• CERTYFIKATY ROZDANE

          • W ramach projektu  Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego... 25 osobowa grupa uczniów naszej szkoły w dniach 16 – 27 maja 2022 roku odbyła staż we Włoszech w miejscowości Cattalica.

            Praktyka zagraniczna była dla młodzieży wspaniałą okazją do poznania włoskiej  kultury i przyrody. Przyczyniła się do rozwoju samodzielności w obcym środowisku oraz wzmocnieniem poczucia  własnej wartości. Zdobyte umiejętności podniosły kwalifikacje zawodowe, co zresztą było głównym celem projektu.

            Uczniowie pracowali rotacyjnie w trzech miejscach: w zakładzie naprawiającym sprzęt ogrodniczy Agri Store pana F. Ceccaroni, gdzie wykonywali prace związane z naprawą i konserwacją sprzętu ogrodniczego i urządzeń wodno-melioracyjnych, w gospodarstwie agroturystycznym przy zbiorze czereśni i pielęgnacji winnicy oraz  na plantacji winogron w rodzinnej firmie Liceccaronich, gdzie oprócz pielęgnacji krzewów winogron mieli możliwość wykonywania zabiegów agrotechnicznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Dzięki uprzejmości syna właściciela plantacji Simone młodzież miała też możliwość zapoznać się z procesem tłoczenia oliwy  w nowoczesnej olejarni Oleificio Renzi Simone.

            W trakcie pobytu we Włoszech uczniowie uczestniczyli w urozmaiconym programie kulturowym, przygotowanym przez MEL Training Center. Zwiedzili: miasto na wodzie – Wenecję, pełne krętych i urokliwych uliczek San Marino, Loretto-miejsce pielgrzymek od niemal siedmiuset lat  Gradarę – miasteczko usytuowane na malowniczym wzniesieniu ze średniowiecznym zamkiem obronnym z XII wieku oraz  Rimini– najpopularniejsze miasto turystyczno-wypoczynkowe nad północnym Adriatykiem z antycznym Mostem Tyberiusza z XXI w.n.e.

            Cudownie spędzony czas, wypełniony nauką, zwiedzaniem, kąpielami w morzu, dyskotekami na plaży, grą w piłkę czy babingtona, upłynął nieubłaganie szybko. Zostały wspomnienia.... oraz certyfikaty, które uroczyście wręczył koordynator Jacek.

          • Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka!

          • Nadchodzący Dzień Dziecka wychowankowie naszego internatu uczcili wspólnym wyjazdem na paintball. Wyjazd był tym bardziej ekscytujący, że po raz pierwszy mieliśmy okazję podróżować  nowym autobusem szkolnym. Po szkoleniu, przeprowadzonym przez instruktorów z ośrodka „Olszynka”,  przystąpiliśmy  do gry. Zadaniem grających była obrona lub zdobycie pozycji przeciwników (w zależności od drużyny- od tego, po  której stronie walczyliśmy). Była radość wygranej, była złość przegranej, były opowieści, jakim fortelem udało się wywieść w pole przeciwnika. „BYŁO FAJNIE!” - to jednomyślna opinia wszystkich uczestników wycieczki. Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Sukces uczniów na centralnej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Warszawie

          • 27 maja 2022 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się Eliminacje Centralne XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczniowie szkół średnich rywalizowali w 11 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, gastronomia, technologia żywności, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska, architektura krajobrazu oraz weterynaria.

            Laureatem w bloku "Produkcja roślinna" został Mateusz Chludziński- uczeń klasy III Technikum Rolniczego. Nagrodą za osiągnięcie jest zwolnienie z egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, indeks na studia rolnicze oraz stypendium naukowe. W bloku "Mechanizacja rolnictwa" finalistą olimpiady został Mateusz Sierzputowski z klasy IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Plakat o tematyce wojennej

          • Każdemu z nas wojna kojarzy się z nieszczęściem, które w największym stopniu dotyka ludzi niewinnych. Wszyscy wiemy, że konflikt zbrojny nigdy nie przynosi korzyści, powoduje jedynie głód, śmierć i strach. Swój sprzeciw wobec wojny można zaznaczyć w różny sposób. Uczniowie klas pierwszych wyrazili go w ramach konkursu plastycznego na plakat w języku angielskim lub niemieckim. Najlepsze prace zostały wystawione na szkolnym korytarzu.

