• ERASMUS+ to szkoła życia

          • W ramach projektu – „ Zagraniczne praktyki zawodowe – możliwości rozwoju potencjału i kompetencji zawodowych” na zasadach programu Erasmus+ , 27 osobowa grupa uczniów z ZSCKR w Marianowie, pod opieką nauczycieli Sławomira Łomotowskiego, Jolanty Tarnackiej i Andrzeja Barczewskiego, odbyła dwutygodniowy staż we Włoszech w miejscowości Cattolica.

            Mieszkaliśmy w ekskluzywnym hotelu Jupiter , który na dwa tygodnie zamienił się w dom erasmusowej młodzieży. Oprócz naszej szkoły na praktykach była młodzież ze szkół z całej Polski m.in. z Parczewa, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego.

            Nie było mowy o nudzie, każdy nasz dzień wypełniony był atrakcjami.

            Pracowaliśmy  na plantacji winogron w rodzinnej firmie Liceccaronich. Właściciel winnicy zaprezentował nam maszyny i urządzenia, których używa w swoim gospodarstwie. Mieliśmy również okazję poznać metody zbioru i transportu winogron. Z kolei w gospodarstwie agroturystycznym Vendita Frutta e Verdura pracowaliśmy przy zbiorze  pomidorów i dyń, co było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznaliśmy zasady wykorzystywania i doboru maszyn w tamtejszym regionie.  Najbardziej podobały się nam zajęcia we włoskiej firmie Concept Perugini, produkującej części i maszyny rolnicze. Uczestniczyliśmy w drobnych pracach tokarsko- ślusarskich i monterskich.

            Uczyliśmy się programować nowoczesną przecinarkę plazmową CNC.

            Oprócz praktyk mieliśmy bogaty program kulturowy. W ramach wycieczek krajoznawczych zwiedziliśmy Wenecję, San Marino, Bolonię, Rimini, Gradarę i Loretto. Wyjazdy były okazją do poznania kultury i zabytków włoskich miast.

            Cudownie spędzony czas wypełniony pracą, wycieczkami kulturowymi, kąpielami w Adriatyku, dyskotekami upłynął nieubłaganie szybko.

            Przywieźliśmy  z praktyk mnóstwo wspomnień, nauczyliśmy się otwartości na świat, samodzielności i kreatywności, zdobyliśmy nowe doświadczenia edukacyjne i kulturowe.

            To był fajny czas…

          • „Na nieludzkiej ziemi…” – spotkanie z Sybirakami

          • 27 września internat odwiedzili niezwykle ciekawi goście: pani Danuta Pieńkowska-Wolfart, prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, która wraz z rodziną została zesłana na Syberię przez Sowietów i pani Irena Jakubowska, której mąż urodził się w drodze na Syberię i spędził tam swoje dzieciństwo. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Sybiraka, który obchodzony jest 17 września. Upamiętnia on Polaków,  którzy zginęli w odległych zakątkach Związku Sowieckiego, ale również „tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”.

            Spotkanie w internacie rozpoczęło się „Hymnem Sybiraków”. Następnie troje uczniów recytowało wiersze poświęcone okrutnemu losowi zesłanych na Sybir. Potem głos zabrały zaproszone panie. Opowiadały o trudach życia na wygnaniu. Dla Sybiraków były to czasy bardzo trudne i tragiczne. Wielu zesłańców straciło życie z głodu i wycieńczenia. Historie te powinny być dla nas przestrogą, by podobne czasy już nigdy się nie powtórzyły.

          • Eliminacje strefowe II Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny

          • Wielki sukces naszych zawodników!!!

                22 września w ZSCKR w Starym Lubiejewie odbyły się eliminacje strefowe do II Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. Mistrzostwa zostały objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka. Organizatorem głównym zawodów był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim i Polski Związek Przeciągania Liny.

                W zawodach wzięły udział Zespoły Szkół Centrum Kształcenia  Rolniczego w: Sokołowie Podlaskim, Marianowie, Karolewie, Sejnach, Janowie, Suwałkach i  Starym Lubiejewie.

                Zawody odbyły się w 3 kategoriach: kobiety, mężczyźni i drużyny mieszane. Wzięło w nich udział ponad 140 zawodników.

                Wszystkich zgromadzonych na boisku szkolnym przywitał pan dyrektor Roman Malicki. Odczytany został również list od Prezesa Polskiego Związku Przeciągania Liny pana Dariusza Bajkowskiego, po czym zaczęły się zawody. Prowadzone one były do dwóch wygranych przeciągań z przeciwnym zespołem. Po ciężkich i wyrównanych pojedynkach naszym chłopcom udało się wywalczyć miejsce na podium: stanęli na jego trzecim stopniu!!!!!

                Na ogromne brawa zasłużyła cała grupa naszych zawodników w składzie: Bacławski Dawid, Brzostowski Albert, Chaberek Błażej, Chmielewski Leszek, Dąbrowski Kamil, Dymek Adrian, Jachimowicz Karol, Jastrzębski Mateusz, Orłowski Michał, Ostrowski Piotr, Włodkowski Jakub.

                Gratulujemy młodzieży i nauczycielom wychowania fizycznego, którzy przygotowali chłopców do zawodów. Życzymy jeszcze wyższego miejsca w przyszłym roku.

          • Agro Show w Bednarach

          • W dniach 23 – 24 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowej wystawie maszyn rolniczych Agro Show w Bednarach koło Poznania.

            Wystawa obfitowała w technologiczne nowości, które ukierunkowane były głównie na eko rozwiązania. Pokazano ciągnik napędzany na metan i autonomiczne roboty, które samodzielnie wykonują pracę w uprawach. Zainteresowanie wzbudził też Farmdroid, czyli autonomiczna maszyna, w przypadku której rola człowieka ogranicza się do zaprogramowania pracy (dzięki wyposażeniu w panele fotowoltaiczne nie wymaga zasilania paliwem). Choć na zwiedzających największe wrażenie robiły maszyny prezentowane przez gigantów na rynku agro (John Deere, New Holland czy Kuhn), można było zapoznać się również z produktami lokalnych firm- ich stoiska chętnie odwiedzali rolnicy posiadający mały i średni areał.

            Na wycieczce oprócz Bednar udało się odwiedzić Poznań. Zwiedziliśmy między innymi tamtejszą  Starówkę.

            Wyjazd był bardzo udany. Słoneczna pogoda dopisywała przez cały czas, nic więc dziwnego, że wszyscy  zadeklarowali chęć podobnego wyjazdu w następnym roku.

          • SPRZATANIE ŚWIATA

          • W ramach corocznej  akcji „Sprzątanie świata” nasi uczniowie wraz z nauczycielami przez kilka dni sprzątali teren szkoły, jak również przystanek autobusowy i drogę do sklepu. W tych działaniach nie ograniczaliśmy się do własnego „podwórka”, gdyż chcieliśmy nauczyć młodzież brania odpowiedzialności za planetę, na której żyjemy.

            Wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia,  29 edycja akcji odbyła się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Miała ona zwrócić uwagę na odpady i zanieczyszczenia porzucone przez człowieka w naturze i te przez niego posprzątane. W działaniach na rzecz ochrony środowiska nie chodziło jednak o to, aby cały czas sprzątać, ale o to,  aby śmiecący przestali śmiecić.

            Mamy nadzieję, że nawyk dbania o naturę będzie naszym ważnym celem.

          • Pierwsze koty za płoty!

          • 14 września 2022 r. na długo zapisze się w pamięci pierwszoklasistów mieszkających w internacie. Tego dnia nasze urocze „kociaki” zostały pełnoprawnymi mieszkańcami internatu.

                Trzeba przyznać, że pogoda sprzyjała. Podczas całej imprezy towarzyszyło nam piękne słońce, które wszystkich wprawiło w dobry nastrój. Uroczystość rozpoczęła pani kierownik, która wywołała pierwszoklasistów do przepełnionego humorem ślubowania. Potem nastąpiło pasowanie porem. Ta część definitywnie potwierdziła, że mamy w internacie 23 nowych mieszkańców. Na ich szyjach zawieszone zostały ordery z napisem „Pierwsze koty za płoty!”. Następnie pierwszoklasiści  zostali poddani testowi. Losowali pytania dotyczące funkcjonowania internatu i obowiązków lokatorów. Po konkursie wiedzy uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych. Punktem kulminacyjnym, jak co roku, było przeciąganie liny. "Wisienką na torcie" okazał się występ Dawida Kaczkowskiego, naszego pierwszoklasisty-artysty, który grą na akordeonie uświetnił uroczystość.

                To było miłe popołudnie, a nasze „kociaki” udowodniły, że są i do tańca, i do różańca 😊

          • Pandemiczna podróż dookoła świata

          • 20 września br. mieszkańcy naszego internatu uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z wyjątkowym człowiekiem. Tego dnia w łomżyńskiej Hali Kultury na Starym Rynku gościł Jędrzej Lutostański – podróżnik, który podczas blisko ośmiomiesięcznej podróży, mimo wszechobecnej pandemii i obostrzeń covidowych,  przejechał aż 18 krajów. Udało mu się zwiedzić całą Amerykę- od mroźnej Antarktyki przez stepy Boliwii, gorące Karaiby aż do Kanady. Autostopem przejechał przez Indonezję, Singapur, Malezję i Tajlandię.

             To był niezapomniany wieczór. Pan Jędrzej- wspaniały, odważny młody człowiek, swoją opowieścią przeniósł naszą młodzież w najodleglejsze zakątki świata  i pokazał, że najbardziej szalone marzenia mają szansę na realizację.

          • Akcja „NAKRĘTKA”

          • Od wielu lat zbieranie nakrętek jest jedną z najpopularniejszych form niesienia pomocy innym. Wiele instytucji chętnie wspiera inicjatywę, wystawiając przed swoimi siedzibami specjalne pojemniki, gdzie każdy z nas może wrzucić zebrane nakrętki. Podobne pojemniki stanęły w naszej szkole i w internacie. Szkolne Koło Wolontariatu, nad którym pieczę sprawują p. Sabina Kraszewska i p. Barbara Karasińska, włączyło się w tę szczytną akcję na rzecz niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym. Okazuje się, że żeby zamienić te niepozorne kawałki plastiku w np. wózek inwalidzki,  potrzeba aż siedmiu ton nakrętek! Od kilku miesięcy cała społeczność szkoły i internatu z wielkim zaangażowaniem gromadziła je w wyznaczonych miejscach. Zebraliśmy aż 11 dużych worków! 20 września zostały one przekazane łomżyńskiemu Hospicjum pw. Świętego Ducha. Dlatego, jeśli zastanawiałeś się kiedyś czy zbieranie plastikowych nakrętek ma sens, odpowiadamy: ma! Dzięki pieniądzom z ich sprzedaży udało się już bowiem pomóc wielu niepełnosprawnym dzieciom. Zachęcamy więc do kontynuowania akcji. Pamiętaj: nie wyrzucaj nakrętek! Zbieraj je w domu, a potem przynieś do swojej szkoły lub internatu, a my przekażemy je tym, którzy ich potrzebują

          • Dzień Kukurydzy i Soi

          • 8 września br. w Marianowie przy Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian odbył się Dzień Kukurydzy i Soi,  zorganizowany we współpracy  z Grupą Polskie Składy Nawozowe.

               Swoją obecnością spotkanie to uświetnili  m.in.: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi p. Lech A. Kołakowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej- prof. dr hab. Henryk Bujak, przedstawiciele Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin- p. Nina Dobrzyńska oraz Krzysztof Smaczyński.

              „Jesteśmy europejską elitą w produkcji i przetwórstwie mleka i tą podstawową paszą jest właśnie kukurydza” –  podkreślał wiceminister Lech Kołakowski. Aktualne zagadnienia z uprawy kukurydzy i soi przedstawił dyrektor COBORU prof. Bujak. Szczególnie zachęcał do „zainteresowania się” soją, która jest podstawową bazą białkową  pasz, poza tym jest naturalną fabryką azotu - zostawia ok. 100 kg/ha. Wstęp p. prof. rozwinęła dr inż. Dorota Dec z Politechniki Białostockiej, mówiąc m.in. o zaletach i wadach bezorkowej uprawy kukurydzy i o technologii uprawy soi w polskich warunkach. Po wysłuchaniu wykładów, przybyli licznie uczniowie naszej szkoły, „Wety” z Łomży oraz okoliczni rolnicy przeszli na poletka doświadczalne. Tam mogli porównać wiele odmian kukurydzy i soi oraz wysłuchać cennych uwag fachowców, którzy na co dzień zajmują się badaniami i oceną produktywności tych roślin w różnych warunkach glebowo-klimatycznych.

                   Na koniec można było „posilić” się pysznymi wyrobami przygotowanymi przez firmę z Ciechanowca.

          • KIERMASZ KSIĄŻEK

          • Dnia 12.09.22 odbył się w naszej szkole kiermasz książek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Zainteresowanie było duże, a ceny niskie, zatem zarówno sprzedający jak i kupujący są bardzo zadowoleni :)

          • "Ballady i romanse" w naszej szkole

          • 5 września, w piękne słoneczne przedpołudnie społeczność naszej szkoły symbolicznie dołączyła do akcji Narodowego Czytania. XI odsłona tego wydarzenia miała na celu przybliżenie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Cykl utworów autorstwa narodowego wieszcza 200 lat temu zapoczątkował epokę romantyzmu, która była czasem niełatwym, ale bardzo ważnym w dziejach naszego narodu.  Jak napisał Prezydent Polski w swoim liście:

            Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za  naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość.”

            Utwory Mickiewicza, zawierające w sobie ogromną dawkę emocji i refleksji nad sprawiedliwym funkcjonowaniem świata, są aktualne także dziś. W „Balladach i romansach” poeta zawarł ludowe przesłanie, że żadna wina nie zostanie zapomniana, za każdy grzech czeka kara. W zrozumieniu głównej myśli utworów pozwoliła nam lektura „Liliji” i „Świtezianki”. Głośnemu odczytaniu tych tekstów oddali się zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Piękna aura pozwoliła na odprężanie się w intelektualnej atmosferze. 

            Akcję zorganizowały: pani Agnieszka Szeligowska- Dzierżyk i pani Jolanta Tarnacka.

          • Nowe klasy, nowy początek...

          • 1 września 2022 roku ponownie  rozpoczęliśmy  nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły- p. S. Łomotowski przywitał zgromadzonych, przedstawił nowe klasy i wychowawców, na koniec życzył im owocnej pracy. Zaproszony gość wiceminister rolnictwa- p. L. A. Kołakowski wspominał, jak 44 lata wcześniej sam, wtedy uczeń technikum mechanizacji rolnictwa w Marianowie, stał na apelu. Podkreślił, że na swoim przykładzie przekonał się, że koleje losu absolwenta szkoły rolniczej  mogą być zaskakujące- edukacja rolnicza, w połączeniu z pracą i wytrwałością, otwiera przed młodymi ludźmi wiele drzwi.

            Po oddaniu hołdu patronowi szkoły chor. J. Szymańskiemu- uczestnikowi II wojny światowej, głos zabrali  również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w krótkich słowach życzyli wszystkim sił i motywacji do dalszej pracy.

            Na koniec zostali przedstawieni uczniowie klas pierwszych- po ślubowaniu na sztandar szkoły  oficjalni członkowie naszej społeczności. Jako pierwsi wraz z  wychowawcami udali się na spotkanie do swoich klas. Za nimi ruszyli inni...

          • Pożegnanie naszych emerytów

          • 24 czerwca 2022 roku pożegnaliśmy pracowników szkoły, którzy podjęli decyzję o przejściu na emeryturę. 

            Byli wśród nich ludzie oddani pracy z młodzieżą, rzetelni i profesjonalni: 

                    pan Krzysztof Piszczatowski- cieszący się dużym autorytetem wychowawca i nauczyciel wychowania fizycznego, wieloletni opiekun pocztu sztandarowego, niezrównany mistrz  ceremoniału szkolnego i  instruktor poloneza przed balami studniówkowymi;  

                    pan Krystian Serafin- wychowawca i nauczyciel przedmiotów zawodowych takich jak marketing, podstawy przedsiębiorczości czy ekonomika, którego uczniowie zapamiętają jako człowieka o wysokiej etyce zawodowej; 

                    pani Ewa Wojtczak- nauczyciel krawiectwa i robót ręcznych, opiekun samorządu uczniowskiego, wychowawca, w ostatnich latach przede wszystkim nauczyciel wychowania do życia w rodzinie i pedagog szkolny, w którego gabinecie zawsze można było liczyć na dyskrecję, wsparcie, a nawet ... kawę lub herbatę;  

                    pan Krzysztof Gosk- najpierw uczeń, potem pracownik szkoły,  w ostatnich latach  nauczyciel praktycznej nauki zawodu i asystent techniczny na egzaminach zawodowych, cieszący się wielką sympatią młodzieży, nasz sympatyczny wynalazca i konstruktor;  

                    pani Jolanta Kopczewska- przez ostatnie 17 lat intendentka w internacie, dzięki której staraniom stołówkowe menu cieszyło podniebienia nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

            Drodzy Emeryci!   Zakończenie pracy zawodowej to moment w życiu człowieka, który jednocześnie coś zamyka i … otwiera, stwarza bowiem szansę na zmianę stylu życia, nowe pasje i zainteresowania. Dziękujemy Wam za wieloletni wysiłek i życzymy nowej, wspaniałej przygody zwanej życiem- bez stresu, bez pospiechu, z uśmiechem na ustach. Dbajcie o siebie, spełniajcie się i nie zapominajcie o nas!

          • I następny rok szkolny dobiegł końca...

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego już za nami. Było upalnie, gwarno i radośnie. W tym roku z rąk dyrektora- pana Sławomira Łomotowskiego  wielu uczniów odebrało nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce oraz działalność na rzecz szkoły i społeczności lokalnej. Były podziękowania od rodziców i od Samorządu Uczniowskiego. I był czas pożegnań pracowników szkoły przy gromkich oklaskach. A na koniec życzyliśmy sobie słonecznych wakacji.

            Do zobaczenia we wrześniu... z naładowanymi bateriami!

          • Dni pola

          • Dnia trzynastego czerwca 2022  roku uczniowie klasy 3B4a uczestniczyli w wycieczce do Poświętnego k. Płońska, gdzie  odbyły się III Krajowe Dni Pola. Tego dnia zwiedzający mogli obejrzeć poletka doświadczalne, na których  wykorzystywano nowoczesne technologie siewu roślin występujących w gospodarstwach rolnych.

            Spośród wielu prezentowanych roślin największym zainteresowaniem cieszyły się takie rośliny jak: jęczmień ozimy, pszenica ozima, pszenżyto ozime, rzepak ozimy, żyto ozime, jęczmień jary, pszenica jara, pszenżyto jare, owies, ziemniaki, kukurydza, len, słoneczniki , rośliny wiechlinowate, konopie włókniste, rośliny poplonowe, buraki cukrowe, łubiny wąskolistny, groch siewny, bobik, soja, wyka siewna. Ponadto uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w praktycznych  lekcjach na polu doświadczalnym ze specjalistami branżowymi, którzy  udzielali cennych porad i wskazówek dotyczących efektywnego siewu roślin.

            Dzień później- czternastego czerwca uczniowie klas 1BB i 3BT uczestniczyli w wyjściu na Dni Pola do Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Marianowie. Tu można było poszerzyć wiedzę o nowych technologiach w uprawie roli i roślin czy o aspektach ekonomicznych i środowiskowych wapnowania gleb w dobie niestabilnych cen nawozów. Z kolei na poletkach doświadczalnych były prezentowane rośliny zbożowe i bobowate. Porad i wskazówek udzielali przedstawicielami firm nawozowych i nasiennych.

          • Egzaminy zawodowe

          • 2 czerwca w naszej szkole rozpoczęły się egzaminy zawodowe pisemne, do których przystąpili słuchacze KKZ. Dzień później testy egzaminacyjne rozwiązywali już uczniowie klas trzecich technikum. Trzeba przyznać, że obecna formuła egzaminu pisemnego bardzo cieszy zdających, gdyż pozwala dość szybko określić wyniki.

            Obecnie (6-15 czerwca) trwa część praktyczna egzaminów zawodowych. Miejscem oceny wiedzy i umiejętności jest hala maszynowa i przylegająca do niej działka szkolna. Wszystkim zdającym życzymy sukcesów!

          • Dzień Dziecka

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto dla każdego. Tego dnia każdy z nas chce czuć się wyjątkowo i spędzić czas w miłej atmosferze.

            W naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, Dzień Dziecka był okazją do wspólnego grillowania i  rozgrywek międzyklasowych w siatkówkę  i piłkę nożną. Mimo momentami chwiejnej pogody, młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w grach, rywalizując ze sobą, kibicując, pomagając i oczywiście w międzyczasie pałaszując kiełbaski z grilla.

            Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości. Zwycięskim zespołom- IBT (siatkówka) i III F4 (piłka nożna) gratulujemy dobrej gry. Mamy nadzieję, że czas spędzony na świeżym powietrzu był dla wszystkich miłą odskocznią od lekcji.

                                                                                                              Samorząd Uczniowski

          • Sportowa majówka w internacie

          • 20 maja przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Był to jeden z nielicznych majowych dni, gdy aura sprzyjała na tyle, żebyśmy mogli wyjść na boisko, pograć w piłkę nożną i siatkówkę, a także zorganizować wspólną kolację na świeżym powietrzu. Młodzież była w swoim żywiole. Po wielu zimnych miesiącach, gdy czas wolny trzeba było spędzać w murach budynku, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu była tym, czego wszystkim bardzo brakowało. Natomiast wieczorny grill był świetną okazją do towarzyskiego spotkania wszystkich mieszkańców internatu. Bardzo zaskoczyli nas uczniowie klasy I -Szymon Gosk i Oskar Sierzputowski,  którzy znakomicie sprawdzili się w funkcji szefów kuchni. Grillowej uczcie towarzyszyła wesoła muzyka, którą puszczało wielu internatowych DJ-ów. Rozkosz podniebieniu, jako bonus, zapewniła przepyszna drożdżówka – rozpływający się w ustach owoc pracy naszych pań kucharek. Zniknęła z tac w oka mgnieniu 😊

            To był udany, wesoły wieczór. Ogromnie nas cieszy, że telefon czy komputer nie są jednak aż tak dużą konkurencją dla sportu pod gołym niebem. Obiema rękoma podpisujemy się pod tym, co wiedzieli już starożytni Grecy: „W zdrowym ciele zdrowy duch!”  

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie