo usatysfakcjonowana taką wyjątkową lekcją. Podczas spotkania zadawała żołnierzom pytania, była dociekliwa, interesowała się sprzętem, z zaangażowaniem wykonywała zadania praktyczne. Natomiast po powrocie do internatu z uznaniem i zadowoleniem oceniła minione popołudnie.
Bardzo dziękujemy całej ekipie, która nas odwiedziła. To było naprawdę dobre, pożyteczne i zajmujące przeżycie. Liczymy na kolejne spotkania w przyszłości.