W dniach 31.III. - 1.IV.2017r uczniowie klasy pierwszej - Patryk Chaberek i Mateusz Banach oraz wychowawczyni Sabina Kraszewska uczestniczyli w konferencji samorządowej internatów i burs w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Konferencja przebiegała pod nazwą „Przedsięwzięcia internatów i burs szkolnych na rzecz rozwoju osobistego i instytucjonalnego. Inicjatywy rozwojowe i profilaktyczne”. Mieliśmy okazję uczestniczyć w Targach Edukacyjno - Zawodowych w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Poznaliśmy historię lekkoatletki godną naśladowania pani Krystyny Danilczyk - Zabawskiej lekkoatletki woj. podlaskiego z sukcesami sportowymi. Ciekawym punktem konferencji była prezentacja młodzieżowych rad internatów i burs - inicjatywy wychowanków na rzecz rozwoju osobistego i instytucji. Młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych - wyjście do Logic Room oraz w zajęciach warsztatowych „Potrafię wyrazić siebie i budować relacje z innymi”. Natomiast kierownicy i wychowawcy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Białostocką Akademię Jazdy „Symulacja odczuć podczas wypadku, sprawdź zanim będzie za późno”. Ponadto wychowawcy uczestniczyli w kursie doskonalącym „Edukacja prawna jako profilaktyka niepożądanych zachowań”. W konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Internatów i Burs w Białymstoku wzięło udział 13 placówek wychowawczych woj. podlaskiego.
Konferencja samorządów internatów i burs
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Bench Press- Deadlift- Squat
W dniach 1-2 04 2017 w Zalesiu koło Białej Podlaskiej odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Bench Press- Deadlift- Squat ( trójbój siłowy ) , w zawodach tych brali udział nasi uczniowie-Maciej Nitkiewicz z klasy 4BTb, Rafał Biedrzycki z klasy 3BTb i Daniel Gnatowski z klasy 3BTb.
Pasjonującą walkę w wyciskaniu sztangi leżąc stoczył Daniel Gnatowski w kategorii do 75 kg. Konkurencja była bardzo mocna i do ostatniej próby ważyły się losy złotego medalu. Zawodnik z Płocka, który rywalizował z Danielem uzyskiwał te same wyniki w kolejnych próbach co nasz uczeń. Obydwaj skończyli rywalizację na wyniku 130 kg i obydwaj mieli możliwość podejścia do czwartej dodatkowej próby bicia rekordu polski. Z tej ostatniej potyczki nasz mistrz wyszedł zwycięsko ustanawiając nowy Rekord Polski wynikiem 132,5 kg. Warto wspomnieć, że nasz zawodnik waży zaledwie 70,2 kg. Przeliczając ten wynik na punkty dał mu drugie miejsce w klasyfikacji punktowej wśród wszystkich kategorii wiekowych i wagowych do lat 19 w wyciskaniu sztangi leżąc.
Daniel wygrał w swojej wadze przysiad uzyskując wynik 140 kg.
Maciek Nitkiewicz startując w wyciskaniu sztangi leżąc zajął trzecie miejsce uzyskując 122,5 kg.
Trzecim startującym był Rafał Biedrzycki i wygrał wszystkie trzy konkurencje, a w martwym ciągu osiągnął wynik 220 kg.
Nasi uczniowie nie są zawodnikami żadnego klubu sportowego, a swoje sukcesy zawdzięczają intensywnej pracy na zajęciach wychowania fizycznego i zajęciach poza lekcyjnych.
Opiekunem naszych zawodników jest mgr Wojciech Błachnio.
Odkręcamy dla hospicjum
Dnia 28.03.2017r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie wziął udział w akcji charytatywnej „Odkręcamy dla hospicjum pw. Ducha Świętego w Łomży”.
Nakrętki były zbierane od początku roku szkolnego przez młodzież szkolną, internacką, pracowników szkoły. Nad przebiegiem akcji w szkole czuwała pedagog szkolny p. Ewa Wojtczak, a w internacie p. kierownik Teresa Kamińska. Wraz z uczniami klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa: Kuligowskim Rafałem, Biedrzyckim Maciejem, Szymczuk Michałem i Milewski Arturem panie przekazały nakrętki pracownikowi hospicjum. Było to skromne wsparcie potrzebujących przez społeczność szkolną.
Ogólnopolski Dzień Matematyki
Dnia 13 marca 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Matematyki. Celem tego nietypowego święta było podkreślenie oczywistego faktu, że „Matematyka jest wszędzie” i dlatego tak ważna jest znajomość jej podstaw. Gazetki szkolne (w tym również multimedialne) zawierające mnóstwo matematycznych ciekawostek pokazywały zastosowanie „królowej nauk” w otaczającym nas świecie. Uczniowie na przerwach „bawili się matematyką” rozwiązując KRZYŻÓWKĘ GIGANT. Punktem kulminacyjnym był konkurs matematyczny, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl, pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Do udziału w konkursie wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką, stąd cieszył się on dużą popularnością wśród młodzieży. Udział w zabawie wzięło 10 drużyn z każdej klasy. Rozwiązywanie ciekawych zadań „z życia wziętych” oraz atmosfera rywalizacji dostarczyła uczestnikom wiele satysfakcji. Obchody dnia matematyki zorganizowały: Pani Agnieszka Skrodzka i Pani Beata Pietrzak.
„ Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością”
„ Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością”
Uczniowie i goście odwiedzający naszą szkołę mają okazję obejrzeć w kwietniu okolicznościową wystawę przygotowaną przez klasę II FT w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej. To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym, wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło w przeszłości, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem oraz radością i tryumfem.
Wychowawca klasy Beata Skajster
i Jolanta Tarnacka
Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Łomżyńskiego w Szachach o „Złotą Wieżę” Zrzeszenia LZS
Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Łomżyńskiego w Szachach o „Złotą Wieżę” Zrzeszenia LZS
Także w niedzielę 19 marca rozgrywane były w murach naszej szkoły zawody szachowe - Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Łomżyńskiego w Szachach o „Złotą Wieżę” Zrzeszenia LZS. Zawody przeprowadzono systemem kołowym (każdy z każdym). Rozegrano 7 rund po 10 minut na zawodnika i 5 sekund na ruch. Drużyna składała się z czterech zawodników: dwóch seniorów ( ew. juniorów), juniora i kobiety ( ew. juniorki). Zespoły, które zajęły miejsca I – IV zostały nagrodzone pucharami przez Pana Lecha Malinowskiego – Sekretarza Powiatowego Zrzeszenia LZS w Łomży. Do dalszych rozgrywek awansowały drużyny: PG Nr 6 Łomża oraz KSz. „Maraton” Łomża.
Nasza szkoła reprezentowana była przez drużynę w składzie:
1 szachownica – Gromadzki Piotr kl. 4BTa
2 szachownica – Szymon Gardocki kl. 3BTb
3 szachownica – Przemysław Rutkowski kl. 3BTb / Kokoszka Paweł kl. 2BT
4 szachownica – Magdalena Sobocińska
Po ciężkiej i zaciętej walce uplasowaliśmy się na 8 miejscu w klasyfikacji końcowej.
Opiekunem młodzieży była p. Magdalena Sobocińska.
Mistrzostwach Powiatowego Zrzeszenia LZS w Łomży w Szachach
Mistrzostwach Powiatowego Zrzeszenia LZS w Łomży w Szachach
W naszej szkole w dniu 18 marca gościliśmy zawodników biorących udział w Mistrzostwach Powiatowego Zrzeszenia LZS w Łomży w Szachach. Przybyłych, jako gospodarz, witał dyrektor Pan Sławomir Łomotowski. Organizatorem zawodów było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Łomży. W zawodach uczestniczyło 45 zawodników walczących w dwóch turniejach: A – seniorzy, seniorki, dziewczęta i chłopcy do lat 16 oraz w turnieju B – dziewczęta i chłopcy do lat 8, 10 oraz 13. Rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 10 minut na zawodnika i 5 sekund na ruch. Po trzech najlepszych zawodników z każdej z grup wiekowych otrzymało pamiątkowe medale wręczone przez: Pana Lecha Malinowskiego Sekretarza Powiatowego Zrzeszenia LZS oraz sędziego zawodów Sławomira Sobocińskiego. Natomiast po czterech pierwszych zawodników uzyskało awans do Indywidualnych Mistrzostw LZS Województwa Podlaskiego w Danówku k/Grajewa.
Nasza młodzież również uczestniczyła w tych zawodach. Chłopcy rywalizowali w turnieju A zdobywając: Gromadzki Piotr (kl. 4BTa) – 5 pkt. Piotr w klasyfikacji open zajął czwarte miejsce i tym samym awansował do Indywidualnych Mistrzostw LZS Województwa Podlaskiego, Wawrzyniak Kamil (kl. 4BTa) – 3 pkt. , Szymon Gardocki (kl. 3BTb) – 3 pkt., Kokoszka Paweł (kl. 2BT) – 3 pkt oraz Przemysław Rutkowski (kl. 3BTb) – 2 pkt.
Opiekunem młodzieży była p. Magdalena Sobocińska.
Dzień Kobiet
W dniu 8 marca Panie w naszej szkole obchodziły swoje święto – Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie klasy 3BTb pod opieką wychowawczyni Magdaleny Sobocińskiej przygotowali uroczysty apel. Montaż słowno – muzyczny ukazywał, w humorystyczny sposób, jak od czasów najdawniejszych do współczesnych wyglądało wspólne życie kobiet i mężczyzn. Zebrani widzowie podziwiali więc rozterki samotnego Adama w raju, polowanie z czasów prehistorycznych, scenkę z czasów starożytnych oraz księżniczkę i rycerza. W dalszej części występu oglądaliśmy kilka sytuacji współczesnych ‘wziętych z życia’ żony i męża. Chłopcy przedstawili także w zabawny sposób kilka różnych reakcji kobiet, gdy otrzymują one kwiaty. A następnie przepis kucharski ‘wyłącznie dla mężczyzn’ na pyszne ciasto. Na zakończenie młodzież złożyła wszystkim Paniom życzenia oraz wręczyła kwiaty.
Dzień Kobiet w Internacie
Dnia 7 marca odbył się w internacie apel z okazji Dnia Kobiet, który przybrał formę przedstawienia ukazującego w sposób humorystyczny sylwetkę kobiety w oczach mężczyzny. Młodzież zaakcentowała jej zdaniem najbardziej interesujące momenty w przebiegu dnia typowej płci pięknej, podkreślając jednak, że wady, które mężczyzn drażnią, stają się jednocześnie symbolem natury kobiety, i czynią ją tym bardziej interesującą.
Przedstawienie przygotowali wychowankowie wszystkich grup pod opieką pań: Magdaleny Sobocińskiej i Marty Mieczkowskiej.
Turniej " 1 z 10"
Dnia 01.03.2017r w świetlicy internatu odbyła się II edycja turnieju wiedzy „1 z 10”, którą poprowadził Albert Lemański z kl. IV. b BT. Turniej przebiegał w trzech etapach. Każdy z zawodników miał trzy szanse i 5 sekund na odpowiedź (liczyła się pierwsza). Pytania były adresowane do każdego z nich. Zawodnicy zmagali się z pytaniami z historii Polski, matematyki, biologii, geografii, wiedzy ogólnej, a także logicznego myślenia. Do ścisłego finału zakwalifikowali się Mastalerz Kamil kl. III. FT, Chaberek Patryk kl. I. BT i Bielski Patryk z kl. I. BT. Finalistą tej edycji konkursu został Patryk Bielski, który zachował dwie szanse. Na drugim miejscu uplasował się Chaberek Patryk, a na trzecim Mastalerz Kamil. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy skromne upominki. Turniej przygotowały wychowawczynie pani Hanna Kuczyńska i pani Sabina Kraszewska.
Spotkanie z dyrektorem PPP w Łomży
Dnia 9.II.2017r w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z panią Joanną Dardzińską -Mądry dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łomży. Treścią zajęć była problematyka z jaką boryka się młodzież „Zawalcz o siebie- stop uzależnieniom”. Pani psycholog wskazała przyczyny uzależnienia młodzieży, ukazała skutki ekonomiczne, społeczne palenia papierosów, picia alkoholu. Podkreśliła także niepokojące uzależnienie młodego pokolenia od telefonu, komputera. Jednocześnie zaprezentowała alternatywy, które pomogą młodemu człowiekowi spędzać czas bez nałogów. Spotkanie przygotowała pani kierownik Teresa Kamińska.
Łomżyński Laur Sportowy - 2017
W dniu 17.02.2017 r. nauczyciel Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie mgr Krzysztof Piszczatowski otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Łomży Mariusza Chrzanowskiego wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu i kultury fizycznej. Gratulujemy !
Studniówka 2017
Uczniowie z trzech klas maturalnych bawili się na swojej studniówce w "Jędrusiowej Zagrodzie". Gościem specjalnym maturzystów z Marianowa był poseł Lech Antoni Kołakowski. Była to pierwsza studniówka z udziałem nowego dyrektora ZSCKR w Marianowie Sławomira Łomotowskiego.
Studniówka w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie zorganizowana została w restauracji "Jędrusiowa Zagroda" w Piątnicy. W Studniówce uczestniczyły trzy klasy maturalne:
- klasa 4 FT (technikum rolniczego) - wychowawczyni Pani Elżbieta Chrostowska
- klasa 4 BT "a" (technikum mechanizacji rolnictwa) - wychowawczyni Pani Agnieszka Skrodzka
- klasa 4 BT "b" (technikum mechanizacji rolnictwa) - wychowawczyni Pani Ewa Jadwiga Wojtczak.
W balu uczestniczyło około 110 osób, w tym 33 maturzystów z osobami towarzyszącymi, nauczyciele, przedstawiciele pracowników administracji szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście, wśród których znalazł się poseł Lech Antoni Kołakowski, absolwent tej szkoły. Oprawę muzyczną zabezpieczyła znana w świecie muzyki disco polo formacji ALFA BOYS. Na balu nie mogło też oczywiście zabraknąć tradycyjnego poloneza, toastu szampanem i tortu.
Śleszyński i Kozikowski zwycięzcami konkursu "Bożonarodzeniowa szopka"
Dnia 10.01.2017r pani kierownik Teresa Kamińska, wychowawczyni Sabina Kraszewska oraz uczniowie klasy trzeciej - Śleszyński Krystian i Damian Kozikowski uczestniczyli w podsumowaniu XIII edycji konkursu „ Bożonarodzeniowa szopka- nasza tradycja i współczesność”. Spotkanie odbyło się w Internacie ZSH i E Białymstoku. Celem konkursu jest propagowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia wśród wychowanków internatów i burs. Szopka wykonana przez uczniów kl. III decyzją jury i gości odwiedzających internat zajęła zaszczytne I miejsce. Natomiast praca Patryka Lipińskiego z kl. I FT otrzymała wyróżnienie. Prace powstały pod kierunkiem pani Sabiny Kraszewskiej. W konkursie wzięło udział 7 placówek – internatów i burs z woj. podlaskiego, które przygotowały 11 szopek bożonarodzeniowych. Konkurs był organizowany przez Towarzystwo Internatów i Burs w Białymstoku.
Boże Narodzenie 2016
BOŻE NARODZENIE 2016
Dnia 22 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji świąt Bożego Narodzenia, który został przygotowany przez klasę III BT A pod kierownictwem pani profesor Jolanty Tarcnackiej i wychowawcy Krzysztofa Tarnackiego. Motywem przewodnim jasełek było hasło „Świat potrzebuje miłości”. Poprzez ukazanie sceny zbliżających się narodzin pana Jezusa Chrystusa, młodzież chciała przybliżyć nam takie wartości jak miłość, dobroć i wiara, które mimo przeciwności losu mogą być zachowane w duszy każdego człowieka. Podczas uroczystości panował podniosły i świąteczny nastrój, podkreślany wzniosłą muzyką Zbigniewa Preisnera i zbliżającą nas do ówczesnych czasów scenografią. W szopce znajdowała się Święta Rodzina, czuwali nad nią Aniołowie, na choinkach migotały gwiazdki...I zgodnie z tradycją bożonarodzeniową na scenę wbiegli Mikołaje, którzy obdarowali wszystkich obecnych słodyczami i życzyli...”wesołych świąt, bez zmartwień,... i zwykłego ludzkiego szczęścia”.
Wigilia w Internacie
Dnia 21.12.2016r w internacie odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli uczniowie, Rada Wychowawcza Internatu, Dyrekcja szkoły, były Dyrektor ZSCKR w Marianowie, Rodzice, Wójt Gminy Piątnica, Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy oraz Pedagog szkoły. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym obejrzeniem jasełek pt. „Zagubiony człowiek”. Profesjonalne wykonanie i treść jasełek wywołały w widzach widoczne wzruszenie. Następnie p. kierownik T. Kamińska powitała uczestników spotkania i złożyła świąteczne życzenia. Ważnym punktem było czytanie ewangelii wg. Św. Łukasza przez ks. kanonika Szczepana Dobeckiego. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd wprowadziło zebranych w świąteczny nastrój. Pomimo niesprzyjającej aury, odwiedził nas Mikołaj, który hojnie obdarował wszystkich prezentami.
Uroczystość wigilijna pogłębia wiedzę o tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz kształtuje kompetencje w zakresie właściwego przeżywania świąt.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
W ramach współpracy szkoły ze środowiskiem lokalny w dniach od 12. XII do 16.XII w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz bożonarodzeniowy prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie zorganizowany przez Koło Miłośników Książki i pedagoga szkolnego Ewę Wojtczak. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły. Prace wykonane własnoręcznie prezentowały się okazale, były wśród nich małe i duże anioły z masy solnej i wykonane na szydełku , stroiki i wieńce świąteczne, ozdobne bombki, karty świąteczne i witraże. Dzięki zorganizowanej wystawie wszyscy mieli okazję ,w tym szczególnym czasie, dołożyć swoją „cegiełkę” na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej. W radosny nastrój dodatkowo wprowadzała zwiedzających muzyka świąteczna i blask migających świec .
Mikołajki
Pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom był święty Mikołaj – biskup Miry. Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach naszego kraju od XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i diabłem. Pytał rodziców o zachowanie dzieci. Grzeczne otrzymywały prezenty, niegrzeczne – rózgę. 6 grudnia w naszej szkole przypomnieliśmy ten zwyczaj barwnym mikołajkowym korowodem.
Światowy Dzień AIDS
Dnia 1.12.2016r w ZSCKR w Marianowie odbyła się akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia AIDS zorganizowana przez pedagoga szkolonego p. E. Wojtczak. Jak co roku „Czerwona kokardka” – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi, przyświecała całej uroczystości. Zakażenie HIV jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym. Dzięki wystawie plakatowej, punktowi informacyjnemu bogatemu w broszury oraz radiowęzłowi szkolnemu, młodzież miała możliwość zetknięcia się z rzetelnymi informacjami.
Rafał Korzep Stypendystą Prezesa Rady Ministrów
W dniu 14.12.2016 a VIII LO im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku odbyło sie uroczyste wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Naszym stypendysta został Rafał Korzep z klasy 4 FT. Wręczenia stypendiów dokonała Pani Jadwiga Szczypiń podlaski kurator oświaty.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie