Tajniki medycyny translacyjnej
2Dnia 25.05.23 gościliśmy w naszej szkole ekspertów z dziedziny medycyny translacyjnej – zespół naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Zdzisława Gajewskiego. Głównym celem spotkania było propagowanie wśród młodzieży z obszarów wiejskich Polski Wschodniej tajników medycyny translacyjnej. Mieliśmy możliwość wysłuchania niezwykle ciekawych wykładów popularyzujących polską naukę oraz szczepienia przeciwko COVID-19. Dowiedzieliśmy się, jakie jest stanowisko naukowców w sprawie szczepień oraz jak walczyć z fałszywymi informacjami. Poznaliśmy historię, proces powstawania szczepionki oraz jej działanie.
Warsztaty inteligencji emocjonalnej w internacie
322 maja młodzież mieszkająca w internacie wzięła udział w warsztatach dotyczących inteligencji emocjonalnej u nastolatków. Warsztaty poprowadzone zostały przez pracowników Instytutu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym. Goszczące u nas panie wyjaśniły młodzieży, czym jest inteligencja emocjonalna. Okazuje się, że umiejętności emocjonalne to jedne z tych, które najtrudniej zdobyć. Inteligencja emocjonalna to bowiem zdolność rozumienia, wykorzystywania i zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób, aby radzić sobie ze stresem, skutecznie komunikować się, rozwijać empatię wobec innych, pokonywać wyzwania i rozwiązywać konflikty.
W poszukiwaniu ludzkiego serca
41Dnia 19 maja 2023 roku Szkolne Kółko Teatralne przedstawiło adaptację teatralną noweli B. Prusa – „Antek” pt. „ W poszukiwaniu ludzkiego serca”. Postać głównego bohatera zagrał Bartosz Remiszewski, znakomitą kreację aktorską stworzyła też Karolina Wiczewska w roli matki. Jakub Pisiak wcielił się w rolę ojca, Milena Zalewska wystąpiła w roli Rozalki, Sebastian Śleszyński odegrał rolę kuma Andrzeja, a znachorkę Grzegorzową zagrał Łukasz Żukowski.
Turniej Predator Games 2023
2W kwietniu i maju 2023 r po raz pierwszy braliśmy udział w w turnieju Predator Games 2023- największych w Europie międzyszkolnych rozgrywkach e-sportowych. Założeniami organizatorów był rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz budowanie pomostu między nastolatkami i szkołą. Partnerami i sponsorami rozgrywek byli min. Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MEiN Tech, Intel, Microsoft, Media Expert, PKO Bank Polski.
Wycieczka do SaMASZ
1412 maja uczniowie klasy I BT i II BT z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do fabryki maszyn rolniczych SaMASZ w Zabłudowie. SaMASZ to producent wysokiej klasy maszyn zielonkowych takich jak kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki czy wozy paszowe.
Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu „Wykwalifikowany Specjalista ZSCKR w Marianowie”. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów ze specyfiką produkcji maszyn rolniczych.
Żegnamy wieloletniego Dyrektora naszej szkoły Witolda Sakowicza
7Witold Sakowicz urodził się w Rogowie na Podlasiu 22 maja 1943 r. Po ukończeniu, w roku 1961, Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu odbył stosowne staże zawodowe i podjął pracę w Ośrodku Kursowym w Różanymstoku. Jego pasją od najmłodszych lat było szerzenie wiedzy rolniczej wśród młodzieży szkolnej i wśród rolników. W roku 1966 ukończył Studium Nauczycielskie o kierunku rolniczym w Ełku i został powołany do pracy w Zasadniczej Szkole Rolniczej w Marianowie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Tu przeprowadził się z żoną Henryką i córką Ewą, a niebawem przyszła na świat druga córka - Małgorzata. Następnie podjął zaoczne studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, którą ukończył w 1973 roku. W tych latach budowano obiekty dzisiejszej szkoły w Marianowie. Uruchamiano nowe kierunki szkolenia i wyposażano szkołę w niezbędne pomoce. W wykonywanych
„ Giganci Nauki” - zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy
4W dniu 24 kwietnia 2023 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników IPN z Białegostoku. Celem spotkania było zapoznanie uczestników wykładu z zapomnianymi naukowcami, a także ich osiągnięciami w takich dziedzinach jak geologia, mikrobiologia, botanika czy technika wojskowa XX wieku.
W pierwszej części wykładu poznaliśmy naukowców ziemi łomżyńskiej, w drugiej zaś wynalazców w dziedzinie techniki wojskowej w latach 1918-1939. Dowiedzieliśmy się m.in. kto opracował cyklometr i złamał szyfr niemieckiej Enigmy w 1932 r., kto zaprojektował karabin przeciwpancerny WZ 35(UR) czy pistolet maszynowy MORS. Największe wrażenie zrobiły na nas informacje o ludziach nauki z ziemi łomżyńskiej. Byli to mikrobiolodzy, geolodzy, botanicy i przemysłowcy, którzy wnieśli olbrzymi wkład w rozwój nauki polskiej i światowej.
Katyń- ocalić od zapomnienia
428 kwietnia 2023 r. poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystości posadzenia Dębu Pamięci urodzonemu w Jeziorku Stefanowi Najdzie - aspirantowi Państwowej Policji II Rzeczypospolitej, zamordowanemu w Twerze (dzisiejszym Kalininie), a spoczywającemu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Uroczystości odbyły się w ramach programu: „Katyń - ocalić od zapomnienia”. W tym podniosłym wydarzeniu wzięła udział cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku oraz zaproszeni goście, m.in. potomkowie aspiranta - wnuczki Elżbieta Mierzejewska i Alicja Modzelewska oraz wnuk Wiesław Najda, były prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, starosta łomżyński Lech M. Szabłowski, wicestarosta Maria Dziekońska i zastępca wójta Gminy Piątnica Bogdan Bieńczyk, przedstawiciele Straży Granicznej i Rodzin Katyńskich oraz żołnierze 18. Pułku, a także poczty sztandarowe 18. Pułku, KPP w
Pożegnanie uczniów klas czwartych
66W dniu 28 kwietnia 2023 r. mieliśmy ważną uroczystość pożegnania absolwentów 2019-2023. Uczniowie klas czwartych ostatni raz otrzymali świadectwa, nagrody książkowe, dyplomy i podziękowania za działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Były też drobne upominki od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, klasa 2FT zaśpiewała piosenkę Ani Wyszkoni pt,,Biegnij przed siebie” pod kierunkiem pani Marty Weber. Z kolei rodzice naszych uczniów otrzymali listy pochwalne oraz podziękowania za współpracę i zaangażowanie we wspólne wychowanie młodych ludzi.
Podsumowanie konkursu „Znani nieznani. Bohaterowie naszego regionu”
Dzień 26 kwietnia 2023 r. z pewnością na długo zostanie w pamięci naszej szkoły. Odbyło się wówczas podsumowanie szkolnego konkursu historycznego "Znani nieznani. Bohaterowie naszego regionu". Uroczystości towarzyszyła prelekcja połączona z pokazem slajdów. Uczniowie klasy II FT, wraz ze społecznością szkolną, wykonali na zakończenie utwór pt. "Biały krzyż", po czym pani wicedyrektor Małgorzata Cwalina wręczyła nagrody zwycięzcom. W tym wyjątkowym gronie znaleźli się następujący uczniowie:
Światowy Dzień Zdrowia
6918 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Hasłem przewodnim święta było „Zdrowie dla wszystkich”. Dla przybliżenia tej tematyki klasa II BT przygotowała humorystyczne inscenizacje poświęcone nałogom takim jak: picie napojów energetycznych, alkoholu oraz palenie papierosów. W zabawny sposób uzmysławiały one zgubne skutki używek.
"Konstytucja 3 maja"- happening muzyczno-historyczny
8Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się uroczysty happening. Uczniowie klas 1BT oraz 1FT przygotowali krótką scenkę historyczną, która w ciekawy sposób przybliżyła główne założenia Konstytucji 3 Maja, historię jej powstania oraz bohaterów- Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty Ustawy Rządowej z 1791 roku, stroje z okresu Sejmu Wielkiego oraz utwór "Trzeci maj". Uczniowie w odświętnych strojach, z biało- czerwonymi kotylionami na piersi oddali hołd ludziom i czasom, o których zawsze będą pamiętać!
Pożegnanie wychowanków w internacie
10Wszystko się kiedyś zaczyna i wszystko się kiedyś kończy. Koniec kwietnia to, podobnie jak w ubiegłym roku, pożegnanie wychowanków z klas maturalnych. Taka uroczystość miała miejsce w internacie 26 kwietnia 2023 roku.
Spotkanie otworzyła pani kierownik internatu, która w ciepłych słowach pożegnała absolwentów, życząc im sukcesów w dalszym dorosłym życiu. Potem głos zabrali przedstawiciele Samorządu Internatu. Przywołali wspomnienia ze wspólnie spędzonych lat i podziękowali kolegom za czas spędzony razem. Następnie na scenę wkroczyły dwie Cyganki. Długo wpatrywały się w szklaną kulę, wypowiedziały kilka zaklęć i … wywróżyły wszystkim żegnającym się z internatem, obfitującą w sukcesy, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, przyszłość. Ta część dostarczyła zgromadzonym mnóstwo radości, dobrej zabawy i wywołała salwy śmiechu. Kolejnym punktem spotkania była gala oscarowa- ka
Spotkanie z absolwentem
1Nic tak chyba nie motywuje, jak przykład kolegi, któremu udało się osiągnąć sukces. Bo przecież sukcesem jest zdobycie wykształcenia, wykonywanie ciekawej pracy i realizacja swoich pasji.
Paweł Cwalina , absolwent naszej szkoły, pokazał, że można wszystko, trzeba tylko bardzo chcieć... mieć szerokie spojrzenie, marzenia oraz konsekwentnie dążyć do celu.
Kwiecień miesiącem pamięci narodowej
3Kwiecień jest miesiącem szczególnym dla wszystkich Polaków. To czas, kiedy kierujemy swoje myśli w stronę ludzi, którzy stawali w obronie naszej ojczyzny i polskości, przelewali krew, abyśmy teraz mogli spokojnie się uczyć, dorastać i żyć.
Świadomi, że pamięć jest najwyższym dobrem, uczniowie klasy 3FT zaprosili całą społeczność szkolną do odwiedzenia Izby Pamięci Narodowej. Przybliżyli historię patrona naszej szkoły chor. Jana Szymańskiego oraz uczcili pamięć bohaterów – tych znanych i nieznanych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.
Kiermasz Wielkanocny
27Jak co roku, tuż przed Wielkanocą, w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny.
W dniach od 3 do 5 kwietnia 2023 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Cydzynie Starym zaprezentowali nam własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne. Była to wspaniała okazja, aby nabyć piękne stroiki wielkanocne, zajączki, baranki, wyroby ceramiczne i wikliniarskie, kartki świąteczne oraz wiele innych wyrobów rękodzielniczych. Kupując niepowtarzalne dekoracje mogliśmy nie tylko poczuć atmosferę zbliżających się świąt, ale również dostarczyć osobom z niepełnosprawnością wiele radości z tworzenia wyjątkowych upominków świątecznych- sprawić, że poczują się docenione przez innych za trud i zaangażowanie włożone w wykonaną pracę.
Apel z okazji Świąt Wielkanocnych
4Dnia 5 kwietnia, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną, klasa 2 FT zaprezentowała apel przypominający zwyczaje i obyczaje Wielkiego Tygodnia oraz pierwszego i drugiego Dnia Świąt Wielkanocnych. Spotkanie w auli szkolnej najpierw wprowadziło nas w nastrój powagi i zadumy, następnie, z powodu śmigusa- dyngusa i poczęstunku czekoladowymi jajeczkami, wywołało uśmiechy na twarzach. Na koniec rozbrzmiały życzenia, do których dołączył się pan dyrektor Sławomir Łomotowski.
Turnieju Halowej Piłki Nożnej
7 marca młodzież z naszej szkoły brała udział w Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSCKR w Janowie "Rolnik Cup 2023". Rywalizowało ze sobą sześć drużyn, reprezentujących szkoły rolnicze prowadzone przez MR i RW. Wyniki zostały ogłoszone po rozegraniu dziesięciu meczy.
Choć nasi zawodnicy nie stanęli na podium, gratulujemy im ducha walki. Dziękujemy Dyrekcji ZSCKR w Janowie za zaproszenie oraz wszystkim drużynom za sportową rywalizację i dobrą zabawę.
Wizyta na strzelnicy
13 kwietnia wychowankowie naszego internatu mieli okazję sprawdzenia celności swojego oka podczas wizyty w Klubie Strzeleckim Sagittarius w Piątnicy. Na wstępie odbyli szybkie przeszkolenie z teorii i praktyki obejmujące takie zagadnienia jak: zasady bezpieczeństwa w kontakcie z bronią, postawy strzeleckie, chwyt broni- zgranie przyrządów celowniczych, regulacja oddechu.
Dzień bez plecaka
4W co można zapakować książki, zeszyty czy też przybory szkolne? W plecak? Nie. Tym razem nasi uczniowie postanowili zapakować rzeczy potrzebne do szkoły w coś innego… A były to poduszki, skrzynki po narzędziach, kaski, wiadra, worki po oponach, pudełka po butach, itd., itp :)
Zarząd SU postanowił najlepsze pomysły nagrodzić punktami. Podium zajęła klasa 2 FT, za nią 4 FT. Członkowie komisji przyznali również wiele wyróżnień za kreatywność i postawę w Dniu bez plecaka.
Kalendarz
brak danychGodziny dzwonków
Wtorek 17.09.2024Sukcesy
Galeria zdjęć
brak danychMapa