            Wyniki konkursu okazały się następujące: Natalia Kotowska z klasy I FT zajęła I miejsce, Hubert Jakub Polański z I BT- II miejsce, Dominik Kulas z I BT- III miejsce. Zwycięzcom gratulujemy wrażliwości i pomysłowości, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęci i  zaangażowanie.

          • Filmowo o mojej ojczyźnie

          • Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, pt. „Chleb i ojczyzna”. Filmowe zmagania, do których stanęły : Karolina Wilczewska z klasy 3F4 i Wiktoria Kośnik z klasy 3FT, przyniosły sukces, każda z prac została dostrzeżona i wyróżniona przez konkursowe jury.

            Karolina pod opieką pani Agnieszki Szeligowskiej – Dzierżyk nagrała film pt. „Spacer po Łomży”, gdzie podczas przechadzki ulicami miasta recytowała wiersze podkreślające piękno małej ojczyzny. Wiktoria pod okiem pań Bogusławy Buczyńskiej i Doroty Przestrzelskiej nagrała film pt. „Moja mała ojczyzna”, w którym upamiętniała miejsca dotyczące II wojny światowej, pokazując w ten sposób, że miłość do ojczyzny może przybrać postać kultu miejsc ważnych w dziejach naszego narodu.

            W dniu 21 maja 2022 dziewczęta w Drozdowskim Muzeum odebrały swoje wyróżnienia. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali prelekcji dr hab. Krzysztofa Sychowicza i zwiedzili rodzinne miejsce wielkich patriotów ziemi łomżyńskiej.

          • Konkurs Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

          • W dniu 17.05.2022 w ZSCKR w Suwałkach odbył się Regionalny Konkurs Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego, którego celem było popularyzowanie wiedzy o przepisach i zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3BT: Łukasz Mielnicki, Jakub Szewczyk, Dominik Boguski, Olaf Bardzikowski. Pytania konkursowe były naprawdę trudne. Drużynowo zajęliśmy 3 miejsce. Z rąk zaproszonych gości, tak jak inni uczestnicy konkursu, otrzymaliśmy dyplomy i nagrody rzeczowe.

          • Pierwsze wieści z praktyki zagranicznej

          • Nasi uczniowie od tygodnia odbywają praktykę zagraniczną we Włoszech. Jak się okazuje, czas ten mija im bardzo owocnie...

            W minionych dniach pracowali rotacyjnie w trzech miejscach w zakładzie  naprawiającym  sprzęt  ogrodniczy Oleficio Renzi Simone Vandita Olio e Vino. Naprawiali kosiarkę  i glebogryzarkę. Od podstaw składali  nowo zakupioną  podkaszarkę. W  gaju oliwnym pana Lliceccaroni (firma Agro Store) zajmowali się pielęgnację  drzewek, zwłaszcza usuwaniem starych gałęzi. Dużo dowiedzieli się o produkcji oliwek  i ich rodzajach. W gospodarstwie agroturystycznym zajmowali się  pielęgnacją winorośli.

            W ramach wyjazdów  kulturowych zwiedzili  San Marino i Loreto. W wolnym czasie wszyscy  chętnie  spędzali  czas na plaży, która  znajdowała się nieopodal hotelu. Szczególnie podobała im się zorganizowana tam dyskoteka integracyjna:) Dalsze atrakcje przed nimi w najbliższych dniach... Zazdrościmy i pozdrawiamy!

          • Palmy, kokosy, woda - prawie jak na Majorce....

          • 11 maja  młodzież z naszego internatu odwiedziła Park Wodny w Łomży. Grota solna, tężnia, sauna sucha, sauna mokra, masaże wodne czy sztuczna rzeka...- nawet nie mieliśmy pojęcia, że to miejsce ma nam tyle do zaoferowania. Dwie godziny minęły jak z bicza wodnego strzelił 😉 Jedni pływali, inni dopiero uczyli się pływać. Byli też tacy, którzy relaksowali się w jacuzzi i saunie. Wróciliśmy z parku zmęczeni, ale pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią. Chcielibyśmy powtórzyć taki wyjazd jeszcze raz w tym roku, tym bardziej że lato już tuż, tuż… 😊

          • Pożegnanie czwartoklasistów w internacie

          • 26 kwietnia 2022 r. był dniem szczególnym w naszym internacie –  radosnym, ale też trochę smutnym. Tego dnia uroczyście pożegnaliśmy wyjątkowych mieszkańców – uczniów klas IV. Wydaje się, że tak niedawno ich witaliśmy... Kilka lat minęło jednak niezwykle szybko i nadszedł czas rozstania. Każdy z czwartoklasistów  współtworzył internat i sprawiał, że był on właśnie taki, a nie inny. Każdy z nich zostawił tu kawałek siebie, swoje przyjaźnie i sympatie, marzenia i tęsknoty, radość sukcesów i gorycz porażek. Pozostali mieszkańcy internatu wraz z wychowawcami przygotowali więc uroczystość, która – miejmy nadzieję – na zawsze zapisze się w pamięci maturzystów.

                Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną w wykonaniu młodszych kolegów i koleżanek. Było naprawdę zabawnie! Nawet publiczność zaangażowała się w prezentowane scenki z życia szkoły i internatu 😉

                Później nastąpiła część, która zaskoczyła wszystkich najbardziej: gala rozdania Oscarów! Czwartoklasiści otrzymali statuetkę za niezwykłą rolę odegraną przez te kilka lat w internacie. Oscar był dla każdego – dla każdego w innej kategorii, bo przecież każdy był wyjątkowy.

                 W sposób szczególny chłopcy pożegnani zostali przez pana dyrektora i panią kierownik internatu. Usłyszeli wiele ciepłych słów i serdeczne życzenia powodzenia i sukcesów na drodze, która otwiera się przed nimi po ukończeniu szkoły średniej. Wręczono im listy z dobrymi radami na życie i pamiątki, które mają przywoływać wspomnienia beztroskiego czasu spęczonego w Marianowie.

                Panowie! Życzymy Wam połamania piór na maturze i szczęśliwego dorosłego życia!!! 😊

          • Pożegnanie uczniów klas IV

          • W ostatni piątek kwietnia mięliśmy ważną uroczystość- pożegnanie absolwentów 2018-2022. Nasi, już byli uczniowie, ostatni raz otrzymali świadectwa, nagrody książkowe, dyplomy i podziękowania za działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Były też drobne upominki od przedstawicieli  Samorządu Uczniowskiego. Z kolei rodzice naszych uczniów otrzymali listy pochwalne oraz podziękowania za współpracę i zaangażowanie we wspólne wychowanie młodych ludzi.

            W podniosłej atmosferze dyrektor szkoły pan Sławomir Łomotowski życzył naszym abiturientom znalezienia dla siebie najlepszej drogi życiowej, impulsu do działania i powodzenia na egzaminie maturalnym. Głos zabrali także przedstawiciele klas młodszych, którzy przede wszystkim stwierdzili, że jest im żal, że przez okres pandemii nie mogli się dobrze poznać i być częściej razem. Podkreślili, że będą tęsknić za wspólnymi chwilami ze starszymi kolegami i koleżankami. Natomiast sami absolwenci podziękowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i swoim rodzicom za wyrozumiałość, pomoc w nauce i w stawaniu się dojrzałymi, odpowiedzialnymi ludźmi. Na koniec uroczystości wystąpili z przemówieniem rodzice, którzy wyrazili wdzięczność za przygotowanie młodych ludzi do następnego etapu życia i zaprosili wszystkich obecnych na słodki poczęstunek.

          • Spotkanie z absolwentem

          • Chętnie wracam tam, gdzie zrozumiałem, że mogę sięgać po wiele, a moja przyszłość zależy ode mnie ...- powiedział Paweł Cwalina, który spotkał się z młodzieżą naszej szkoły, aby przedstawić ofertę edukacyjna Politechniki Białostockiej.

            Mimo różnicy wieku, szybko nawiązała się nić porozumienia między prelegentem a słuchaczami. Paweł-  absolwent naszej szkoły opowiadał o swojej ścieżce naukowej, przedstawiał zalety zdobycia zawodu i specjalizacji oferowanych przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

            Miejmy nadzieję, że to spotkanie stanie się inspiracją i wskazówką dla uczniów,  być może rozwiąże ich dylematy związane z wyborem dalszej drogi edukacji.

          • Zwyczaje wielkanocne inaczej

          • 4 kwietnia w naszej szkole klasa I BT zorganizowała gastronomiczny kiermasz Wielkanocny. W menu znalazł się tradycyjny żurek i biała kiełbasa z chrzanem. Nie mogło też  zabraknąć tradycyjnych świątecznych ciast: mazurków i babek piaskowych.

            Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły. Dochód z akcji został przeznaczony na pomoc potrzebującym z najbiedniejszych rodzin. 

            Uczniowie klasy IBT już zapowiadają kolejne akcje :)

          • DZIEŃ OTWARTY 2022

          • 21 kwietnia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Wszyscy odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, poznać kierunki kształcenia, a także bazę szkolną. W zwiedzaniu budynku pomocą służyli uczniowie, którzy pokazywali poszczególne sale lekcyjne, Izbę Pamięci Narodowej, a także dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat nauki w ZSCKR w Marianowie.

            W tym szczególnym dniu ogromną atrakcją były pokazy maszyn rolniczych John Deere, które można było obejrzeć, a także wypróbować ich skuteczność w polowych pracach. Oprócz maszyn, które prezentowała firma FRICKE , każdy mógł  skorzystać i sprawdzić sprzęt rolniczy, który w swej bazie posiada szkoła, tu również ustawiały się kolejki, gdyż nowoczesne maszyny, którymi dysponuje nasza placówka pozwalają na poznanie nowinek technicznych w dziedzinie rolnictwa.

            Dla zwiedzających przygotowana była kawiarenka, w której można było wypić kawę lub herbatę, a także obejrzeć występ szkolnego koła teatralnego. Uczniowie wystawili sztukę „Kopciuszek XXI wieku”, gdzie na nowo, zgodnie ze współczesnymi realiami, została odczytana jedna z najbardziej znanych bajek świata. Widzowie podziwiali nie tylko talenty aktorskie naszych uczniów, ale również mieli możliwość oglądać bogate stroje i oderwać się na chwilę od rzeczywistości dzięki zabawnemu scenariuszowi.

            Ogromną popularnością cieszył się kącik gastronomiczny, gdzie było można ocenić talent kulinarny Pań Kucharek, pracujących w stołówce internackiej. Przepyszna babka ziemniaczana, aromatyczny bigos, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a także rozpływające się w ustach ciasto drożdżowe stanowiły atrakcje dla podniebienia.

            Cieszymy się, że mogliśmy przyjąć u siebie gości, pokazać im, pomimo trwającego remontu, naszą placówkę, a także zachęcić do wkroczenia w szereg uczniów ZSCKR w Marianowie.

          • Finał olimpiady „Polska Wieś w Europie”

          • Dnia 21 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu odbył się finał olimpiady „Polska Wieś w Europie”. Drużyna z Zespołu Szkół w Marianowie w składzie: Mateusz Gosk, Damian Cedrowski  i Adrian Zyśk wraz z opiekunem Beatą Pietrzak osiągnęła niebywały sukces- zajęła I miejsce. Oprócz indywidualnych nagród pieniężnych zwycięzcy zapewnili sobie wyjazd do Brukseli w miesiącu wrześniu.

            W bardzo emocjonującym finale, mającym formułę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, wzięło udział 10 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach regionalnych. Warunkiem poradzenia sobie z trudnymi pytaniami była  dogłębna znajomość zagadnień z zakresu rolnictwa i  Unii Europejskiej.

            Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Nasi honorowi dawcy krwi

          • "Krew to lek, którego nie da się wyprodukować w fabryce. Może powstać jedynie w ludzkim organizmie, dlatego oddając go,  pomagamy ratować życie. " Takie motto przyświęcało naszym uczniom dnia 12 kwietnia 2022 roku, gdy tłumnie ruszyli w kierunku krwiobusa, który zajechał na teren szkoły.

