• Spotkanie Informacyjne

          • 25 sierpnia o godzinie 13 00 zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klas I na spotkanie informacyjne w internacie ZSCKR w Marianowie.

          • Przed nami wakacje...

          • Za nami uroczyste zakończenie roku szkolonego 2020/20211- roku wyjątkowo trudnego, pełnego nakazów, zakazów i różnych obostrzeń związanych z pandemią. Tegoroczne zakończenie rozpoczęliśmy minutą ciszy za naszego kolegę śp. Dariusza. Następnie głos zabrał pan dyrektor  ZSCKR w Marianowie  Sławomir Łomotowski, słowami „Nareszcie wszystko odbywa się tak jak powinno. Obecność uczniów i rodziców na tej uroczystości sprawia mi wiele radości”.

             

             Dziękując wszystkim za pracę w roku szkolnym 2020/2021, w szczególny sposób podziękował pani Hannie Kuczyńskiej, która po wielu latach pracy w szkole odchodzi na emeryturę.

            Uroczystość była okazją do wręczenia nagród książkowych i dyplomów uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz angażującym się w różne dziedziny działalności szkoły.

            Głos zabrała pani wicedyrektor Małgorzata Cwalina, która podziękowała odchodzącemu ze stanowiska panu dyrektorowi Sławomirowi Łomotowskiemu.

             

            Szanowny panie Dyrektorze!

             

            Składamy Panu serdeczne podziękowania za pracę na rzecz dobra szkoły. Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość. Chcemy podziękować również za uśmiech, za dobre słowo, za wiedzę, za okazywaną życzliwość i wsparcie. Dziękujemy za troskę o sprawy naszej szkoły, chociaż czasami pewnie nie było łatwo, za każdy dzień spędzony w jej murach, za pomoc, za poczucie bezpieczeństwa. Doceniamy Pana trud włożony w zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju.

            Życzymy również wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej oraz życiu osobistym, spełnienia założonych celów oraz marzeń.

            Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Monika Tyborowska, która podziękowała dyrekcji, gronu pedagogicznemu, wszystkim pracownikom szkoły oraz młodzieży i ich rodzicom za wspólnie spędzony rok i życzyła wszystkim udanych wakacji. Na koniec uroczystości z głośników rozbrzmiała piosenka: Wakacje znów będą wakacje…….

          • Podlaski Dzień Pola

          • 13 czerwca  uczniowie klasy I FT wraz z wychowawczynią  Anną Susoł i p. Bogusławą Buczyńską wzięli udział w pierwszej w tym roku szkolnym wspólnej wycieczce szkolnej. Udali się do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Szepietowie na coroczny Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich.

             

            Niedzielny poranek przywitał nas pochmurną, deszczową pogodą, jednak wizja wspólnej wyprawy napawała optymizmem i dobrym humorem. Niestety, w Szepietowie miała miejsce ogromna ulewa, przez którą  nie mogliśmy skorzystać ze wszystkich atrakcji proponowanych przez organizatorów. Udało nam się jednak  uczestniczyć w IV Ogólnopolskim Czempionacie Koni Sokólskich. Podczas wystawy zostały zaprezentowane najpiękniejsze roczne i dwuletnie konie tej rasy. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: klacze jednoroczne i dwuletnie i ogiery jednoroczne i dwuletnie. Wysłuchaliśmy wykładów, których tematy nawiązywały do rodzajów doświadczeń prowadzonych na polach PODR Szepietowo.  Zapoznaliśmy się między innymi z tematyką doświadczeń ekologicznych zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych jako źródło białka, starych odmian zbóż oraz zasad doboru odmian w uprawie kukurydzy.  Obejrzeliśmy wystawę nowoczesnych maszyn rolniczych.

             

            Po pysznym,  gorącym obiedzie, przemoczeni, zziębnięci,  ale pełni pozytywnej energii i dobrego humoru około godziny 14:00 nasi wychowawcy i uczniowie wyruszyli w podroż powrotną do Marianowa.

          • Dzień Dziecka w internacie

          • Dzieci nieważne duże czy małe mają swoje święto w dniu 1 czerwca . Nasza młodzież też obchodziła ten dzień bardzo uroczyście. Cała młodzież internatu zebrała się na boisku szkolnym aby przy dźwiękach skocznej muzyki spędzić miło czas. Dla chętnych przygotowane zostały konkurencje sportowe np.: podnoszenie ciężarków – kto więcej razy podniesie, odbijanie paletką piłeczki ping pongowej – kto dłużej, przeciąganie liny. Wszyscy świetnie się bawili, a na zakończenie zabawy otrzymali lody, które spożywali przy dźwiękach muzyki.

          • Zagraniczne praktyki- Grecja 2021

          • Po ponad półrocznej przerwie nasi uczniowie powrócili do szkoły, niektórzy w nieco innym stylu, rozpoczynając zajęcia od wyjazdu na praktyki do Erateini w Grecji. W podróż wyruszyliśmy bardzo wcześnie- 16 maja o godzinie 0.30. Po drodze zajechaliśmy po koleżanki i kolegów ze szkoły rolniczej w Potoczku, skąd bezpośrednio kierowaliśmy się na południe Europy, przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię do celu naszej wyprawy. Podróż zajęła nam ponad czterdzieści godzin.

            Nasi uczniowie podczas praktyk zajmowali się oceną rentowności gospodarstw rolnych. Dokonywali oceny kwasowości gleby i wpływu wilgotności na przyswajalność substancji odżywczych przez rośliny oraz plony. Budowali przykładowe systemy nawadniania. Pomagali w pracach związanych z pielęgnacją plantacji oliwek, naprawami używanych maszyn w produkcji rolnej.

            Prócz zajęć praktycznych mieliśmy możliwość odpoczynku nad Zatoką Koryncką oraz zwiedzania i poznawania lokalnej kultury, kuchni oraz ciekawych miejsc podczas licznych wycieczek:

            - odwiedziliśmy rodzinną tłocznię oliwy poznając proces jej wytwarzania, braliśmy udział w degustacji oliwek oraz produkowanej z nich pasty i oliwy.

            - zwiedziliśmy miasteczko Nafpaktos ze starożytnym portem i górującą nad nim twierdzą,

            - podziwialiśmy kolebkę starożytnych Igrzysk Olimpijskich – Olimpię, gdzie zmierzyliśmy się w „zawodach biegowych”,

            - poznaliśmy ruiny starożytnej wyroczni w Delfach i górskim miasteczku Arachowa.

            Nie zabrakło również integracji podczas dyskotek i pożegnalnego wieczoru greckiego.

            Wyjechaliśmy z nowymi doświadczeniami, znajomościami, pełni optymizmu i greckiego słońca na naszych twarzach i nie tylko :)

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Spływ kajakowy klasy III FT

          • 7 czerwca w słoneczne, ciepłe przedpołudnie uczniowie klasy  III  FT wraz z wychowawczynią Beatą Pietrzak i p. Izabelą Dudzińską wzięli udział w spływie  kajakowym rzeką Krutynią. Niektórzy po raz pierwszy mieli w rękach wiosła, mimo tego po fachowym instruktażu ratownika wszystko było wiadome… 

            A oto krótka relacja z wyprawy:

            Wyruszyliśmy z miejscowości Krutyń na kilkukilometrową przejażdżkę do miejscowości Rosocha.

            Pogoda dopisała idealnie, z przyjemnością  mogliśmy więc podziwiać piękne krajobrazy. A trzeba przyznać, że trasa była bardzo malownicza... Powolny nurt rzeki, powalone pnie drzew, liczne trawiaste „bezludne” wysepki, bogata, dzika roślinność nadbrzeżna i wodna oraz śpiew ptaków sprawiały niesamowitą atmosferę i przybliżyły klimat nadchodzących wakacji.

          • Dzień Dziecka

          • Dzisiaj nasze małe i duże dzieciaczki otrzymały odrobinę słodkości. Wesoła gromadka z clawnem na czele ruszyła z koszami cukierków do klas, warsztatów i internatu. Niezależnie od wieku, każdy poczuł się w tym dniu dzieckiem i z radością “pałaszował” słodycze.

            Wesołego Dnia Dziecka!!!

             Samorząd Szkolny

          • Nieznani bohaterowie walki o wolność

          •   23.V.2021r Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu: Bartłomiej Gołaszewski, Konrad Dąbrowski i Marcin Filipkowski porządkowali grób nieznanego żołnierza w Przytułach.  Napis na tablicy brzmi: „TU SPOCZYWA NIEZNANY ŻOŁNIERZ POLEGŁY  w 1920R. AVE  MARIA”. Z grobu usunięto liście, wokół niego chwasty. Następnie nasi Wolontariusze zapalili symboliczny znicz, by oddać hołd żołnierzom poległym w walce o wolność  naszej Ojczyzny. To wyraz naszej pamięci o tych , którzy swoje życie poświęcili dla przyszłych pokoleń, by mogli cieszyć się wolnością. Potrzeba pielęgnowania pamięci o bohaterach w kolejnych pokoleniach to priorytet w tradycji naszej szkoły.

          • Dni Otwarte w Marianowie

          • Drodzy ósmoklasiści!

            W dniach 12-13 maja 2021r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie zaprasza Was na e-spacer lub indywidualny spacer po szkole, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (86 216 66 11 w.34),oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

            Ponadto podczas Dni Otwartych uruchamiamy „gorącą linię”. Obecni pod telefonem uczniowie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z ofertą edukacyjną, bazą dydaktyczną, pobytem w internacie czy innymi nurtującymi Was zagadnieniami.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Z okazji kolejnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja klasa 2F4 wraz z wychowawcą p. W. Błachnio przygotowała  krótką prezentację.

            Wszystkim nam przyda się  powtórka z historii naszego kraju. Zapraszamy do oglądania!

            3_Maja_W.pdf

          • Pożegnanie absolwentów

          • W piątek 30 kwietnia uczniowie klas czwartych zakończyli naukę w naszej szkole.

             

            Czas pandemii sprawił, że tegoroczne pożegnanie nabrało wyjątkowego charakteru nie tylko ze względu na emocje, ale i formę. Okoliczności spotkania były niecodzienne: bez uroczystej akademii, bez fanfar i oprawy artystycznej, z zachowaniem środków ostrożności. Z rąk swoich wychowawców absolwenci odebrali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody książkowe oraz drobne upominki.

             

            Na pożegnanie przygotowaliśmy film z przemówieniami pana dyrektora oraz przedstawicieli klas trzecich i samych absolwentów- trochę onieśmielonych, trochę ogarniętych emocjami, jakby zaskoczonych faktem, że właśnie zakończyła się szkolna, czasem pełna trudu, droga. W wirtualnej formie zamknęliśmy bardzo ważny rozdział szkolnego życia.

             

            Drodzy Abiturienci! Powspominajcie razem z nami...

             

            Żegnamy się z Wami myślami i przekazujemy gratulacje z powodu ukończenia szkoły.

             

          • Lektury z gwiazdką

          • Tradycją w naszej szkole stał się  konkurs  „Lektury z gwiazdką”. Wzięli w nim uczniowie klas czwartych. W trakcie konkursu uczestnicy musieli zmierzyć się ze 118 pytaniami dotyczącymi lektur obowiązkowych na maturze. Konkurs został przeprowadzony na platformie quizziz, co pozwoliło na bezpieczne zmierzenie się  ze swoją wiedzą polonistyczną. Prawie wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tekstów literackich, a na podium stanęli:

            • Miejsce I- Piotr Janicki z klasy IVBTa
            • Miejsce II-Bartosz Patalan z klasy IV FT
            • Miejsce III- Tomasz Matlak z klasy IVBTa

            Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia na maturze.

                                                                                                                                                                       Organizator: Agnieszka Szeligowska - Dzierżyk

          • Depresja-wróg naszych czasów

          • W ostatnich latach wzrosła liczba chorych na depresję, o czym coraz częściej mówi się w mediach. Również uczniowie naszej szkoły postanowili bliżej zapoznać się z tą chorobą, jej przyczynami i skutkami. Szczególnie w  momencie, gdy czas pandemii nie pozwala nam już funkcjonować jak dawnej, część z nas zmaga się z problemami finansowymi, żyje w strachu przed kolejnym dniem. Zmiana stylu życia odebrała wielu osobom chęć do pracy, nauki i zajmowania się swoimi zainteresowaniami.

            Krótka prezentacja, załączona poniżej, ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem. Być może nauczy nas wnikliwszego przyglądania się naszym bliskim, którzy znajdują się w głębokim smutku.

            Do przygotowania prezentacji uczniowie korzystali z fachowych informacji zawartych na różnych stronach internetowych (zachęcamy do zajrzenia na nie, gdyż temat jest bardzo szeroko komentowany), wykorzystali też dwie grafiki ze strony WHO:

            https://www.hellozdrowie.pl/

            https://portal.abczdrowie.pl/

            https://www.poradnikzdrowie.pl/

             

            Uczniowie klasy II BT/5 z wychowawcą

          • Kwiecień miesiącem pamięci narodowej

          • Miesiąc kwiecień nazywamy miesiącem pamięci narodowej, ponieważ jest on okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń z historii z naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność Polski. Szczególnie wspominamy polskich bohaterów z okresu II wojny światowej i dziejów najnowszych.

            13 kwietnia odchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a 19 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu W tym okresie wspominamy również wydarzenia z historii najnowszej. Dnia 2 kwietnia 2005 roku zmarł Polak papież Jan Paweł II. 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, gdzie wśród ofiar byli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.

            Kwiecień jest więc miesiącem szczególnym dla wszystkich Polaków, ponieważ mamy możliwość przypomnieć sobie Tych, którzy dla nas -  współczesnych pracowali, walczyli i ginęli. To czas, kiedy kierujemy swoje myśli w stronę ludzi, którzy stawali w obronie naszej ojczyzny i polskości,  przelewali krew, abyśmy teraz  mogli spokojnie się uczyć i dorastać.

            Jednym z takich bohaterów był patron naszej szkoły Jan Szymański, który urodził się 14 stycznia 1919 roku we wsi Jeziorko, gdzie wychowywał się i ukończył szkołę podstawową. Następnie wraz z rodziną przeniósł się do wsi Sulin koło Wizny, gdzie spotkał kapitana lotnictwa, który namówił go do podjęcia pracy w Polskich Zakładach Lotniczych na Okęciu oraz rozpoczęcia nauki w Szkole Technicznej w Warszawie, gdzie przebywał do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 roku został ranny podczas ataku na stolicę. W 1944 roku ukończył Szkołę Czołgistów w Rybińsku, otrzymując pierwszy stopień oficerski – chorążego. W tym samym roku został dowódcą drugiego plutonu czołgów 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Uczestniczył w bitwie pod Studziankami, podczas której dowodzony przez niego czołg stanął w ogniu. Po wyjściu załogi, raniony w nogę, wsparty o płonącą maszynę, bronił się zabijając czterech niemieckich grenadierów. I wtedy - 14 sierpnia 1944 r - zginął. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Magnuszewie.

            W 1965 r. Rada Państwa przyznała pośmiertnie Janowi Szymańskiemu Krzyż Grunwaldu III klasy. 9 października 1978 r. decyzją Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego Zespół Szkół Rolniczych w Marianowie otrzymał imię chor. Jana Szymańskiego.

             

            W tym roku ze względu na panującą pandemię nie mamy możliwości spotkać się w gronie społeczności szkolnej na uroczystej akademii. Możemy jednak zatrzymać się w biegu i w innej formie przypomnieć o ważnych dla nas wydarzeniach i postaciach. W imieniu klasy drugiej Technikum Rolniczego wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy na quiz pt.: „Kwiecień miesiącem pamięci narodowej”.

             

                                   

            Zasady zabawy "Quiz"

            Instrukcja:

            I KROK   WEJŚĆ NA STRONĘ https://quizizz.com/join

            II KROK  ZAREJESTROWAĆ SIĘ (imię i nazwisko ucznia)

            III KROK   WPISAĆ KODY DO GRY 40850642

            IV KROK  POSTĘPOWAĆ INTUICYJNIE ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

            1. W zabawie może brać udział każdy uczeń z ZSCKR w Marianowie.
            2. Quiz konkursowy trwać będzie do dnia 24 kwietnia 2021 r. do godz. 12:45  i w tym czasie uczestnik będzie mógł wysłać swoje odpowiedzi. Odpowiedzi udzielone po zakończeniu quizu nie będą brane pod uwagę, tj. uczestnik nie dostanie żadnych punktów.
            3. W każdym pytaniu możliwa jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź.
            4. W przypadku równej ilości punktów w klasyfikacji generalnej decyduje kolejność zgłoszenia.
          • Światowy dzień zdrowia

          • Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym...  Artur Schopenhauer

            Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole odbył się quiz na platformie Teams. Uczniowie odpowiadali na różnorodne pytania dotyczące zdrowego odżywiania się, chorób, historii powstania Światowej Organizacji Zdrowia i dokonań wybitnych uczonych z dziedziny biologii, chemii i medycyny. Nie zabrakło również zadań i pytań dotyczących naszych rodowitych osobistości z tych dziedzin.

            A oto zwycięzcy i ich wyniki:

            I miejsce- Michał Łapiński, klasa I FT/5 (49/54)

            II miejsce- Bartosz Kozikowski, klasa III FT/4 i Patryk Targoński, klasa III BT A/4  (47/54)

            III miejsce- Mateusz Sierzputowski, klasa III BT B/4  i Bartosz Cekała, klasa III FT/4 (45/54)

            Gratulujemy!!!

            O terminie odbioru dyplomów i upominków powiadomią wychowawcy klas.

             Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w quizie. Pani profesor Hannie Kuczyńskiej jesteśmy wdzięczni za pomoc w przygotowaniu ciekawych pytań, odsłaniających stan naszej wiedzy. Choć w wielu przypadkach jest ona niepełna, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego.

            Organizator: klasa II BT/5

          • Wielkanocna akcja charytatywna

          • W dniach 3 - 19 marca 2021 r. Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę "Wielkanoc 2021 Wesprzyj potrzebujących”. Zebraliśmy produkty żywnościowe i chemiczne, z których przygotowaliśmy paczki świąteczne dla czterech rodzin naszej społeczności.

            Zebrane produkty zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

             

            Dziękujemy naszym wolontariuszom, wszystkim uczniom, ich rodzicom i pracownikom szkoły, którzy hojnie włączyli się w ten szczytny cel.

             

            Organizatorki akcji: Sabina Kraszewska i Barbara Karasińska.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
    • Logowanie