Nauka strzelania, historii i integracja
23W dniu 1 października 2024 roku klasy : 1 BT, 1 FT oraz 1 BB wyruszyły na pieszą wycieczkę na Forty w Piątnicy.
Ważnym punktem wyprawy była strzelnica, gdzie po profesjonalnym szkoleniu z podstaw bezpiecznego posługiwania się bronią, pod czujnym okiem instruktorów, można było postrzelać. Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt ze strzelectwem.
Pierwsze zajęcia kulinarne w internacie
2W ramach koła gospodarczego piekliśmy muffinki, które nie wymagają dużego nakładu pracy i są łatwe w przygotowaniu. Zamiarem naszym było pokazanie prostego przepisu, który zachęci wychowanków do podejmowania w przyszłości prób samodzielnego pieczenia. W trakcie przygotowywania ciasta młodzież chętnie współpracowała ze sobą tworząc w ten sposób miłą, swobodną atmosferę. Wszyscy ciekawi byli końcowego efektu wspólnej pracy. Gotowymi babeczkami poczęstowaliśmy kolegów i koleżanki oraz wychowawców internatu.
Uczniowie ZCKR w Marianowie znów gościli w Brukseli
4W dniach 25 – 28 września 2024 r. laureaci olimpiady „Polska wieś w Europie”, organizowanej pod patronatem Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Była to jedna z nagród w tym konkursie. Grupa składała się z 25 uczestników, wśród nich byli uczniowie z Marianowa. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Staniszewski, Mikołaj Gosk, Jakub Pisiak oraz ich opiekunka – p. Beata Pietrzak. Głównym celem wyjazdu było poznanie instytucji unijnych: Komisji Europejskiej - Berlaymont i Parlamentu Europejskiego oraz udział w wykładach przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Zbiórka dla powodzian
W związku z sytuacją powodziową w Polsce, społeczność naszej szkoły postanowiła dorzucić swoją małą cegiełkę do zbiórki przeprowadzanej w mieści Łomża. Dar serca uczniów i pracowników obejmował najpotrzebniejsze rzeczy, czyli żywność z długim terminem ważności, a także chemię gospodarczą i środki higieniczne. Jesteśmy przekonani, że ten gest pomoże komuś w szybszym odzyskaniu życia w normalności.
Dzień Chłopaka
18Aby umilić dzisiejszy dzień, wszyscy chłopcy naszej szkoły zostali obdarowani słodkościami i serdecznym uśmiechem przez koleżanki :-)
Sybir – z dziejów zesłań Polaków do carskiej Rosji i Związku Sowieckiego
5026 września gościem internatu była pani Teresa Mlejnek-Dylewska, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Celem jej wizyty było przybliżenie młodzieży wiadomości na temat wywózek Polaków do carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. Spotkanie podzielone było na dwa etapy: prelekcję i warsztaty edukacyjne. W pierwszej części przedstawiony został rys historyczny zsyłek, terminologia związana z tematem oraz zasięg terytorialny wywózek. Do tego celu wykorzystana została mapa ukazująca cały teren, na który trafiali Polacy wywiezieni przez Rosjan. Kolejną część spotkania stanowiły warsztaty, podczas których młodzież miała szansę w znacznym stopniu pogłębić swoją wiedzę na temat zsyłek. Uczniowie podzieleni zostali na zespoły złożone z 5 osób. Ich pierwszym zadaniem była układanka dotycząca chronologii wydarzeń związanych z wywózkami. Następnie każdej z grup przydzielona została znana
Zawody w przeciąganiu liny
15Dnia 24 września w Starym Lubiejewie odbyły się Eliminacje Strefowe IV Mistrzostw Polski w Przeciąganiu Liny. Zgromadzonych przywitał pan dyrektor Andrzej Sakowicz, po czym nastąpiło rozpoczęcie zawodów. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Pawelczyk Jakub, Banach Bartosz, Łapiński Marcin, Chrzanowski Piotr, Skrodzki Jakub, Konopka Paweł, Archacki Szymon, Konopka Jakub.
Na straży czystej Ziemi, czyli Sprzątanie Świata w internacie
7Tegoroczna akcja Sprzątania Świata była ukierunkowana na promocję idei nieśmiecenia w naturze – była prowadzona pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Myśl przewodnia akcji wynikała z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia. Okazuje się, że wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze. Ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o planetę czy wspólnie z fundacją wołają: Natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, internacka młodzież, stoją na straży czystej Ziemi.
Turniej Integracyjny w internacie
1419 września 2024 roku młodzież mieszkająca w internacie wzięła udział w zorganizowanym przez Sekcję Sportową i Samorząd Internatu turnieju integracyjnym. Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: łowienie kluczy i nakrętek, rzut do celu, walka na poduszki, sztafeta z płytkami i przeciąganie liny. Walka toczyła się między piętrami. Wygrało piętro drugie, ale pozostałe też stanęły na podium: drugie miejsce zajął parter, zaś miejsce trzecie – piętro pierwsze. Wszyscy uczestnicy biorący udział w zabawie zostali uhonorowani słodkimi nagrodami.
Dzień Sybiraka w internacie
5Światowy Dzień Sybiraka to polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Tego dnia młodzież mieszkająca w internacie uczestniczyła w wieczorze pamięci poświęconym ofiarom wywózek na Sybir w latach 1940-1941. Wychowawcy nakreślili zgromadzonym rys historyczny przejmujących wydarzeń. Opowiedzieli o trudnej sytuacji Polski w tym okresie, przyczynach i celach wywózek, ich terminach i ofiarach. Przedstawili warunki, w jakich odbywały się transporty, a także okrutne realia Syberii. Następnie młodzieży wyświetlony został film pt. „Skazani na Sybir”, który powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Oparty został na wspomnieniach ludzi, którzy jako dzieci w 1940 roku wywiezieni zostali na Syberię lub urodzili się na zesłaniu. Zawiera zapis tragicznych i często przerażających przeżyć dzieci, obrazów, które wryły im się głęboko w p
ZBIÓRKA DLA POWODZIAN !!!
W szkole prowadzimy zbiórkę na rzecz poszkodowanych powodzian, która będzie trwać do 24 września (wtorek) do godziny 14.30. Produkty proszę przynosić do sali nr 14 ( popołudniu czy wieczorem produkty można zostawić w internacie).
ZBIERAMY:
Żywność długoterminową:
- konserwy mięsne i rybne,
- ryż,
Narodowe Czytanie 2024
169 września 2024 r. młodzież i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania - wyjątkowej akcji czytelniczej, która ma na celu popularyzację najwybitniejszych dziel literatury polskiej oraz promocję czytelnictwa.
Tegoroczną lekturą był dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”.
Kiermasz podręczników
10 września w naszej szkole odbył się kiermasz używanych podręczników. Była to okazja do zakupu, po atrakcyjnych cenach, książek, które w bieżącym roku szkolnym będą wykorzystywane do nauki przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.
Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego
412 września 2024 roku ponownie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły- p. S. Łomotowski przywitał zgromadzonych, przedstawił nowe klasy i wychowawców, na koniec życzył wszystkim owocnej pracy. Po odczytaniu listu ministra rolnictwa i rozwoju wsi- pana Czesława Siekierskiego głos zabrał zaproszony gość- pan Adam Frankowski- zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który również życzył obecnym udanego roku szkolnego i wielu sukcesów. Po przemówieniach minutą ciszy została uczczona pamięć wszystkich uczestników II wojny światowej.
Ogłoszenie dla słuchaczy KKZ
Pierwsze zajęcia Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego odbędą się 06.09.2024r (w piątek) o godzinie 14.00.
Prosimy uczestników kursu o uzupełnienie brakującej dokumentacji (zaświadczenie lekarskie, profil kierowcy kategorii T).
Do zobaczenia!
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 02.09.2024r o godzinie 10.00.
Po zakończeniu uroczystości odbędzie się zakwaterowanie wychowanków w internacie.
Do zobaczenia!
Zakończenie roku szkolnego
56W piątek 21 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców przywitał dyrektor p. Sławomir Łomotowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście-reprezentantka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi- p. Barbara Górecka, która odczytała list skierowany do uczniów, oraz dr inż. Ireneusz Żuchowski- rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, który dodatkowo wręczył nagrodę naszemu najlepszemu uczniowi - Jakubowi Pisiakowi z klasy 2BT . W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny, z powodzeniem brali udział w konkursach i olimpiadach, angażowali się w życie szkoły.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
7Dwadzieścia lat, które mamy za sobą, to czas wielkich zmian, także w naszej "małej ojczyźnie". Szkoły rolnicze, takie jak ZSCKR w Marianowie, zmieniły swój wygląd, wzbogaciły ofertę edukacyjną i podniosły jakość kształcenia. I o tym właśnie "opowiadamy" w wystawie, zorganizowanej pod hasłem „ Dobrze, że jesteśmy razem”, która celebruje 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zawiera ona informacje na temat Unii Europejskiej oraz inwestycji i projektów realizowanych w naszej szkole przy wsparciu funduszy unijnych.
Dni Sportu
32W dniach 18-19 czerwca 2024 r. mieliśmy w naszej szkole Dni Sportu. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w Zawodach Herkulesa. W szkole najlepszy okazał się uczeń klasy 1BB- Piotr Szewczyk, drugie miejsce zajął Oliwer Żmijewski z 3BT, a trzecie Piotr Lubiejewski z 2BT. W warsztatach szkolnych wszystkie miejsca na podium należały do klasy 1BT. Na pierwszym miejscu był Szymon Gutowski, na drugim Jakub Boryszewski, a trzecim Tobiasz Dziczek. Nie zabrakło również wyróżnienia dla Dawida Kaczkowskiego z 2BT. Drugiego dnia młodzież rozgrywała siatkówkę. Tutaj najlepsi okazali się: Piotr Świderski, Wojciech Kozikowski i Natalia Kotowska z klasy 3FT. Z kolei w teście wiedzy o sporcie miejsce pierwsze przypadło Bartoszowi Remiszewskiemu z 2BT, drugie Milenie Zalewskiej z 2FT, a trzecie Kacprowi Rudzkiemu z 1BB. Bez miejsc na podium pozostali tylko miłośnicy " sportu intelektualnego"- ucze