• Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym

          • 17grudnia zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu z wiedzy o rolnictwie ekologicznym, zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (oddział w Radomiu) przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa.

                Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży szkół rolniczych na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej. Oba etapy- zarówno szkolny, jak i ogólnopolski zostały przeprowadzone w formie zdalnej.

                Laureatem etapu szkolnego został uczeń klasy 3FT Mateusz Chudziński, reprezentował on też szkołę w etapie ogólnopolskim. II miejsce zajął  Mateusz Wiśniewski, III-  Karolina Wilczewska. Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Łukasz Żukowski, Wiktoria Kośnik.  Serdecznie gratulujemy!

          • Coraz bliżej święta!

          •    Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejszy czas w roku. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa umilamy sobie przygotowaniami, które pozwolą w pełni cieszyć się świąteczną atmosferą. Dlatego wieszamy świąteczne dekoracje, lampki, stawiamy choinki. 

                 W tym roku w internacie ZSCKR w Marianowie piękne dekoracje zawisły zarówno na korytarzach, jak i  w stołówce, dodatkowo pojawiły się własnoręcznie wykonane stroiki i okazałe choinki. Wychowankowie upiekli  dla całej społeczności pierniczki. Wyszły naprawdę pyszne! Oprócz tego z dużym zaangażowaniem je ozdobili, dzięki czemu posłużyły również jako dekoracje.

                Najpiękniejszym momentem była uroczysta Wigilia, która została przygotowana w internacie 15 grudnia. W związku z ograniczeniami covidowymi odbyła się w trzech turach: każda z grup świętowała osobno, ale w towarzystwie wychowawców, dyrekcji, kierownictwa i pań z obsługi. Były pyszne dania wigilijne, kolędy, a nawet Mikołaj! Rozdał prezenty wszystkim, którzy w tym roku byli grzeczni. Okazało się, że nikt nie dostał rózgi ;-)  Taki internat to marzenie ;-) Popołudnie upłynęło w cudownej, ciepłej atmosferze, a świąteczny nastrój rozlał się w sercach wszystkich obecnych na Wigilii.

          • Jasełka w wykonaniu 3B4a

          •             Na tegorocznym apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele poszczególnych klas podziwiali Jasełka. Na scenie, zgodnie z tradycją ludową, pojawili się  Pastuszkowie, Aniołowie, Herod, Diabeł i Śmierć oraz najważniejsi Jezus,  Maryja i Józef.

                        Historia odgrywana przez uczniów miała na celu przypomnieć wszystkim zebranym, że Świąteczny czas jest pełen nadziei, radości i oczekiwania na dobro. Urokowi inscenizacji dodały stroje, zdjęcia i przede wszystkim odśpiewana kolęda, która przypomniała, że okres Bożego Narodzenia to czas radości, optymizmu, który w obecnych, pandemicznych obostrzeniach jest wszystkim bardzo potrzebny.

          • Nasze świąteczne zadanie wykonane – zostaliśmy Świętymi Mikołajami !

          • Akcja „Świąteczna paczka” zakończyła się ogromnym sukcesem.

            W czasie jej trwania zebraliśmy dużo smakołyków, które umilą nadchodzące święta Bożego Narodzenia, Tym, z którymi się nimi podzieliliśmy.

            Wszystkim, którzy włączyli się do tego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy !

            Cieszymy się bardzo, że zawsze możemy na Was liczyć !

          • Promocja zdrowia

          • Aby wspomagać wszechstronny i harmonijny rozwój uczniów, wzmacniać czynniki ochronne przy jednoczesnej redukcji czynników ryzyka, w naszej szkole są cyklicznie realizowane  różne przedsięwzięcia. 

            W tegorocznej edycji programu"Profilaktyka HIV i AIDS" szczególną uwagę  zwrócono na rolę asertywności w podejmowaniu trudnych decyzji oraz naukę tolerancji wobec osób żyjących z wirusem. Z kolei w przypadku  programów „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je”, realizowanych  we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Łomży, chodziło o profilaktykę wirusowego zapalenia wątroby i  czerniaka skóry.  Na lekcjach biologii, godzinach z wychowawcą, zajęciach wychowania do życia w rodzinie od września do grudnia uczniowie oglądali prezentacje multimedialne oraz spoty edukacyjne dotyczące objawów i możliwości leczenia chorób.

            W otaczającym nas świecie wiedzy z zakresu profilaktyki nigdy nie jest  za dużo... 

          • W końcu udało się! Start naszych uczniów w zawodach.

          • Po raz pierwszy od ponad półtora roku nasi uczniowie mieli okazję reprezentować szkołę na zawodach sportowych. Wystartowaliśmy w  Finale Wojewódzkim Licealiady w Drużynowym Tenisie Stołowym. Do zawodów odbywających się w geograficznym środku Europy, czyli w   Suchowoli zgłosiło się dwadzieścia drużyn z całego województwa. Nasi chłopcy w składzie: Gosk Mateusz, Lutostański Karol, Pawelczyk Jakub, Jabłoński Piotr, Biały Paweł zajęli bardzo dobre dziewiąte miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych udanych startów ;-)

          • Andrzejki w internacie

          •    Andrzejki to zwyczaj kultywowany jeszcze przez naszych przodków. Nic więc dziwnego, że nie mogło go zabraknąć wśród imprez organizowanych co roku w internacie. W jesienny, ciemny wieczór 30 listopada zebraliśmy się w świetlicy. Tam czekały na nas przepowiadające przyszłość wróżki i tajemniczy wróżbici. Mogliśmy zadawać pytania o to, co nas czeka, a oni udzielali niezwykłych odpowiedzi.

                Według dawnych wierzeń w noc świętego Andrzeja można było poznać przyszłość. Wieczór ten przeznaczony był dla panien, których celem było zamążpójście. Młode dziewczyny zabiegały o dobrych mężów. Współcześnie andrzejki są przede wszystkim dobrą zabawą. W internacie przygotowaliśmy wieczór pełen wrażeń. Były więc wróżby z wosku, z kości, skórki jabłka, serc z papieru, wirującej butelki i kubeczków pełnych tajemnic. Zabawa była przednia! Rumieńce na twarzach wychowanków sugerowały, że wróżby były pomyślne ;)

          • „Murem za polskim mundurem”

          • Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to temat, który w ostatnich tygodniach wywołuje poruszenie, budzi niepokój i współczucie dla migrantów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Na szczególną uwagę zasługują wszystkie służby mundurowe, które z ogromnym poświęceniem bronią polskich granic. Z narażeniem życia, w trudnych warunkach atmosferycznych  i z ogromnym obciążeniem psychicznym wypełniają, najlepiej jak mogą, swoją misję. 

                Wyrazem wsparcia dla nich jest akcja, w którą zaangażowała się m.in. Poczta Polska, wiele firm, organizacji i szkół, przebiegająca pod hasłem „Murem za polskim mundurem”. Również społeczność naszego internatu włączyła się  w  to przedsięwzięcie. Wychowawcy i wychowankowie internatu złożyli podpisy na dużym kotylionie – symbolu patriotyzmu – deklarując w ten sposób swoją solidarność ze wszystkimi służbami mundurowymi, znajdującymi się na tym trudnym odcinku granicy naszego państwa. 

                Ponadto zaprosiliśmy do internatu przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej. 25 listopada przyjechali na spotkanie z młodzieżą i przedstawili kulisy swojej służby. Poinformowali, w jakim celu siły te zostały powołane do istnienia w Polsce, jakie są ich zadania i dlaczego służba ojczyźnie jest taka ważna. Opowiedzieli również, jak wygląda służba na granicy polsko-białoruskiej i jak z ich punktu widzenia przedstawia się panująca tam sytuacja. Okazało się, że wśród naszych wychowanków jest sporo osób zainteresowanych wstąpieniem do WOT-u i spróbowaniem swoich sił w szkoleniu, które odbędzie się w grudniu i na przełomie stycznia i lutego 2022 r. 

               Zwieńczeniem  wizyty było wręczenie  naszym gościom przygotowanego kotyliona. Spotkało się to z dużym entuzjazmem i radością z ich strony. Widać było, że są poruszeni tym symbolicznym gestem.     

                To było naprawdę wartościowe spotkanie. Uświadomiło młodzieży, jak ważne są dla państwa jego siły zbrojne. Obudziło też chęć podjęcia aktywności na rzecz Ojczyzny. 

          • II Olimpiada Wiedzy z Zakresu Roślin Bobowatych

          • 25 listopada 2021r. w Białymstoku odbyła się Wojewódzka Olimpiada Wiedzy z Zakresu Uprawy Roślin Bobowatych, której organizatorem był Marszałek Województwa Podlaskiego.

            Zwycięzcą olimpiady został uczeń naszej szkoły Mateusz Chludziński przygotowywany przez Panią Beatę Skajster.

             

            Mateusz podczas wywiadu powiedział: -Interesuję się roślinami bobowatymi, ponieważ przyszłość wiążę z ich uprawą – te rośliny dostarczają dużo azotu, wzbogacają glebę. Moja rodzina zajmuje się rolnictwem, ja chciałbym to kontynuować.  Okazuje się, że pasja może przerodzić się w sukces. A to zwycięstwo to sukces zarówno Mateusza, jak i szkoły, której jest uczniem.

            W olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów z 11 podlaskich szkół o profilu rolniczym. Naszą szkołę poza Mateuszem Chludzińskim reprezentowali Karolina Wilczewska i Łukasz Żukowski. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci trzech pierwszych miejsc upominki i nagrody pieniężne.

            Celem olimpiady jest upowszechnianie wzorców racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi, zwiększenie świadomości dotyczącej upraw roślin bobowatych, a także przybliżenie młodzieży, czym jest rekomendacja odmian.

            Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie, natomiast zwycięzcy składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Mateusz, jesteśmy z Ciebie dumni!

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • Dnia 23 listopada 2021 w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwała komisja wyborcza w składzie: Tomasz Piotrowski, Mateusz Gosk, Szymon Brzostowski, Szymon Pruszkowski i Bartosz Kadela.

            Po zakończeniu głosowania komisja zliczyła głosy i przedstawiła dyrekcji szkoły protokół z wyborów.

            W wyborach wzięło udział 207 uczniów. Głosów ważnych było 199, głosów nieważnych- 8

            W skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego weszli następujący uczniowie:

            • Przewodniczący – Michał Pianka, klasa II BT/5 (60 głosów) 
            •  Zastępca przewodniczącego- Natalia Kotowska, klasa I FT/5 (34 głosy)
            •  Sekretarz- Patryk Bryksa, klasa II FT/5 (30 głosów) 
            •  Skarbnik- Karol Jachimowicz, klasa II BT/5 (23 głosy). 

            Nowo wybranemu zarządowi gratulujemy  i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły, wytrwałości i kreatywnych działań!

          • Matury próbne

          • Półmetek matur próbnych za nami. Dzisiaj czwartoklasiści zmagali się z "królową nauk", czyli matematyką. 15 listopada, czyli w poniedziałek, pisali egzamin próbny z języka polskiego, zaś juto  przed nimi język angielski.

            Wszystkim życzymy jak najwięcej sukcesów, a w przypadku porażek-determinacji w pogłębianiu wiedzy. Wszak zwycięstwa należą do tych, którzy wytrwale dążą do celu...

          • Konkurs BHP

          • 16 listopada 2021r. w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Uczniowie klas maturalnych o profilach rolniczych  pisali test, następnie ci, którzy uzyskali jednakową, największą liczbę punktów, uczestniczyli w dogrywce-odpowiadali na pytania aż do pierwszej błędnej odpowiedzi.

            Gratulujemy laureatom, zwłaszcza Tomkowi Dardzińskiemu (I miejsce), który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

          • „O, Polsko! Święte Twe imię!"

          •       9 listopada wieczorem w  internacie Zespołu Szkół CKR w Marianowie uczciliśmy kolejną rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości. Po obejrzeniu filmu wprowadzającego w najważniejsze wydarzenia roku 1918, młodzież miała okazję się zmierzyć z quizem sprawdzającym wiedzę na temat odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaangażowanie ze strony uczniów było bardzo duże, a ich wiedza na wysokim poziomie, dlatego też wszyscy zostali nagrodzeni  pysznymi cukierkami. Nie mogło oczywiście zabraknąć części związanej z pieśniami legionowymi. Wieczór rozbrzmiewał utworami znanymi chyba wszystkim Polakom: „Szara piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko” czy „Przybyli ułani pod okienko”.

                 Z kolei 10 listopada w szkole udostępniliśmy naszym uczniom Izbę Pamięci Narodowej. Jest to miejsce pamięci o patronie -chorążym Janie Szymańskim oraz  o wydarzeniach z lat 1939-1944. Wiele osób, zwłaszcza pierwszoklasiści, pierwszy raz oglądało zdjęcia i dokumenty przekazane przez rodzinę Szymańskich i okoliczną ludność, autentyczne medale, menażki, hełmy, granaty czy łuski po pociskach- ślady walk o wolność z naszych okolic.

                 Za przygotowanie uroczystości dziękujemy klasom 3FT, 3B4a oraz nauczycielom i wychowawcom.

          • AGRO-TECH KIELCE 2021

          • W dniach 8-10 październik uczniowie Zespołu Szkół CKR w Marianowie uczestniczyli w XXVI Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. W wydarzeniu wzięło udział 250 wystawców. Dzięki nim miały miejsce  min. przedpremierowe pokazy ciągników, przyczep i bron. Młodym rolnikom zostały przedstawione informacje o nasionach, paszach czy środkach ochrony roślin. Na wystawie pojawili się przedstawiciele producentów ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych; dodatkowo- przedstawiciele organizacji rolniczych i hodowlanych z Polski i innych krajów UE.

                 Podczas wyjazdu nasi uczniowie odpoczęli, zrelaksowali się, ale też sporo zwiedzili. W Ogrodzie Botanicznym  oglądali różnorodne rośliny, gleby, zbiorniki wodne. W Geocentrum podziwiali rekonstrukcję dna dewońskiego morza z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały. Przygotowane dioramy, z modelami dawnych żyjących organizmów, wprowadziły ich w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 360 milionami lat zalewały teren dzisiejszych Gór Świętokrzyskich. W Akademii Driftingu Crazy Cart   mogli odbyć przejażdżkę elektrycznymi gokartami na specjalnym torze, a przy okazji, w bezpieczny i kontrolowany sposób, sprawdzić swoje umiejętności z dziedziny dryftu. Z kolei spacer z przewodnikiem ostatniego dnia przyniósł  wiele ciekawostek  o takich atrakcjach  Kielc jak: Pałac na Wzgórzu Zamkowym, Kościół Św. Wojciecha, Rezerwat "Kadzielnia", pomniki  czy Źródełko Biruty.

                 Atmosfera na wycieczce była przyjazna, opiekunowie  sympatyczni, a uczniowie dość zdyscyplinowani. Nic dziwnego, że trzy dni minęły dość szybko. Pozostały wspomnienia, pozytywne emocje i ... dobry humor.

          • Chiński wieczór w Marianowie.

          •  Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem  „ Baśnie i legendy z całego świata’’ Koło Miłośników Książki wspólnie z Kołem Teatralnym przygotowało dla młodzieży magiczny wieczór w chińskiej herbaciarni. Zgodnie z wielowiekową tradycją Chin czytaliśmy baśnie i legendy, piliśmy chińską herbatę, jedliśmy chińskie ciasteczka szczęścia z wróżbą. Przy dźwiękach refleksyjnej muzyki przenieśliśmy się w świat Orientu, który jest ciekawy, a jakże odmienny od naszego.  Opowieści o przyjaznych smokach,  bóstwach, zaklętych księżniczkach i wszechobecnej przyrodzie pozwoliły nam zanurzyć się w różnorodność kulturową starożytnego świata Chin. Mieliśmy okazję poszerzyć nasze horyzonty, doświadczyć nowych odmiennych doznań i wspólnie pomedytować. Spotkanie przyniosło nam wyciszenie i refleksyjny nastrój.

                                                                                      Organizatorzy: Koło Miłośników Książki,

                                                                                          J.Tarnacka, A. Szeligowska-Dzierżyk

          • Dzień Edukacji Narodowej w internacie

          • Jak co roku młodzież mieszkająca w internacie ZSCKR w Marianowie pamiętała o swoich wychowawcach i wszystkich pracownikach tej placówki.

            We współpracy z Radą Samorządu Internatu przygotowany został spektakl „Szkoła na wesoło”. Trzeba przyznać, że było naprawdę zabawnie! Młodzież wcieliła się w role uczniów i belfrów, by w humorystyczny sposób przedstawić dzień z życia ucznia. Okazało się, że nie ma on w szkole lekko. Każda lekcja to nowe wyzwanie. A spotkanie z woźnym czy, nie daj Boże, matematykiem, może odcisnąć piętno na jakże delikatnej psychice. Dzień w szkole to prawdziwy rollercoaster!

            Po emocjonującym przedstawieniu Rada Internatu złożyła życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom internatu za codzienne zaangażowanie w wychowanie młodzieży i opiekę nad nią. Wręczyła też słodkie upominki.

            Wszystkim, którzy pracują z młodzieżą i dla młodzieży życzymy 100 lat!

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 13.10.2021r., z okazji obchodów DEN, w naszej szkole został zorganizowany montaż słowno- muzyczny, skłaniający do refleksji nad obowiązkami człowieka, szczęściem, a przede wszystkim nad znaczeniem oświaty. Jego przygotowanie wymagało wiele pracy  i wysiłku- nie tylko ze względu na grę aktorską, perfekcyjną oprawę wizualną i dźwiękową, ale też ze względu na konieczność powtórzeń przed kolejnymi klasami. Wszak w czasach obostrzeń sanitarnych nie mogliśmy się spotkać całą szkołą…

                 Przeniesienie wszystkich w odległe czasy pozwoliło przypomnieć, że życie jest piękne i szczęśliwe tylko wtedy, kiedy każdego dnia, zachowujemy równowagę między przyjemnościami, korzystaniem z uroków świata a codziennymi obowiązkami.

                 Celem istnienia szkoły jest poprowadzenie młodego człowieka ku mądrości. Nie tyle więc chodzi o przekazanie mu  wiedzy z różnych dziedzin, co o wszechstronny rozwój  i przygotowanie do życia. Szkoła ma go wprowadzić w samoedukację, poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania, w tym pytania egzystencjalne: Co jest w życiu najważniejsze? Na czy polega Tajemnica Szczęścia? Kto jest prawdziwie mądrym człowiekiem?

                 Za skłonienie nas do przemyśleń dziękujemy uczniom klasy 3BTa wraz z wychowawcą  p. Ewą Wojtczak. Słowa uznania i gratulacje!

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie