• chor. Jan Szymański

Jan Szymański urodził się 14 stycznia 1919 roku we wsi Jeziorko, gdzie wychowywał się i ukończył szkołę podstawową. Następnie wraz z rodziną przeniósł się do wsi Sulin koło Wizny, gdzie spotkał kapitana lotnictwa, który namówił go do podjęcia pracy w Polskich Zakładach Lotniczych na Okęciu oraz rozpoczęcia nauki w Szkole Technicznej w Warszawie, gdzie przebywał do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 roku został ranny podczas ataku na stolicę. W 1944 roku ukończył Szkołę Czołgistów w Rybińsku, otrzymując pierwszy stopień oficerski – chorążego. W tym samym roku został dowódcą drugiego plutonu czołgów 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Uczestniczył w bitwie pod Studziankami, podczas której dowodzony przez niego czołg stanął w ogniu. Po wyjściu załogi, raniony w nogę, wsparty o płonącą maszynę, bronił się zabijając czterech niemieckich grenadierów. I tutaj - 14 sierpnia 1944 r - zginął. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Magnuszewie. W 1965 r. Rada Państwa przyznała pośmiertnie Janowi Szymańskiemu Krzyż Grunwaldu III klasy.

09 października 1978 r. decyzją Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego Zespół Szkół Rolniczych w Marianowie otrzymał imię chor. Jana Szymańskiego.