            W sumie w akcji wzięło udział 29 uczniów. Niestety, ze względu na problemy zdrowotne, dwie osoby nie mogły oddać krwi. Wszystkim darczyńcom dziękujemy i gratulujemy ogromnego serducha.

          • Sukces naszych uczniów na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

          • W dniach 8-9 kwietnia 2022 r.  w ZSCKR im. K. Kluka w Rudce odbyły się  eliminacje okręgowe XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

            W naszym kraju OW i UR to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Naszą szkołę reprezentowali Mateusz Chudziński- uczeń III klasy Technikum Rolniczego, Mateusz Sierzputowski -uczeń IV klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa oraz Konrad Kamiński- uczeń klasy II Technikum Rolniczego. Do III etapu zakwalifikowały się 2 osoby: Mateusz Chludziński, który zajął pierwsze miejsce w bloku produkcja roślinna oraz Mateusz Sierzputowski, który zajął  drugie miejsce w bloku mechanizacja rolnictwa.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i  życzymy powodzenia podczas etapu centralnego, który odbędzie się  28-29 maja w Warszawie.

          • Jeziorko – wojenna historia leśnej polany

          • Jak co roku, w kwietniu nasz internat postanowił przybliżyć swoim wychowankom  historię tych, o których pamięć nie powinna zaginąć. W tym roku przeprowadzona została wyjątkowa lekcja historii. Przygotowali ją wychowawcy internatu. Poświęcona była wydarzeniom, które rozegrały się na leśnej polanie w pobliżu wsi Jeziorko w 1942 i 1943 roku. Wiele osób z naszego regionu ma świadomość, że mieści się tam leśny cmentarz, jednak nie wszyscy wiedzą, kto i dlaczego został  pochowany. Otóż podczas okupacji hitlerowskiej Gestapo wraz z miejscowymi żandarmami niemieckimi dokonało  trzech zbrodni ludobójstwa – trzech masowych egzekucji, których ofiarami byli Polacy. Łącznie zamordowano tam ponad 170 osób.

                 Wychowankowie internatu zgromadzeni na spotkaniu z uwagą, w skupieniu słuchali informacji na temat tych przerażających wydarzeń. Szczególnie zajmujące były autentyczne zeznania świadków - pozyskane z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, które odczytane zostały przez wychowawców jako żywe świadectwo okrutnych czasów. Wyświetlone też zostały fotografie ofiar egzekucji z 15 lipca 1943 r. Na korytarzu internatu już kilka dni wcześniej pojawiły się tablice, na których umieszczono dokumenty archiwalne i zdjęcia zamordowanych.  

                 Jeśli ktoś jeszcze nie odwiedził leśnego cmentarza, zachęcamy, żeby to uczynił. Leżą tam pomordowani nasi sąsiedzi, mieszkańcy naszych okolic, naszej Małej Ojczyzny. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Nie wolno nam o nich zapomnieć.

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • W dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem było zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.Z tej okazji uczniowie klasy 2FT przygotowali uroczysty apel. Na czwartej godzinie lekcyjnej do auli szkolnej przybyła młodzież z poszczególnych klas oraz nauczyciele. Wszyscy oni usłyszeli, że na zasady zdrowego stylu życia składają się codzienne decyzje, nawyki, zachowania, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia to działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zdolności poznawczych. Organizatorzy apelu omówili wszystkie aspekty zdrowego stylu życia. Podkreślili zmiany, jakie nastąpiły w piramidzie zdrowego żywienia, zalety żywności ekologicznej, świadome odżywianie, zmianę nastawienia psychicznego oraz znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Przypomnieli też, jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają używki- jak zgubne są skutki palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu , napojów energetycznych, zażywania dopalaczy i narkotyków. Podkreślili także, do jakich schorzeń ( chorób cywilizacyjnych) może prowadzić nieodpowiednia dieta.Przesłanie sformułowane podczas apelu było bardzo jasne: Każdy z nas powinien podejmować różnorakie działania w swoim otoczeniu, których celem byłaby promocja zdrowego stylu życia. Należy zachęcać do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie