• Buon giorno, grazie, arrivederci.

•          Noc z 3 na 4 października wielu z uczniów naszej szkoły uzna za nieprzespaną. Tego dnia po szybkiej zmianie terminu wyruszyliśmy na kolejne praktyki zawodowe z cyklu „ Zagraniczne praktyki sposobem na sukces” w ramach projektu Erazmus+.  Tym razem zawitaliśmy do gościnnych Włoch.  Rimini, w którym zamieszkaliśmy, przywitało nas iście letnią aurą.

Poranki pierwszych dni wypełnione były wiadomościami na temat języka włoskiego oraz przygotowaniem do praktyk: zajęciami z budowy maszyn i rysunku technicznego, wizytą na targowisku miejskim, gdzie uczniowie mieli za zadanie rozpoznać lokalne produkty rolne. Popołudniami mieli okazję skorzystać z kąpieli słonecznych i z kąpieli w słonych wodach ciepłego Adriatyku.

Niestety, w kolejnych dniach aura już nie była tak łaskawa i bardziej przypominała znaną nam z Polski. W tych dniach  zawitaliśmy do gospodarstwa Agricola Grottarossa. Uczniowie zajmowali się tam między innymi obsługą oraz drobnymi naprawami maszyn rolniczych, pomocą w zbiorach płodów rolnych,  przygotowaniem ziemi do kolejnych prac polowych,  utrzymaniem obecnych upraw, przycinaniem drzewek owocowych i zbiorem oliwek.

Wyjazd połączony był oczywiście z częścią kulturową. Zobaczyliśmy min. zabytki Rimini: jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych mostów antycznych- Most Tyberiusza (21 r. n.e), położoną obok niego prześliczną dzielnicę San Giuliano, klasyczny włoski plac-Piazza Cavour, Zamek Sismondo, łuk triumfalny na cześć cezara Augusta (27 r. p.n.e.), kończący jedną ze sławnych dróg prowadzących do Rzymu-Via Flaminia. Byliśmy w położonym obok Rimini,  księstwie San Marino. Odwiedziliśmy przepięknie położony Asyż, wpisany do rejestru zabytków UNESCO - miejsce narodzin i pochowku świętego Franciszka. Zobaczyliśmy miasto na wodzie-Wenecję, chyba z jednym z  najsłynniejszych i najpiękniejszych placów na świecie- Placem Świętego Marka. Na koniec tak zwanym „rzutem na taśmę” dotarliśmy do Bolonii, by chociaż przez chwilę podziwiać jej rynek i Bazylikę św. Petroniusza, siódmy co do wielkości kościół Europy, w którym znajduje się największy na świecie zegar słoneczny (tzw. gnomon) wskazujący na posadzce miesiąc i dzień.

• Czytamy Lema

• Tradycyjnie 29 września nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania. W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, spotkanie z książką miało kameralny charakter. Akcja połączyła w sobie dwa ważne wydarzenia czytelnicze: z jednej strony  głośne czytanie, z drugiej zetknięcie  z twórczością Stanisława Lema. Warto zaś przypomnieć, że w tym roku przypada setna rocznica urodzin  pisarza i z tej okazji 2021 jest rokiem Lema.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wsłuchać się we fragmenty najbardziej znanych powieści Stanisława Lema, a także usłyszeć o jego doniosłych osiągnięciach na polu literatury SF. Koło Miłośników Książki na te święto przygotowało ciekawą prezentację i wystawę o pisarzu.

Przy okazji spotkania odbyła się promocja pierwszej w Polsce biografii Lema – Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego, która została zakupiona do biblioteki szkolnej.

Akcji Głośnego Czytania, jak zwykle, przyświecało popularyzowanie czytelnictwa i nowości książkowych z biblioteki szkolnej.

Organizatorzy:  A. Szeligowska-Dzierżyk, Jolanta Tarnacka

• Europejski Dzień Języków Obcych

• Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych naszą szkołę odwiedził gość z Turcji – Burak Kaplan, który w języku angielskim opowiadał o swoim kraju, o sobie, udzielał odpowiedzi na pytania uczniów. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w zabawach językowych jak np. koło fortuny, kalambury, odpowiadali na pytania bez użycia słów- yes i no. Na koniec nasz gość specjalny wyróżnił dyplomami i upominkami dwóch uczniów tj. Monikę Tyborowską z klasy IV FT i Łukasza Borkowskiego z IV BT A.

Nad całym przebiegiem dnia czuwał nasz Teddy Bear, który aktywnych uczniów nagradzał słodkościami.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

• Wizyta w kinie „Millenium”

• 29 września to dzień kiedy wychowankowie internatu pod opieką pani profesor Hanny Modzelewskiej udali się do Łomży na spotkanie z X Muzą :) Wizyta w kinie była prezentem z okazji Dnia Chłopaka. Jednym z filmów, który uczniowie obejrzeli, była nowa polska produkcja „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

Z kolei 30 września w internacie miała miejsce projekcja filmu „Chata” na podstawie bestsellerowej powieści W. P. Young’a. Ta poruszająca, chwytająca za serce historia wywarła ogromne wrażenie na wszystkich widzach.

Okazuje się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w takich przedsięwzięciach. Być może to tylko początek cyklicznych spotkań z kinem w internacie :)