•    ŚWIĄTECZNA PACZKA

          • Grudniową tradycją w naszej szkole stało się przygotowanie paczki świątecznej dla potrzebujących. Przez dwa tygodnie trwała zbiórka produktów spożywczych, chemicznych i kosmetycznych, które zostały przekazane rodzinom dotkniętym przez los.  Atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, jego ciepło i chęć niesienia dobra innym spowodowały, że nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy z ogromną ochota podzielili się z innymi. Udało się nam zebrać bardzo wiele produktów, tych potrzebnych w codziennej egzystencji jak i tych, które umilają nam świąteczne chwile. Mamy nadzieję, że ten skromny dar naszych serc przywoła uśmiech na twarzach innych i pozwoli na beztroski świąteczny czas.

            Akcję przygotowała pani Agnieszka Szeligowska – Dzierżyk z klasą IBT4b we współpracy z Szkolnym Kołem Wolontariackim.

          • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • W dniach od 16 grudnia do 18 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz ozdób świątecznych.

            Bożonarodzeniowe kiermasze prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej na dobre wpisały się w świąteczną tradycję naszej szkoły. Grudniowe aukcje cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży i pracowników szkoły. Świąteczne prace , a wśród nich, stroiki, ozdobne bombki, kartki świąteczne, anioły, mikołaje prezentowały się okazale. Wszystkie ozdoby to dzieło pracy rąk osób niepełnosprawnych, co dodatkowo wzbudzało podziw i szacunek wśród zwiedzających.

            Cieszy nas fakt, że dzięki zorganizowanej wystawie wszyscy mieli okazję dołożyć swoją „cegiełkę” na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wystawa była również lekcją wrażliwości i otwartości na piękno i talent drugiego człowieka.

            Organizatorzy: Jolanta Tarnacka

            Ewa  J. Wojtczak

             

          • Zawody strzeleckie

          •  

                        Dnia 28 listopada ochotnicy z internatu udali się do położonej w Piątnicy strzelnicy „FORTY”. Celem wycieczki było poznanie organizacji i zasad funkcjonowania licencjonowanego obiektu sportowego oraz rozwijanie zainteresowań sportowych. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt ze strzelectwem sportowym. Aby oddać strzał, trzeba było skoncentrować się, uważnie słuchać i wykonywać instrukcje prowadzącego, przeładować broń, dokładnie wycelować i … piff paff !!! Trafić do swojej tarczy. Nasi strażnicy strzelali z glocka i kałasznikowa. Po zliczeniu trafień okazało się, że najlepsze „oko” mieli: Dąbrowski Konrad (53), Sokołowski Mateusz (45), Gołaszewski Bartek (30). Zapraszamy do obejrzenia kilku ujęć z naszej wyprawy - tutaj także liczy się cel i oko ...

          • Wybory do Zarządu Samorządu Internatu

          • W dniu 21.11.2019 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu internatu. Wybory były poprzedzone wcześniejszą akcją wyborczą podczas, której wszystkie grupy w internacie prezentowały swoich kandydatów poprzez hasła wyborcze.

            Do ZSI kandydowało 13 wychowanków. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: opiekun samorządu Anna Grużewska, przedstawiciele samorządu Patryk Dąbkowski, Daniel Łempicki i Michał Ramotowski. Do głosowania uprawnieni byli wszyscy wychowankowie. Frekwencja wśród głosujących wyniosła 73,6%. Komisja wyborcza po zakończeniu głosowania dokonała podsumowania wyników.

            W wyniku wyborów na rok szkolny 2019/2020 powołano do Zarządu Samorządu Internatu następujących wychowanków:

            Przewodniczący internatu – Pianka Karol

            Zastępca przewodniczącego – Karwowski Patryk

            Sekretarz – Wilczewska Karolina

            Członkowie – Chmielewski Damian i Mroczkowski Mateusz.

          • Mikołajki

          • A u nas Mikołaj był już wczoraj 05.12.19. Przyniósł dużo słodkości i pamiętał o wszystkich, bo wszyscy byliśmy grzeczni ;). Nie omieszkał ze swoim Reniferkiem i Śnieżynką wypróbować najnowszy sprzęt szkolny. Może za rok zamiast na saniach, zawita do nas ciągnikiem New Holland… Kto wie? Mikołaj może wiele ...

          • Pomagamy, bo możemy, pomagamy, bo chcemy

          • Andrzejkowa akcja charytatywna Sukulu 2019 odbyła się w piątek 29 listopada w naszej szkole. Patronat nad akcją sprawuje fundacja Dobra Farma, której celem jest budowa szkoły w afrykańskiej wiosce Libambabi.

            Sukulu w języku mieszkańców znaczy szkoła. Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu aktywnie podjęło się zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na zakup materiałów budowlanych . Podczas akcji młodzież miała okazję częstować się słodkimi wypiekami przygotowywanymi przez rodziców oraz zapoznać się z prezentacją o problemach dostępu do edukacji dzieci i młodzieży w Afryce.

            Uczniowie naszej szkoły chętnie dzielili się swoimi pieniędzmi. Muzyka , rozmowy i słodkości umilały nam ten szkolny dzień.

            Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia.

            Organizator: Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu.

          • Konkurs o tytuł najlepszego znawcy „Lalki”

          • Uczniowie klas III naszej szkoły mieli okazję rywalizować między sobą o tytuł najlepszego znawcy „Lalki” Bolesława Prusa. W konkursie wzięło udział 35 uczestników, którzy wykazali się dobrą znajomością ponadczasowego dzieła. Konkurs rozegrany został na platformie Kahoot!, a uczniowie zmierzyli się z 53 szczegółowymi pytaniami z treści lektury.  Najlepszy wśród uczestników okazała się Szymon Rolka z klasy 3BTb, tuż za nimi  znalazł się Adrian Szymanowski z klasy 3 BTb, a trzecie miejsce zdobył Piotr Janicki z klasy 3BTa.  Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Agnieszka Szeligowska- Dzierżyk, a nad prawidłowością przebiegu czuwali pani Małgorzata Cwalina i pan Krystian Serafin.

          • Andrzejki w Internacie

          • Andrzejki to  wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Kultywując tradycję w dniu 25.11.2019 r. w naszym internacie odbył się długo wyczekiwany wieczór andrzejkowy. Uczniowie (Karol Pianka, Bartłomiej Gołaszewski, Karolina Wilczewska) przygotowali wieczór pełen magii. Przyozdobiona  świecami, lampionami i rysunkami sala oraz nastrojowa muzyka dodawała tylko  tajemniczości. W takiej miłej atmosferze wychowankowie chętnie brali udział  we wspólnych zabawach i wróżbach. Przeprowadzono wiele wróżb, które wywołały dużo radości, oczywiście nie zabrakło tradycyjnego lania wosku przez klucz, wróżenia ze skórek jabłka, losowania imienia swojej wybranki, itp. Cała społeczność internatu nie zapomniała o życzeniach imieninowych dla swojego kolegi Andrzeja. Wykorzystując ten wieczór otrzymał od mieszkańców kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.

            Wieczór andrzejkowy, nie mógł zakończyć się inaczej, jak tylko magicznie. Przy wyjściu z sali czekały cyganeczki (Sylwia Pomichowska, Aneta Konopka) z koszyczkiem wróżb dla uczestników zabawy andrzejkowej.

            Andrzejki można uznać za udane.  Miłą pamiątką  niech będą zdjęcia...

          • „Śpiewamy dla Niepodległej"

          • W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w świetlicy naszego internatu zebrała  się młodzież
            , aby poprzez śpiew uczcić to ważne święto. 

            Wspólne świętowanie zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu o polskiej drodze do niepodległości, następnie odśpiewaliśmy  pieśni patriotyczne i wojskowe zagrzewające do walki o suwerenność, wolność, niepodległość Polski, powstałe „ku pokrzepieniu serc”. Przyśpiewki partyzanckie z czasów II wojny światowej, pieśni legionowe, pieśni konspiracyjne żołnierzy wyklętych są piękną lekcją polskiej historii, ale też źródłem wzruszeń i wspomnień. „Pierwsza kadrowa”, „My Pierwsza Brygada”, „Szara Piechota”,  „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Ułani, ułani” brzmiały pięknie i donośnie. Odśpiewanie przez młodzież pieśni patriotycznych to wspaniała forma pielęgnowania i kształtowania patriotyzmu w śród młodych pokoleń.     

             

          • Wojewódzka Licealiada w Tenisie Stołowym

          • Dnia 20 listopada wychowankowie internatu - laureaci jesiennych mistrzostw w tenisie stołowym uczestniczyli w półfinale wojewódzkim Licealiady w Tenisie Stołowym w Wysokiem Mazowieckiem. Po losowaniu zespołów trafiliśmy w pierwszej rundzie na rywali ze szkoły w Wojewodzinie, a w drugiej rundzie z Niećkowa. Po bardzo wyrównanych pojedynkach, kończących się grą na przewagi, niestety, ulegliśmy obu zespołom. Zebrane doświadczenie, mamy nadzieję, zaprocentuje w przyszłym roku, tym bardziej  że nasz zespół prawie w całości składał się z pierwszoklasistów.

            Dziękujemy i gratulujemy reprezentacji internatu za godne reprezentowanie naszej szkoły, jesteśmy pewni, że przyszłoroczne mistrzostwa będą pełnym sukcesem dla naszych reprezentantów.

             

            Opiekun zespołu– Sławomir Ptaszyński

            Skład zespołu : Gosk Mateusz

              Lutostański Karol

              Ramotowski Michał

              Szleszyński Sebastian

              Jabłoński Piotr

             

             

          • SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI

          • "Przez Sybir do Niepodległej"- 20.11.2019 r. w internacie gościliśmy przedstawicieli Związku Sybiraków z Łomży.  Celem tej żywej lekcji historii było przybliżenie dziejów zsyłek Polaków na Sybir oraz upamiętnienie ich losów. Gości przywitała pani kierownik internatu Dorota Miarka.

            Spotkanie rozpoczęła prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży - pani Danuta Pieńkowska-Wolfart, która przypomniała zebranym informacje dotyczące powstań niepodległościowych oraz represji, jakich doświadczyli ich uczestnicy. Represje te najczęściej przybierały formę zsyłki na Sybir. Przybliżyła uczniom wydarzenia dotyczące odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, w których brali udział zesłańcy. Wyjaśniła , skąd wzięła się prawie stutysięczna liczba ludności o polskich korzeniach na Syberii, Kaukazie i innych częściach Rosji. Szczególnie zwróciła uwagę na fakty z najnowszej historii Polski dotyczące masowych zsyłek Polaków w okresie II wojny światowej. Opowiedziała o własnych przeżyciach i doświadczeniach, gdyż jako dziecko wraz z rodziną została wywieziona na Syberię.

            O losach Zesłańców — Sybiraków z lat 1940/41 z Łomży oraz okolicznych miejscowości opowiedział na podstawie własnych przeżyć pan  pułkownik  Leon Wagner. Głód, zimno, strach, poniżenie, śmierć najbliższych to doznania, które towarzyszyły na co dzień im oraz tysiącom Polaków zesłanych w odległe rejony Syberii i Kazachstanu. Mówił o tym, że choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, to wciąż pamięć o doznanych krzywdach nie maleje.

            W spotkaniu wziął udział również pan Henryk Kowalewski członek  Związku Sybiraków, który jest synem Sybiraka i był przez wiele lat czynnym żołnierzem, uczestnikiem misji pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie. Przybliżył młodzieży cele i zasady działania sił pokojowych ONZ, opowiedział o swoich doświadczeniach.

              Przypomniał zebranym, że uczestniczą w wyjątkowym spotkaniu, gdyż liczba uczestników tamtych strasznych wydarzeń stale maleje. Ostatni Sybiracy powoli odchodzą, a wraz z nimi wspomnienia z „nieludzkiej ziemi” .

             

          • Szkolenie na temat praktycznych zastosowań technologii Plocher

          • Zespół Szkół w Marianowie zaprasza wszystkich rodziców  oraz słuchaczy KKZ - hodowców bydła na szkolenie na temat praktycznych zastosowań technologii Plocher. Jego celem jest poprawa warunków bytowych zwierząt przy jednoczesnej ochronie środowiska. Termin spotkania: 27.11.2019, godzina 14:00

          • Wojewódzki Turniej Gry Planszowej „Czas na Start-up!”

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Celem akcji było zapoznanie uczniów z możliwościami wykorzystania Funduszy Europejskich, przeznaczonych dla młodych ludzi oraz możliwościami wsparcia rozwoju innowacyjnego biznesu w ramach działania 1.1 POPW „Platformy startowe dla nowych pomysłów” (lekcje odbyły się 28-29 października w klasach III TMR)

            Zwieńczeniem akcji był zorganizowany 12 listopada w Białymstoku w hotelu „Santana” wojewódzki Turniej Gry Planszowej „Czas na Start-up!”, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy IIIa BT.

            Opiekun akcji – K. Serafin.

             

            Dowiedz się więcej o programie:

            https://www.polskawschodnia.gov.pl/strony/o-programie/

          • Jesienne mistrzostwa internatu w tenisie stołowym

          • W dniach 5-6 listopada odbyły się jesienne mistrzostwa internatu w tenisie stołowym. Więło w nich udział 21 wychowanków. Zawody poprzedziło losowanie, w którym uczestnicy rywalizowali w swoich grupach wiekowych, w sumie rozegranych zostało 41 pojedynków. Za  zajęcie pierwszych trzech miejsc uczestnicy zostali  uhonorowani pamiątkowymi statuetkami i dyplomami, za pozostałe miejsca - dyplomami, które wręczyła pani kierownik Dorota Miarka. Najlepsza czwórka uczniów będzie reprezentować naszą szkołę na półfinale Wojewódzkim Licealiady w drużynowym tenisie stołowym w Wysokiem Mazowieckiem w  dniu 20.11.2019. Dziękujemy organizatorowi sportowych zmagań panu Sławomirowi Ptaszyńskiemu, a także wszystkim uczestnikom biorącym udział w mistrzostwach. Gratulujemy zaangażowania i sportowej postawy, naszym reprezentantom życzymy powodzenia na zawodach międzyszkolnych.

            Najlepsza szóstka mistrzostw przedstawia się następująco:

            1. Gosk Mateusz

            2. Lutostański Karol

            3. Ramotowski Michał

            4. Szleszyński Sebastian

            5. Dzbeński Mateusz

            6. Jabłoński Piotr

          • Uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości

          • Dnia 8 listopada 2019 r. młodzież z klasy III a BT zaprosiła całą społeczność szkolną  na  krótką podróż do wolności, ilustrowaną pieśniami żołnierskimi.

            Apel był wspaniałą lekcją patriotyzmu, na której uczniowie przypomnieli historię Polski od rozbiorów, poprzez powstania narodowe i I wojnę światową, aż do dnia 11 listopada 1918 r.  Cała prawda  o naszej drodze do wolności przeplatana pięknymi pieśniami patriotycznymi wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój. Skłoniła wszystkich obecnych na uroczystości  do refleksji, że dzięki naszym przodkom  możemy cieszyć się wolnością i niepodległością naszej ojczyzny.

            Apel przygotowała klasa III a BT wraz z wychowawcą Krystianem Serafin.

            Scenografię przygotowało Szkolne Koło Dekoratorskie.

          • Otrzęsiny klas pierwszych

          • Nasze „Bobaski” zostały oficjalnie pasowane na uczniów ZSCKR w Marianowie dnia 07.11.19. Na oddziale pediatrycznym doktor Miednica (Michał Kamiński z klasy 2BTb) badał  pierwszoklasistów  w asyście swoich stażystów (M.Kaczmarczyk, P.Karwowski, B.Gołaszewski) i wydawał odpowiednie zalecenia: picie mleczka  przez smoczek, malowanie w ciemnościach, chrupanie jabłek czy bieg prospołeczny.

            Impreza przebiegła w atmosferze rywalizacji i dobrej zabawy. Kolegów i koleżanki z klas pierwszych uważamy za przyjętych do społeczności szkolnej.

            Zmagania pierwszaków wygrała klasa 1 BTb. Wychowawcy i klasie gratulujemy! – Samorząd Uczniowski.

          • 1 listopada – Wszystkich Świętych

          • Na uroczystość Wszystkich Świętych zaprosiła nas młodzież z klasy IV BT wraz z wychowawcą Krzysztofem Tarnackim. Jesienna sceneria, płomyki świeczek migające pomiędzy wrzosami i melancholijne piosenki wprowadziły wszystkich zgromadzonych w poważny i nostalgiczny nastrój. Recytacja najpiękniejszych poetyckich strof o przemijaniu, śmierci i sensie istnienia zmusiły słuchających do refleksji nad  istotą życia.

            „…być może śmierć jest otwieraniem nowych drzwi…”, „… a może śmierć, to tylko życia pomnożenie…” – to tylko niektóre pytania, które zadawaliśmy sobie w tym szczególnym dniu.

            Głównym przesłaniem apelu było uświadomienie wszystkim, że w życiu należy żyć godnie, szanować wspomnienia i kochać ludzi. Bo przecież na końcu  liczy się tylko Człowiek.

                                                Za pomoc w przygotowaniu apelu dziękujemy   

                                   p. Jolancie Tarnackiej i Szkolnemu Kołu Dekoratorskiemu 

          • Upamiętnienie grobów lokalnych bohaterów przez mieszkańców  internatu

          • Leśna polana w Jeziorku przywitała nas ciszą jesiennego popołudnia.

            To miejsce niezwykłe, pełne wspomnień o tragicznych losach mieszkańców Łomży, więźniów politycznych i starszych ludzi, zamordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej.

            Przed uroczystością Wszystkich Świętych  udaliśmy się tam, by uporządkować groby pomordowanych. Wspólnie  grabiliśmy liście i czyściliśmy płyty nagrobne. Po uporządkowaniu grobów oddaliśmy  hołd ofiarom zbrodni niemieckich - zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty, z najwyższą czcią i szacunkiem skłoniliśmy głowy.

            Leśna polana w Jeziorku to miejsce niezwykłe, upamiętniające tragiczne dzieje mieszkańców tej ziemi, miejsce,
            o które dbamy i  o którym pamiętamy.

             

            Organizatorzy:B. Karasińska i S. Kraszewska

          • Smak chleba w poezji...

          • Z okazji Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia w internacie odbyła się wieczornica pod tytułem „Smak chleba w poezji ….”. Młodzież zaprezentowała wiersze pokazujące chleb jako pokarm duchowy, od dawna obecny w polskiej historii i tradycji. Cytowani  byli znani i lubiani poeci: Jan Twardowski, Cyprian Kamil Norwid, Leopold Staff oraz Władysław Bełza. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z historią chleba na przestrzeni dziejów. Za pośrednictwem wychowawców wyruszyli w podróż przez krainę chlebowych smaków, czasem nie do końca jeszcze im znanych. Finałem spotkania była projekcja filmu „Od ziarenka do bochenka...”.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu 11 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Galowe stroje, symboliczne róże w uczniowskich dłoniach zwiastowały atmosferę szkolnego święta, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV FT w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wszystkim obchodzącym to święto najlepsze życzenia. W formie krótkich, żartobliwych wierszyków uczniowie życzyli dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Zabrzmiały też słowa podziękowań za serce, za uśmiech, za pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze zdobywania wiedzy.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie