Aktualności
Spotkanie młodzieży w ramach profilaktyki uniwersalnej pt.” Ku Wolności”
„Eksperyment odblaskowy” - w trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierujących pojazdami
Funkcjonariusze łomżyńskiej komendy Policji, w ramach realizacji ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć przykładem”, zorganizowali dnia 01.10.2018 r. „Odblaskowy eksperyment”. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili mieszkańców internatu, pedagoga szkoły i kierownika internatu. Eksperyment prowadzono na terenie Marianowa, wybierając drogę prowadzącą do zabudowań wsi Marianowo. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze, ustawiony został radiowóz z włączonymi światłami, a przed nim szli uczniowie bez elementów odblaskowych. Pomimo włączonych świateł samochodu, osoby te były prawie niewidoczne. Umieszczenie na ubraniach elementów odblaskowych, w takich samych warunkach, zdecydowanie poprawiło widoczność – skutecznie zasygnalizowało obecność pieszych na drodze. Jak powiedziała pokom. Anna Mandziuk – odblask powoduje, że widoczność wzrasta pięciokrotnie. Kierowca ma czas, by odpowiednio zareagować na drodze. Krótka prelekcja funkcjonariuszy Policji, pozwoliła uświadomić uczestników eksperymentu, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych i kierujących pojazdami są elementy odblaskowe. Uczestnicy eksperymentu otrzymali od policjantów opaski odblaskowe, smycze do kluczy oraz zapachy samochodowe.
Akcja „Głośne Czytanie”
Dnia 29 września nasza szkoła kolejny już raz dołączyła do akcji „Głośnego Czytania”. W piątek na czterech kolejnych przerwach uczniowie i nauczyciele czytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Utwór wybrany został po to aby uczcić sto lat Niepodległej Polski. Do głośnego czytania przygotowania trwały już od kilku dni. Uczniowie klas pierwszych mieszkający w internacie zapoznawali się z tematyką i treścią dzieła Wyspiańskiego, aby świadomie odczytywać tekst dramatu. Do czytania spontanicznie dołączali inni członkowie szkolnej społeczności. Możliwość wspólnego, głośnego czytania okazała się dobrą zabawą, możliwością lepszego poznania uczniów i wyjątkową sytuacją w której każdy mógł czytać innym.
Uroczystość z okazji tego młodego, ale jakże ciekawego święta, przygotowały : Jolanta Tarnacka- Bibliotekarz i Agnieszka Szeligowska- Dzierżyk- Polonista.
Kulinarne wyzwania pierwszoklasistów
Z okazji Dnia Chłopaka w czwartek 27. IX. 2018r wychowankowie klas pierwszych podjęli się kulinarnych wyzwań. Uczestnicy zapoznali się historią pizzy, zgłębili tajniki jej wypieku oraz bułeczek drożdżowych z czekoladą. Swoje wypieki zaserwowali kolegom, które smakowały wybornie każdemu z mieszkańców. Chłopcy znakomicie odnaleźli się jako początkujący kucharze.
Zajęcia z młodzieżą prowadziły wychowawczynie: Sabina Kraszewska i Barbara Karasińska
Wycieczka na Agro Show
W dniach 21-23 września 2018 r nasza młodzież uczestniczyła w wycieczce do "Agro Show” w Bednarach koło Poznania. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w hotelu udaliśmy się do Lichenia, gdzie uczniowie podziwiali Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. Wielu było pod ogromnym wrażeniem budowli, która jest największą świątynią w Polsce. Następnego dnia udaliśmy się na międzynarodową wystawę maszyn rolniczych Agro Show, gdzie od wielu lat prezentuje się najnowsze i najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze. Młodzież chętnie zwiedzała wystawę, jak również uczestniczyła w konkursach związanych z branżą rolniczą, w których wielu otrzymało nagrody. Po pokazach rolniczych wybraliśmy się do Gniezna, pierwszej stolicy Polski, gdzie zwiedziliśmy bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ostatniego dnia ponownie pojawiliśmy się na pokazach rolniczych aby kontynuować zwiedzanie pokazów rolniczych nowości. Opiekunowie wycieczki: dyr. Sławomir Łomotowski, p. Agnieszka Skrodzka i p. Marta Mieczkowska.
Wycieczka integracyjna klas pierwszych
W dniu 20.09.18 klasy: I FT i I BTa wybrały się do Parku Trampolin JUMP6 w Łomży. To idealne miejsce do tego, żeby bliżej się poznać w atmosferze relaksu od zajęć lekcyjnych. Wspólna zabawa na trampolinach, boisku do „zbijaka”, ściance wspinaczkowej i basenie piankowym była doskonałą okazją do integracji klas. Opiekunowie: p. Agnieszka Skrodzka, p. Beata Pietrzak, p. Ewa Wojtczak.
Akcja - Sprzątanie Świata
Dnia 20 września 2018 młodzież internatu uczestniczyła w akcji p.n. Sprzątanie Świata. Tegoroczna akcja jest prowadzona pod hasłem „Akcja-Segregacja! 2XWięcej, 2XCzyściej”. Przed wyjściem młodzież została poinformowana o głównych założeniach zbierania śmieci, i ich segregacji, z jednoczesnym uświadomieniem potrzeby dbania o środowisko w którym żyjemy.
Wychowankowie klas pierwszych z ogromnym zaangażowaniem zbierali śmieci wokół internatu, na boisku szkolnym, przy innych obiektach szkoły oraz na przystanku autobusowym.
Opiekunowie: p. S. Kraszewska, B. Karasińska, M. Mieczkowska
Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - projekt EDWARD
Dnia 19.09.2018 r. na pętli autobusowej przy ZSCKR w Marianowie, w ramach Europejskiego Dnia Bez ofiar Śmiertelnych na Drogach, był realizowany program edukacyjno-profilaktyczny ”EDWARD”, którego organizatorem była KMP w Łomży współpracuj z pedagogiem naszej szkoły. Młodzież naszej szkoły mogła skorzystać z symulatora zderzeń i przekonać się, jak działają pasy bezpieczeństwa przy prędkości 55 km/h. Grupa ratownicza „Nadzieja” instruowała, jak udzielać pierwszej pomocy. W ramach programu odbył się też pokaz sprzętu policyjnego, wykorzystywanego podczas codziennej pracy. Można było obejrzeć radiowóz, w tym do obsługi zdarzeń drogowych, usiąść w środku bez konsekwencji i poobserwować funkcjonariuszy podczas pracy. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził policyjny motocykl. Posypały się pytania m.in. o jego masę, moc i inne parametry. W odpowiedzi pana policjanta ciągle wracały kwestie bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Zwracał uwagę na jazdę w terenie zabudowanym i poza nim, na zachowanie pieszych i rowerzystów. Okazało się, że motor może „zdziwić” i nauczyć pokory. Podczas spotkania młodzież miała też możliwości porozmawiać o pracy policjantów, codziennych zadaniach, bezpieczeństwie na drogach i w pobliżu szkoły oraz o znaczeniu odblasków.
Reasumując, tym razem czas spędzony z przedstawicielami KMP w Łomży i ratownikami medycznymi był nie stresujący” nie stawiający na baczność”, lecz interesujący i bardzo owocny.
Galeria
Rejs szlakiem historii Polski
W dniach 08-12 września 2018 r. odbył się rejs szlakiem historii Polski stalowym jachtem s/y Balrovento II z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Rejs został zorganizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, wzięło w nim udział 9 najlepszych uczniów z szkół ministerialnych z całej Polski w tym 2 uczniów z naszej szkoły Rafał Kuligowski i Paweł Zawistowski.
Już pierwszego dnia wycieczki w pierwszej kolejności odwiedziliśmy Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte, następnie pojechaliśmy zwiedzać Muzeum Solidarności pokazujące walkę Polskiego społeczeństwa z komunizmem. Drugiego dnia rozpoczęła się prawdziwa przygoda, wypłynęliśmy na Hel, po kilku godzinnej żegludze dotarliśmy na miejsce, gdzie odwiedziliśmy fokarium i zwiedziliśmy Cypel Helski. Trzeciego dnia z samego rana wypłynęliśmy do Sopotu gdzie po zwiedzaniu obejrzeliśmy świetny film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Po spędzonej nocy w Sopocie 11 września pojechaliśmy pociągiem do Gdyni zwiedzać ORP Błyskawice i Akwarium Gdyńskie, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Z Gdyni wróciliśmy do Sopotu skąd wypłynęliśmy do Gdańska zacumowaliśmy tam w Marinie Gdańskiej i nie pozostało nam nic innego jak zwiedzać Stare Miasto.
Niestety nastał ostatni dzień rejsu, 12 września wypłynęliśmy do Górek Zachodnich gdzie skończyła się morsa przygoda.
Przywitanie nowego roku szkolnego 2018/2019 w internacie
W ramach zajęć kulinarnych dn. 13.09.2018 r. młodzież klas starszych: Sylwia Pomichowska, Łukasz Dobrzycki, Rafał Tafiłowski i Dawid Kozikowski wraz z wychowawcami postanowili upiec słodki poczęstunek dla klas pierwszych i starszych, aby tym samym „osłodzić” im pobyt w internacie. Uczestnicy zajęć odnaleźli w przygotowywaniu muf inek i ciast przyjemność, i zabawę. Mogli odreagować negatywne emocje, rozwijać zainteresowania i wyzwolić w sobie zaangażowanie. Efekt końcowy, to przyjemny zapach rozchodzący się po korytarzu internatu, który przyciągał pozostałych mieszkańców do kuchni. Wszyscy mieszkańcy i pracownicy internatu z przyjemnością pałaszowali upieczone ciasta i babeczki.
Mamy nadzieję, że smakowało…
Opiekunowie: p. M. Mieczkowska, S. Kraszewska, B. Karasińska
Kiermasz używanych podręczników
W dniach 13-14 września tradycyjnie odbył się kiermasz używanych podręczników organizowany przez bibliotekę szkolną. Od samego rana w bibliotece panował ruch, sprzedający rozkładali książki do sprzedania na przygotowanych stanowiskach. Najliczniejszą grupą kupujących byli uczniowie klas pierwszych. W trakcie trwania kiermaszu uczniowie mieli okazję nawiązać nowe kontakty , poznać starszych kolegów. Atmosfera kiermaszu była bardzo przyjazna , z każdą godziną grono kupujących i sprzedających powiększało się. Wszyscy byli zadowoleni, starsi uczniowie, bo „wpadł grosz do kieszeni”, pierwszaki , bo mogli kupić tanio książki.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018 roku brać uczniowska oraz szacowne grono nauczycielskie uroczyście zainaugurowali nowy rok szkolny. Po oficjalnym powitaniu i uczczeniu minutą ciszy ofiar drugiej wojny światowej głos zabrał pan dyrektor Sławomir Łomotowski. Poinformował zgromadzonych słuchaczy o wprowadzonych zmianach i zachęcił rodziców do współpracy z szkołą. W podobnej tematyce był utrzymany list pana Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Przypominał on o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, wdrażaniu nowej podstawy programowej, zmianach w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego oraz rozwoju kompetencji cyfrowych.
W dalszej części uroczystościowi głos zabrał zaproszony gość – poseł Lech Antoni Kołakowski, były absolwent naszej szkoły. Wspomniał on o emocjach, które towarzyszyły mu, gdy sam rozpoczynał naukę. Po garści ciepłych wspomnień złożył uczniom i nauczycielom życzenia owocnej pracy.
Uroczystość zakończyła się przywitaniem klas pierwszych i odprowadzeniem ich przez wychowawców do sal lekcyjnych.
Nie tylko pierwszakom, ale wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły życzymy, aby rok szkolny 2018/2019 mijał w przyjaznej i radosnej atmosferze, sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi osobowemu. Dużo zapału, pasji poznawczej i wzajemnej życzliwości !
Wykaz podręczników
Wyjazd uczniów do fabryki ciągników rolniczych CASE w Austrii
W dniach 27 - 29 czerwca 14 uczniów wyjechali do Sankt Valentin (Austria) do Fabryki Ciągników Rolniczych CASE IH. Młodzież miała możliwość zapoznać się z procesem produkcyjnym ciągników rolniczych, jak również sprawdzić swoje umiejętności na symulatorach podzespołów ciągników rolniczych. Największą atrakcją była możliwość jazdy ciągnikami na fabrycznym torze testowym. Sponsorem wycieczki była zaprzyjaźniona firma BM DANEX Rogienice Wielkie Daniel Krajewski (absolwent Naszej szkoły) i Jarosław Siwik.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego
Ostatni szkolny dzwonek zabrzmiał 22 czerwca i obwieścił początek wakacji. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Po oficjalnym wystąpieniu dyrektora szkoły, który podsumował rok pracy i podziękował wszystkim za zaangażowanie, nastąpiło wręczenie nagród książkowych. Trafiły one do rąk uczniów z bardzo dobrymi wynikami w nauce i sporcie, zaangażowanych społecznie oraz z najwyższą frekwencją. Nagrody książkowe i gratulacje otrzymało wielu uczniów.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas, gdzie otrzymali upragnione cenzurki.
Do zobaczenia 3 września w dniu rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego.
Turniej Fifa 2018
Dnia 20 czerwca 2018r. w naszej szkole odbyły się rozgrywki FIFA 2018. Wszyscy uczestnicy mogli się poczuć jak na mundialu w Rosji. Rozgrywki odbywały się na dwie konsole systemem – każdy z każdym i towarzyszyły im duże emocje. Wyłowiono trzech najlepszych graczy:
-
Chojnowski Adam z klasy I BT a
-
Janicki Piotr z klasy I BT a
-
Lipiński Patryk z klasy II BT
Głównym organizatorem był uczeń Robert Dzierzgowski z klasy III BT. Pomagali mu koledzy z klasy: Karol Szymanowski i Szymon Zaremba. Opiekun: Marta Mieczkowska.
-
Szkolenie z obsługi sieczkarni w ramach projektu „Wsparcie na starcie”
W ramach projektu „Wsparcie na starcie” w naszej szkole zostanie przeprowadzone szkolenie z obsługi sieczkarni.
Harmonogram szkolenia
26.06.2018 o godz. 8.00 – 14:30 teoria
27.06.2018 o godz. 8.00 – 16:00 teoria
28.06.2018 o godz. 8.00 – 16:00 teoria
29.06.2018 o godz. 8.00 – 11:00 zajęcia praktyczne
Finał konkursu - „NAJLEPSZY CZYTELNIK SZKOŁY 2018”
Dnia 13 czerwca 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się finał konkursu organizowany przez bibliotekę szkolną i nauczycieli języka polskiego – „Najlepszy czytelnik Szkoły 2018”. Do finału zakwalifikowały się 3 osoby: Sylwia Pomichowska z klasy 2 FT, Damian Kijek z klasy 3BT oraz Tomasz Wądołowski z klasy 1bBT. Na początku organizatorzy konkursu przedstawili zgromadzonej publiczności finalistów konkursu, jury oraz przypomnieli regulamin i cele konkursu. Następnie nastąpił etap rozmowy z finalistami. Prowadzący konkurs zadawali pytania podczas dyskusji. Jury oceniało uczestników wg następujących kryteriów:
- ilość przeczytanych książek
- znajomość lektur
-odbiór lektury
- język wypowiedzi
Podczas obrad jury , uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu o czytelnictwie w naszej szkole nakręconego przez uczniów Artura Milewskiego , Rafała Kuligowskiego i Jarka Ustaszewskiego w ramach konkursu – „Czytanie moja pasja”.
Zwycięzcą konkursu został Tomasz Wądołowski z kl. 1bBT, drugie miejsce zajął Damian Kijek z kl.3BT, trzecie miejsce przypadło Sylwii Pomichowskiej z klasy 2FT.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę książkową oraz ocenę celującą i bardzo dobrą z języka polskiego ( wartość punktowa oceny równa ocenie z pracy klasowej). Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, wszyscy uczniowie na koniec otrzymali zakładki do książek.
„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”
Denis Diderot
„Jak nie czytam, jak czytam” Marianowo czyta !
Dnia 8 czerwca 2018r. cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania książek – „Jak nie czytam, jak czytam”. O godz. 10.00 rozpoczął się happening czytelniczy. Każdy z uczestników przyniósł ze sobą ulubioną książkę i rozpoczęło się równoczesne czytanie na terenie obiektu szkolnego. Symbolem wspólnej akcji było bicie rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie ( w zeszłym roku w Polsce czytało 459 tys. osób). Uczniowie przekonali się, że książka nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, ale z relaksem i rozrywką, że czytają nie tylko najlepsi uczniowie, lecz także nauczyciele, dyrekcja i obsługa szkoły.
Za wspólne czytanie dziękuje organizator szkolnej akcji - Koło Miłośników Książki
Wsparcie finansowe dla uczniów dzięki programowi „Dobry Start”
Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów. Więcej informacji na stronie: https://www.mpips.gov.pl/DobryStart
Archiwum Aktualności