Zajęcia z robotyki w internacie
6Przyszłość to roboty, komputery i automatyzacja. Wiemy o tym doskonale, dlatego 13 grudnia 2022 r. w internacie odbyły się zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego. Warsztaty poprowadził pracownik Spice Gears Academy z Białegostoku – instruktor Konrad Markowski.
Zajęcia z robotyki dostarczają wiedzy z zakresu nauk ścisłych (matematyka, informatyka), rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, spostrzegawczość, umiejętność dostrzegania pewnych prawidłowości i schematów. A jednocześnie jest to nauka poprzez przyjemną zabawę.
Licealiada Wojewódzka w Drużynowym Tenisie Stołowym
3Siódmego grudnia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Gosk Mateusz, Lutostański Karol, Pawelczyk Jakub, Szleszyński Sebastian, Biały Paweł, Lemański Karol wzięła udział w Licealiadzie Wojewódzkiej w Drużynowym Tenisie Stołowym. Do zawodów zgłosiło się dwadzieścia pięć zespołów. Po wygranej nad zespołami z Czartajewa i Suchowoli, niestety, trafiliśmy na utytułowany zespół z Białegostoku, w składzie którego znajdowali się tenisiści ligowi. Ten mecz, a także kolejny, będący dość wyrównaną walką z zespołem z Zambrowa, zostały rozstrzygnięte na naszą niekorzyść. W sumie nasi uczniowie zajęli trzynaste miejsce w województwie podlaskim i byli jedynym zespołem reprezentującym powiat na zawodach.
Szkolenie pt. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”
W dniu 1 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 4 FT uczestniczyli w spotkaniu pt. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”, zorganizowanym przez pracowników ODR w Łomży.
Podczas szkolenia młodzież zapoznała się z zagadnieniami dotyczącymi: obowiązku ochrony bioróżnorodności w przepisach UE i przepisach krajowych, zasad i metod ochrony bioróżnorodności w rolnictwie, integrowanej ochrony roślin czy systemów produkcji uwzględniających zasady bioróżnorodności. Uczniowie poszerzyli również wiedzę m.in. z zakresu rolnictwa ekologicznego jako systemu ograniczającego zużycie pestycydów w rolnictwie. Po zakończonym szkoleniu uczniowie otrzymali zaświadczenia o ukończonym kursie oraz zostali zaproszeni na smaczny obiad i deser.
Mikołajki w internacie
56 grudnia- mikołajki to dzień wyczekiwany przez wszystkich, małych i dużych. W tym roku korytarz internatu w Marianowie rozbrzmiewał dźwiękami świątecznych, zimowych piosenek. Wychowawcy przygotowali młodzieży kilka niespodzianek, które miały sprawić, że dzień ten stał się wyjątkowy i wprowadził wszystkich w radosny, bożonarodzeniowy nastrój. Po południu mieszkańcy internatu zostali zaproszeni do świetlicy. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu animowanego, prezentującego prawdziwą historię Świętego Mikołaja. Potem młodzież wzięła udział w quizie, który sprawdzał wiedzę na temat Mikołaja, jego zaprzęgu i świąt Bożego Narodzenia 😉 Wieczorem wyświetlona została klimatyczna komedia pt. „W krzywym zwierciadle. Witaj, Święty Mikołaju!” Na tę okoliczność przygotowana została pyszna, pachnąca świętami herbata i smakowite przekąski. Tego dnia wszyscy poczuliśmy magię świąt 😉
WIECZÓR LEGEND SŁOWIAŃSKICH
29Dnia 29 listopada 2022 r. Szkolne Kółko Teatralne zorganizowało Wieczór Legend Słowiańskich, pełen folkowo-gotyckiej muzyki i słowiańskiej mantry. Tajemnicza szeptucha zaprosiła gości do swojej chaty, w której wysłuchali pełnych mroku legend i opowieści o zamierzchłych czasach. Klimatyczne brzmienia przeplatały się z opowieściami o zapomnianych wierzeniach oraz z występem szkolnego teatru, który zaprezentował sztukę „Świtezianka” na podstawie ballady A. Mickiewicza.
Wybory do Zarządu Samorządu Internatu
623 listopada w internacie odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Internatu. Przeprowadzili je: opiekun samorządu – pani Anna Grużewska, przedstawiciele samorządu z ubiegłego roku- Karolina Wilczewska, Sebastian Brzostowski oraz wiceprzewodniczący gr. I – Sebastian Szleszyński. Trzeba przyznać, że frekwencja była bardzo dobra. W głosowaniu wzięły udział aż 92 osoby. To naprawdę świetny wynik. Pokazał, jak ważna jest dla młodzieży możliwość zabierania głosu w interesujących ją sprawach. W wyniku głosowania zostały wybrane następujące osoby: przewodniczący – Michał Pianka, zastępca przewodniczącego – Radosław Szewczyk, sekretarz – Rafał Grabowski, członkowie ZSI – Mateusz Ożarowski i Adrian Zyśk. Pani Anna Grużewska złożyła podziękowania na ręce członków byłego już ZSI. Wręczyła też upominki, które mają przypominać o szczególnej roli, jaką odegrali w internacie.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów
18 listopada 2022 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku 173 uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych z rąk wiceministra nauki i edukacji Dariusza Piontkowskiego odebrało stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym elitarnym gronie znalazł się nasz reprezentant- Mateusz Chludziński.
Stypendia otrzymali uczniowie, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazując się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Więcej informacji o uroczystości znajduje się na stronie Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Zachęcamy do lektury.
Konkurs "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym"
16 listopada 2022 roku odbył się etap szkolny konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Jego organizatorami byli: KRUS Oddział Regionalny w Białymstoku i Okręgowy Inspektorat Pracy, również w Białymstoku. Swoją wiedzę miało możliwość sprawdzić 43 uczniów klas maturalnych. Po części testowej nastąpiła dogrywka, dzięki której wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce i nagrodę główną zdobył Włodkowski Jakub, to on też zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, drugie miejsce przypadło Kosińskiemu Krystianowi.
Matury próbne
W dniach 15- 17 listopada nasi maturzyści mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym: języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.
Drodzy Maturzyści! Niezależnie od wyników matur próbnych wykorzystajcie najbliższe miesiące rozsądnie i pracowicie. Wszak przed Wami już tylko egzamin majowy...
Święto Odzyskania Niepodległości w internacie
39 listopada młodzież mieszkająca w internacie uczestniczyła w wieczornicy poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Spotkanie otworzyło dwóch uczniów: Damian Cedrowski i Radosław Szewczyk, którzy przygotowali znakomitą prezentację multimedialną, ukazującą drogę Polski do wolności. Przedstawili szereg faktów i ciekawostek z historii Polski, sylwetki ojców niepodległości, formacje wojskowe zaangażowane w walkę narodowowyzwoleńczą. Kolejnym punktem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni legionowych. Na koniec jeden z naszych pierwszoklasistów – Dawid Kaczkowski – zagrał na akordeonie „Rotę”, która została odśpiewana w podniosłym nastroju przez wszystkich obecnych.
Warsztaty dla uczniów zdolnych
Dnia 10 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli klas pierwszych z psychologiem PPP nr 1 w Łomży. Jego temat brzmiał: A ze mnie geniusz. Zadania na bystrość i inteligencję- rozwijanie zasobu rozwojowych umiejętności twórczych młodzieży zdolnej.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Aktywna i twórcza praca warsztatowa koncentrowała się na rozwiązywaniu zadań sprawdzających między innymi inteligencję, koncentrację i zasób językowy.
Święto Niepodległości
31W naszej szkole Dzień Niepodległości uczciliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową patrona szkoły chorążego Jana Szymańskiego- uczestnika II wojny światowej. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez klasę 4BT. Scenki z życia codziennego stały się pretekstem do refleksji nad wolnością. Przypomniały, że za wolność trzeba płacić, stąd też mądre jej wykorzystywanie powinno wiązać się z odpowiedzialnością.
Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla naszego ucznia
50 uczniów z województwa podlaskiego otrzymało stypendia za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022. W tym gronie jest nasz uczeń Mateusz Chludziński z klasy 4FT.
W tym roku do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 110 wniosków uczniów, których wyniki kwalifikowały do zdobycia stypendium. Z tej grupy komisja wybrała 50 najlepszych. Kwota wsparcia wynosiła 4 tys. zł dla jednego stypendysty. Stypendium jest przyznane za 10 miesięcy nauki w poprzednim roku szkolnym i zostanie wypłacone jednorazowo.
Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS
W dniu 8 listopada 2022 czterech uczniów naszej szkoły uczestniczyło w etapie powiatowym Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Organizatorem Olimpiady była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Łomży. Najwyższy wynik zdobył uczeń klasy 4B4a- Michał Truszkowski. Serdecznie gratulujemy.
Licealiada w Biegu na Orientację
25Bieg na orientację łączy w sobie dyscyplinę sportową oraz bardzo ciekawy sposób na aktywny wypoczynek. Główną regułą tego biegu jest pokonanie w jak najkrótszym czasie swojej trasy od startu do mety, potwierdzając obowiązkowo obecność we wszystkich punktach kontrolnych w wyznaczonej kolejności. Są one zaznaczone kółkami na precyzyjnej mapie terenu. Potwierdzenie obecności w punktach realizuje się za pomocą specjalnych chipów elektronicznych.
Konkurs "Znam Ziemię Łomżyńską"
Dnia 4 listopada 2022 roku w I LO w Łomży odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego " Znam Ziemię Łomżyńską", organizowanego pod honorowym patronatem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1 BT: Jakub Pisiak i Dawid Kaczkowski, który otrzymał nagrodę organizatora. Obu panom gratulujemy odwagi i wielkiej wrażliwości na słowo poetyckie.
Pamiętamy o ofiarach hitlerowskich zbrodni
225 października grupa chłopców mieszkających w internacie, w tym młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką wychowawców udała się na cmentarz na leśnej polanie w Jeziorku, żeby przeprowadzić tam prace porządkowe przed Dniem Wszystkich Świętych. Posprzątane zostały trzy groby ofiar masowych egzekucji dokonanych przez Gestapo podczas II wojny światowej. Uprzątnięto też teren wokół szklanej gabloty, w której umieszczone zostały znalezione po wojnie buty osób rozstrzelanych przez Niemców w lesie. Wyjazd do Jeziorka przypomniał młodzieży, że przed pierwszym listopada musimy pamiętać nie tylko o grobach naszych bliskich, ale też o opuszczonych mogiłach, których nikt nie odwiedza, oraz o grobach ofiar okupantów hitlerowskich- naszych rodaków, którzy zginęli tylko za to, że byli Polakami.
Na krawędzi mijania
16Dnia 28 października 2022 roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego klasa 4 B4a zaprezentowała społeczności szkolnej montaż słowno- muzyczny "Na krawędzi mijania". Był on swoistą lekcją profilaktyczną mówiącą o towarzyszeniu najbliższym w trudnym czasie odchodzenia.
Apel przypomniał wszystkim ważne prawdy o ziemskiej egzystencji: Śmierć zawsze pozostanie tajemnicą, a rozstania zawsze będą bolesne. Jedynie modlitwa i upływający czas mogą przynieść ukojenie ludzkiemu sercu...
Wyjazd studyjny do Brukseli
36W dniach 18 – 20 października laureaci Olimpiady „Polska wieś w Europie”, organizowanej pod patronatem Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Grupa składała się z 25 uczestników. ZSCKR w Marianowie reprezentowali: Mateusz Gosk, Damian Cedrowski, Adrian Zyśk oraz ich opiekun- p. Beata Pietrzak.
Kalendarz
brak danychGodziny dzwonków
Wtorek 17.09.2024Sukcesy
Galeria zdjęć
brak danychMapa