• Pamiętamy o ofiarach hitlerowskich zbrodni

          • 25 października grupa chłopców mieszkających w internacie, w tym młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką wychowawców udała się  na cmentarz na leśnej polanie w Jeziorku, żeby przeprowadzić tam prace porządkowe przed Dniem Wszystkich Świętych. Posprzątane zostały trzy groby ofiar masowych egzekucji dokonanych przez Gestapo podczas II wojny światowej. Uprzątnięto też teren wokół szklanej gabloty, w której umieszczone zostały znalezione po wojnie buty osób rozstrzelanych  przez Niemców w  lesie. Wyjazd do Jeziorka przypomniał młodzieży, że przed pierwszym listopada musimy pamiętać nie tylko o grobach naszych bliskich, ale też o opuszczonych mogiłach, których nikt nie odwiedza,  oraz o grobach ofiar okupantów hitlerowskich- naszych rodaków, którzy zginęli tylko za to, że byli Polakami.

          • Na krawędzi mijania

          • Dnia 28 października 2022 roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego klasa 4 B4a zaprezentowała społeczności szkolnej montaż słowno- muzyczny "Na krawędzi mijania". Był on swoistą lekcją profilaktyczną mówiącą o towarzyszeniu najbliższym w trudnym czasie odchodzenia.

            Apel przypomniał wszystkim ważne prawdy o ziemskiej egzystencji: Śmierć zawsze pozostanie tajemnicą, a rozstania zawsze będą bolesne. Jedynie modlitwa i upływający czas mogą przynieść ukojenie ludzkiemu sercu...

          • Wyjazd studyjny do Brukseli

          • W dniach 18 – 20 października laureaci Olimpiady „Polska wieś w Europie”,  organizowanej pod patronatem Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka,  wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Grupa składała się z 25 uczestników. ZSCKR w Marianowie reprezentowali: Mateusz Gosk, Damian Cedrowski, Adrian Zyśk  oraz ich  opiekun- p. Beata Pietrzak.

            Ogromne emocje pojawiły się już pierwszego dnia, ponieważ dla wielu był to pierwszy w życiu lot samolotem. Następnego dnia, po przylocie, można było zwiedzić główną siedzibę  Komisji Europejskiej -Berlaymont. Potem miały miejsce wykłady  o funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, zasadach Erasmusa +, walce z dezinformacją w mediach,  polityce regionalnej czy stażach i karierze w Komisji Europejskiej. Pod koniec dnia zaplanowano zwiedzanie wystawy  „Experience Europe”, podczas której wykorzystano interaktywne stanowiska, pozwalające na szersze poznanie pracy KE i jej przywódców. W kolejnym dniu odbył się spacer do Parlamentu Europejskiego. Tam uczestnicy wyjazdu uczestniczyli w  krótkiej lekcji historii Parlamentu, po czym poznawali go „od kuchni”. Na koniec miało miejsce bardzo emocjonujące, pełne pytań dotyczących rolnictwa,  spotkanie z Komisarzem ds. Rolnictwa- p. Januszem Wojciechowskim.

            Program wyjazdu był bardzo napięty, mimo tego znalazł się też czas na zwiedzanie Brukseli: zabytkowego centrum miasta z niekonwencjonalnie oświetlonym ratuszem, Grand Placu otoczonego pełnymi uroku kamieniczkami, nieformalnego symbolu Brukseli– fontanny przedstawiającej siusiającego chłopca. Można też było zobaczyć powiększony 150 miliardów razy atom żelaza, zwany Atomium. Wszystkim smakowały  gofry i słynne złociste frytki z belgijskim sosem.

            Wycieczka była wspaniałą okazją do poszerzenia wiedzy, poznania nowego zakątka świata oraz zawarcia znajomości z uczniami  innych szkół - laureatami olimpiady. Grupa podsumowała wyjazd jako niesamowitą przygodę, która przyniosła wiele pozytywnych  niezapomnianych wrażeń.

          • Dzień Języków Obcych

          • „Ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym, nic nie wiedzą o własnym”- to motto przyświecało organizacji Dnia Języków Obcych w naszej szkole. Poprzez różnorodne gry, quizy, filmiki i rozgrywki grupowe starliśmy się zachęcić młodzież do poznania języków i uczenia się szacunku wobec kultury i historii innych krajów.

            Dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości, aktywne uczestnictwo i dobrą zabawę.

                                                                                                                                        Koło Językowe

          • Dzień Edukacji Narodowej w internacie

          • 12 października uroczyście obchodziliśmy wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnym –  Dzień Edukacji Narodowej. Młodzież pod opieką p. Anny Grużewskiej przygotowała piękny apel, którym uczciła to wyjątkowe święto. Na początku publiczność rozbawił do łez fantastyczny skecz, prezentujący w niezwykle humorystyczny sposób rzeczywistość szkolną. Z pewnością dał wiele do myślenia i uczniom, i nauczycielom! Następnie młodzież podziękowała wychowawcom i wszystkim pracownikom internatu za ich codzienną pracę i opiekę, a także złożyła życzenia powodzenia i sukcesów w pracy zawodowej. Jako symbol podziękowań i życzeń nauczyciele otrzymali słodkie upominki.

          • Podsumowanie wystawy "Znani nieznani. Polacy światu"

          • Dwa tygodnie, podczas których w naszej szkole gościła wystawa "Znani nieznani. Polacy światu", minęły bardzo szybko. Był to czas intensywnej kampanii informacyjnej oraz edukacji historycznej. W  zaplanowanych wydarzeniach uczestniczyli nie tylko nasi rodzice, nauczyciele i uczniowie, ale też zaprzyjaźnione instytucje, w tym okoliczne szkoły podstawowe. Wszyscy uczyliśmy się szacunku wobec dokonań Polaków i budowaliśmy świadomość, że mamy powody do dumy.

            Zostały wspomnienia uwiecznione na zdjęciach... 

          • Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym

          • Dnia 19 października 2022 roku uczniowie klas czwartych technikum czteroletniego wzięli udział w szkoleniu z zakresu ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz postępowania w razie wypadków przy pracy rolniczej . W celu zmniejszenia ryzyka pracownicy KRUS i PIP oddziaływali na wyobraźnię naszych młodych rolników oraz zachęcali ich do wprowadzania zmian podnoszących bezpieczeństwo ich życia i pracy w gospodarstwach.

            Miejmy nadzieję, że "nauka nie pójdzie w las"...

          • Otrzęsiny pierwszaków

          • Zgodnie z niepisanym prawem szkoły dnia 17 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Nasze "kociaczki- pierwszaczki" brały udział w różnorodnych rozgrywkach, w wyniku których wyłoniono zwycięzcę- klasę 1 FT. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i imponujące statuetki- kolorowe ziemniaczki. Po otrząsaniu klas było wspólne ognisko i piecznie kiełbasek.

          • Szkolenie młodzieży

          • Dnia 18 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu modelowania i druku 3D. Jego uczestnikami byli uczniowie klas 3BT,  4B4a oraz nauczyciele: M. Cieniewicz, K. Tarnacki, M. Borawski. Przedstawiciele fundacji FOTON  w prosty i jasny sposób przekazali  informacje o przygotowaniu drukarki 3D, wgrywaniu modelu do druku3D czy o podstawowych ustawieniach.

            Cenną wiedzę należy uznać za zdobytą, teraz czas na szkolenie umiejętności...

          • Dzień Nauczyciela na wesoło

          • Dzień Edukacji Narodowej to najważniejsze święto w roku szkolnym. Dnia 13 października, właśnie z tej okazji klasy IVB4b i IVf4 pod kierunkiem pani Agnieszki Szeligowskiej – Dzierżyk i pana Wojciecha Błachnio, przygotowały krótką, wesołą inscenizację na podstawie „Dziadów” części drugiej. Parodia Mickiewiczowskiego dzieła przedstawiała obrzęd „wypędzania” złych nawyków wśród uczniów. Guślarze – nauczyciele wzywali największe swoje koszmary: lenia, wagarowicza i modnisię, aby dzięki odprawieniu tajemnych, magicznych rytuałów zdjąć z nich zły czar i przywrócić do sumiennej uczniowskiej pracy. Przedstawienie wywołało wśród widowni salwy śmiechu. Uczniowie złożyli nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi życzenia, według których każdy dzień ich pracy powinien być wyzwaniem zakończonym sukcesem.

          • Konferencja w Wyższej Szkole Agrobiznesu

          • W dniu 6 października 2022 roku uczniowie klasy 2 BT uczestniczyli w konferencji "Produkuj tak, abyś sam chciał to zjeść - praktyczne aspekty produkcji ekologicznej i jej wpływu na ochronę środowiska". Konferencja odbyła się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Podczas spotkania poruszane były zagadnienia m.in. z zakresu kontroli produktów ekologicznych, wpływu nawozów naturalnych na środowisko i żyzność gleby, innowacyjnych technologii uprawy roślin, maszyn w uprawach ekologicznych. Odbyły się także pokazy preparatów roślinnych do ekologicznego zwalczania patogenów, a także pokaz "statku powietrznego" do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w uprawie kukurydzy. Zajęcia prowadzili wykładowcy z innych uczelni i ośrodków. Głównym celem spotkania była wymiana i upowszechnienie wiedzy o produkcie ekologicznym, bazującym na procesach zachodzących w przyrodzie, z zachowaniem naturalnych cech środowiska, w którym powstał.

          • Wycieczka integracyjna klasy I BT

          • W słoneczny poranek 12 października 2022 roku klasa I BT wyruszyła na pieszą wycieczką na Forty w Piątnicy Poduchownej.  

            Część naziemna wybitnego dzieła budownictwa obronnego stanowiła ciekawe miejsce widokowe. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas podziemne części twierdzy, których zwiedzanie, przeplatane fortecznymi legendami, stało się elementem żywej lekcji historii.

            Ważnym punktem wycieczki była strzelnica, gdzie po profesjonalnym szkoleniu z  podstaw bezpiecznego posługiwania się bronią, pod czujnym okiem instruktorów można było postrzelać z  z kbks-u. Dla większości z nas był to pierwszy kontakt ze strzelectwem sportowym. Najlepszym strzelcem okazał się Karol Lemański, który został nagrodzony dodatkową serią strzałów z pistoletu GLOCK.

            Wyprawa zakończyła się ogniskiem z pyszną kiełbaską, na którym nie było końca rozmowom o nowych doświadczeniach militarnych.

          • Wyjazd na paintball

          • Dnia 12 października bieżącego roku,  klasy 1BB, 2BB, 4F4  miały okazję wziąć udział w wycieczce do Kompleksu Agroturystycznego „Olszynka” w Wyłudzinie. Opiekunami grupy byli: pani Jolanta Tarnacka, Wojciech Domian i Sławomir Ptaszyński.

             Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych, propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie walki fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.

            Na miejscu uczniom przedstawiono regulamin i zasady gry w paintball. Młodzież została przeszkolona w zakresie poruszania się w terenie, taktyki oraz zasad strzelania z różnych pozycji. Dzięki zabawie ćwiczono strategiczne myślenie, a także rozwijano kondycję fizyczną. Uczniom rozdano kombinezony, maski ochronne oraz markery wyposażone w kulki wypełnione farbą. Zostali podzieleni na 2 zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą. W ciągu kilku godzin pod okiem instruktora rozegrali w grupach kilka ciekawych gier, między innymi walkę o flagę. Jak się okazało, gra paintballowa dostarczyła ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

                   Zapraszamy do galerii zdjęć

          • Dzień Chłopaka w internacie – wycieczka do kina

          • Tegorocznym prezentem na Dzień Chłopaka dla młodzieży mieszkającej w internacie była wizyta w kinie Millenium. Wychowankowie wraz z p. Hanną Modzelewską i p. Katarzyną Ostrowską mieli przyjemność obejrzeć film „Johnny” – polski przebój ostatnich tygodni,  opowiadający o życiu niezwykłej osobowości – ks. Jana Kaczkowskiego. Dzieło  bardzo poruszyło młodych widzów, zachwyciły przede wszystkim energia i błyskotliwe poczucie humoru głównego bohatera. Wszyscy uczestniczący w wycieczce do kina jednogłośnie stwierdzili, że film był świetny i cieszą się, że mogli go zobaczyć.

          • ERASMUS+ to szkoła życia

          • W ramach projektu – „ Zagraniczne praktyki zawodowe – możliwości rozwoju potencjału i kompetencji zawodowych” na zasadach programu Erasmus+ , 27 osobowa grupa uczniów z ZSCKR w Marianowie, pod opieką nauczycieli Sławomira Łomotowskiego, Jolanty Tarnackiej i Andrzeja Barczewskiego, odbyła dwutygodniowy staż we Włoszech w miejscowości Cattolica.

            Mieszkaliśmy w ekskluzywnym hotelu Jupiter , który na dwa tygodnie zamienił się w dom erasmusowej młodzieży. Oprócz naszej szkoły na praktykach była młodzież ze szkół z całej Polski m.in. z Parczewa, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego.

            Nie było mowy o nudzie, każdy nasz dzień wypełniony był atrakcjami.

            Pracowaliśmy  na plantacji winogron w rodzinnej firmie Liceccaronich. Właściciel winnicy zaprezentował nam maszyny i urządzenia, których używa w swoim gospodarstwie. Mieliśmy również okazję poznać metody zbioru i transportu winogron. Z kolei w gospodarstwie agroturystycznym Vendita Frutta e Verdura pracowaliśmy przy zbiorze  pomidorów i dyń, co było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznaliśmy zasady wykorzystywania i doboru maszyn w tamtejszym regionie.  Najbardziej podobały się nam zajęcia we włoskiej firmie Concept Perugini, produkującej części i maszyny rolnicze. Uczestniczyliśmy w drobnych pracach tokarsko- ślusarskich i monterskich.

            Uczyliśmy się programować nowoczesną przecinarkę plazmową CNC.

            Oprócz praktyk mieliśmy bogaty program kulturowy. W ramach wycieczek krajoznawczych zwiedziliśmy Wenecję, San Marino, Bolonię, Rimini, Gradarę i Loretto. Wyjazdy były okazją do poznania kultury i zabytków włoskich miast.

            Cudownie spędzony czas wypełniony pracą, wycieczkami kulturowymi, kąpielami w Adriatyku, dyskotekami upłynął nieubłaganie szybko.

            Przywieźliśmy  z praktyk mnóstwo wspomnień, nauczyliśmy się otwartości na świat, samodzielności i kreatywności, zdobyliśmy nowe doświadczenia edukacyjne i kulturowe.

            To był fajny czas…

          • „Na nieludzkiej ziemi…” – spotkanie z Sybirakami

          • 27 września internat odwiedzili niezwykle ciekawi goście: pani Danuta Pieńkowska-Wolfart, prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, która wraz z rodziną została zesłana na Syberię przez Sowietów i pani Irena Jakubowska, której mąż urodził się w drodze na Syberię i spędził tam swoje dzieciństwo. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Sybiraka, który obchodzony jest 17 września. Upamiętnia on Polaków,  którzy zginęli w odległych zakątkach Związku Sowieckiego, ale również „tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”.

            Spotkanie w internacie rozpoczęło się „Hymnem Sybiraków”. Następnie troje uczniów recytowało wiersze poświęcone okrutnemu losowi zesłanych na Sybir. Potem głos zabrały zaproszone panie. Opowiadały o trudach życia na wygnaniu. Dla Sybiraków były to czasy bardzo trudne i tragiczne. Wielu zesłańców straciło życie z głodu i wycieńczenia. Historie te powinny być dla nas przestrogą, by podobne czasy już nigdy się nie powtórzyły.

          • Eliminacje strefowe II Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny

          • Wielki sukces naszych zawodników!!!

                22 września w ZSCKR w Starym Lubiejewie odbyły się eliminacje strefowe do II Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. Mistrzostwa zostały objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka. Organizatorem głównym zawodów był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim i Polski Związek Przeciągania Liny.

                W zawodach wzięły udział Zespoły Szkół Centrum Kształcenia  Rolniczego w: Sokołowie Podlaskim, Marianowie, Karolewie, Sejnach, Janowie, Suwałkach i  Starym Lubiejewie.

                Zawody odbyły się w 3 kategoriach: kobiety, mężczyźni i drużyny mieszane. Wzięło w nich udział ponad 140 zawodników.

                Wszystkich zgromadzonych na boisku szkolnym przywitał pan dyrektor Roman Malicki. Odczytany został również list od Prezesa Polskiego Związku Przeciągania Liny pana Dariusza Bajkowskiego, po czym zaczęły się zawody. Prowadzone one były do dwóch wygranych przeciągań z przeciwnym zespołem. Po ciężkich i wyrównanych pojedynkach naszym chłopcom udało się wywalczyć miejsce na podium: stanęli na jego trzecim stopniu!!!!!

                Na ogromne brawa zasłużyła cała grupa naszych zawodników w składzie: Bacławski Dawid, Brzostowski Albert, Chaberek Błażej, Chmielewski Leszek, Dąbrowski Kamil, Dymek Adrian, Jachimowicz Karol, Jastrzębski Mateusz, Orłowski Michał, Ostrowski Piotr, Włodkowski Jakub.

                Gratulujemy młodzieży i nauczycielom wychowania fizycznego, którzy przygotowali chłopców do zawodów. Życzymy jeszcze wyższego miejsca w przyszłym roku.

      • Kontakty

        • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
        • 718-11-03-485
        • (+86) 216 66 11
        • (+86) 219 13 73
        • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
        • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
      • Logowanie