Aby umilić dzisiejszy dzień, wszyscy chłopcy naszej szkoły zostali obdarowani słodkościami i serdecznym uśmiechem przez koleżanki :-)
Dzień Chłopaka
- 18
Sybir – z dziejów zesłań Polaków do carskiej Rosji i Związku Sowieckiego
- 50
26 września gościem internatu była pani Teresa Mlejnek-Dylewska, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Celem jej wizyty było przybliżenie młodzieży wiadomości na temat wywózek Polaków do carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. Spotkanie podzielone było na dwa etapy: prelekcję i warsztaty edukacyjne. W pierwszej części przedstawiony został rys historyczny zsyłek, terminologia związana z tematem oraz zasięg terytorialny wywózek. Do tego celu wykorzystana została mapa ukazująca cały teren, na który trafiali Polacy wywiezieni przez Rosjan. Kolejną część spotkania stanowiły warsztaty, podczas których młodzież miała szansę w znacznym stopniu pogłębić swoją wiedzę na temat zsyłek. Uczniowie podzieleni zostali na zespoły złożone z 5 osób. Ich pierwszym zadaniem była układanka dotycząca chronologii wydarzeń związanych z wywózkami. Następnie każdej z grup przydzielona została znana z historii Polski postać, która skazana została na zsyłkę na Sybir. Byli to między innymi: Adam Mickiewicz, Hanka Ordonówna, Benedykt Dybowski, Józef Piłsudski i jego brat Bronisław Piłsudski. Młodzież w grupach tworzyła mapę myśli, wypisując najważniejsze wydarzenia z życia przydzielonej postaci i przyczyny skazania jej na zsyłkę. Potem przedstawiciele grup prezentowali wszystkim uczestnikom warsztatów wyniki swojej pracy, przekazując tym samym mnóstwo nowych wiadomości i ciekawostek. Wszyscy, którzy wzięli udział w warsztatach, otrzymali materiały pamiątkowe z IPN-u, natomiast ci uczniowie, którzy przygotowali najciekawszą prezentację, zdobyli dodatkowe nagrody. Warsztaty zakończyły się quizem sprawdzającym uzyskaną wiedzę.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, z zaangażowaniem wykonywała przydzielone zadania i, co ważne, była zadowolona z efektywnie spędzonego czasu.
Zawody w przeciąganiu liny
- 15
Dnia 24 września w Starym Lubiejewie odbyły się Eliminacje Strefowe IV Mistrzostw Polski w Przeciąganiu Liny. Zgromadzonych przywitał pan dyrektor Andrzej Sakowicz, po czym nastąpiło rozpoczęcie zawodów. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Pawelczyk Jakub, Banach Bartosz, Łapiński Marcin, Chrzanowski Piotr, Skrodzki Jakub, Konopka Paweł, Archacki Szymon, Konopka Jakub.
Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zajęcia trzeciego miejsca.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Na straży czystej Ziemi, czyli Sprzątanie Świata w internacie
- 7
Tegoroczna akcja Sprzątania Świata była ukierunkowana na promocję idei nieśmiecenia w naturze – była prowadzona pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Myśl przewodnia akcji wynikała z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia. Okazuje się, że wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze. Ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o planetę czy wspólnie z fundacją wołają: Natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, internacka młodzież, stoją na straży czystej Ziemi.
Turniej Integracyjny w internacie
- 14
19 września 2024 roku młodzież mieszkająca w internacie wzięła udział w zorganizowanym przez Sekcję Sportową i Samorząd Internatu turnieju integracyjnym. Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: łowienie kluczy i nakrętek, rzut do celu, walka na poduszki, sztafeta z płytkami i przeciąganie liny. Walka toczyła się między piętrami. Wygrało piętro drugie, ale pozostałe też stanęły na podium: drugie miejsce zajął parter, zaś miejsce trzecie – piętro pierwsze. Wszyscy uczestnicy biorący udział w zabawie zostali uhonorowani słodkimi nagrodami.
Dzień Sybiraka w internacie
- 5
Światowy Dzień Sybiraka to polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Tego dnia młodzież mieszkająca w internacie uczestniczyła w wieczorze pamięci poświęconym ofiarom wywózek na Sybir w latach 1940-1941. Wychowawcy nakreślili zgromadzonym rys historyczny przejmujących wydarzeń. Opowiedzieli o trudnej sytuacji Polski w tym okresie, przyczynach i celach wywózek, ich terminach i ofiarach. Przedstawili warunki, w jakich odbywały się transporty, a także okrutne realia Syberii. Następnie młodzieży wyświetlony został film pt. „Skazani na Sybir”, który powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Oparty został na wspomnieniach ludzi, którzy jako dzieci w 1940 roku wywiezieni zostali na Syberię lub urodzili się na zesłaniu. Zawiera zapis tragicznych i często przerażających przeżyć dzieci, obrazów, które wryły im się głęboko w pamięć, a także wspomnienia nieludzkiego traktowania przez sowieckich oprawców, śmierci najbliższych, tragicznych warunków życia, brudu, chorób i głodu. Oprócz rozmów w filmie umieszczono zdjęcia, ilustracje i nagrania potęgujące grozę minionych czasów.
ZBIÓRKA DLA POWODZIAN !!!
W szkole prowadzimy zbiórkę na rzecz poszkodowanych powodzian, która będzie trwać do 24 września (wtorek) do godziny 14.30. Produkty proszę przynosić do sali nr 14 ( popołudniu czy wieczorem produkty można zostawić w internacie).
ZBIERAMY:
Żywność długoterminową:
- konserwy mięsne i rybne,
- ryż, kasze, makarony,
- cukier, mąka, płatki śniadaniowe,
- żywność dla dzieci (kaszki, słoiczki),
- produkty hermetycznie zapakowane (np. bakalie, batony energetyczne),
- karma dla zwierząt.
Środki chemiczne i higieny osobistej:
- proszki do prania, płyny do naczyń,
- środki czyszczące (płyny, żele, środki do dezynfekcji),
- mydła, szampony, żele pod prysznic,
- szczoteczki i pasty do zębów,
- ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane,
- środki higieniczne dla kobiet oraz pieluchy dla dzieci.
Szczegółowych informacji udzielają: pani Marta Mieczkowska i pani Agnieszka Szeligowska - Dzierżyk
Uwaga konkurs !
Narodowe Czytanie 2024
- 16
9 września 2024 r. młodzież i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania - wyjątkowej akcji czytelniczej, która ma na celu popularyzację najwybitniejszych dziel literatury polskiej oraz promocję czytelnictwa.
Tegoroczną lekturą był dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”.
Wspólne czytanie cieszy się w naszej szkole dużą popularnością, jest to bowiem okazja do wspólnego spotkania się z książką w ręku.
Kiermasz podręczników
10 września w naszej szkole odbył się kiermasz używanych podręczników. Była to okazja do zakupu, po atrakcyjnych cenach, książek, które w bieżącym roku szkolnym będą wykorzystywane do nauki przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.
Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego
- 41
2 września 2024 roku ponownie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły- p. S. Łomotowski przywitał zgromadzonych, przedstawił nowe klasy i wychowawców, na koniec życzył wszystkim owocnej pracy. Po odczytaniu listu ministra rolnictwa i rozwoju wsi- pana Czesława Siekierskiego głos zabrał zaproszony gość- pan Adam Frankowski- zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który również życzył obecnym udanego roku szkolnego i wielu sukcesów. Po przemówieniach minutą ciszy została uczczona pamięć wszystkich uczestników II wojny światowej.
W dalszej części uroczystości głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, życzyli wszystkim sił i motywacji do dalszej pracy. Na koniec zostali przedstawieni uczniowie klas pierwszych- po ślubowaniu na sztandar szkoły, już oficjalnie członkowie naszej społeczności.
Niech nadchodzące miesiące będą pełne zapału, motywacji do pracy oraz satysfakcji. Dobrego i spokojnego roku szkolnego!
Ogłoszenie dla słuchaczy KKZ
Pierwsze zajęcia Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego odbędą się 06.09.2024r (w piątek) o godzinie 14.00.
Prosimy uczestników kursu o uzupełnienie brakującej dokumentacji (zaświadczenie lekarskie, profil kierowcy kategorii T).
Do zobaczenia!
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 02.09.2024r o godzinie 10.00.
Po zakończeniu uroczystości odbędzie się zakwaterowanie wychowanków w internacie.
Do zobaczenia!
Zakończenie roku szkolnego
- 56
W piątek 21 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców przywitał dyrektor p. Sławomir Łomotowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście-reprezentantka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi- p. Barbara Górecka, która odczytała list skierowany do uczniów, oraz dr inż. Ireneusz Żuchowski- rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, który dodatkowo wręczył nagrodę naszemu najlepszemu uczniowi - Jakubowi Pisiakowi z klasy 2BT . W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny, z powodzeniem brali udział w konkursach i olimpiadach, angażowali się w życie szkoły.
W trakcie akademii żegnaliśmy również uczniów klasy 3BB. Absolwenci otrzymali z ręki swojej wychowawczyni- p. Ewy Wojtczak świadectwa ukończenia szkoły, a od młodszych kolegów drobne upominki. Z kolei najbardziej zaangażowani w życie szkoły rodzice uczniów klasy 3BB otrzymali pamiątkowe dyplomy od dyrektora szkoły. Nie zabrakło także słów Samorządu Uczniowskiego, który życzył wszystkim udanych wakacji, a absolwentom- dociekliwości, ciekawości poznawczej i dalszego rozwoju w życiu prywatnym i zawodowym.
Na koniec wystąpił zespół „Warsztaty Band”, który tchnął we wszystkich wakacyjnego ducha.
Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, a w przypadku 3BB- także na słodki poczęstunek.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
- 7
Dwadzieścia lat, które mamy za sobą, to czas wielkich zmian, także w naszej "małej ojczyźnie". Szkoły rolnicze, takie jak ZSCKR w Marianowie, zmieniły swój wygląd, wzbogaciły ofertę edukacyjną i podniosły jakość kształcenia. I o tym właśnie "opowiadamy" w wystawie, zorganizowanej pod hasłem „ Dobrze, że jesteśmy razem”, która celebruje 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zawiera ona informacje na temat Unii Europejskiej oraz inwestycji i projektów realizowanych w naszej szkole przy wsparciu funduszy unijnych.
Wystawę można oglądać do 21 czerwca 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!
Dni Sportu
- 32
W dniach 18-19 czerwca 2024 r. mieliśmy w naszej szkole Dni Sportu. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w Zawodach Herkulesa. W szkole najlepszy okazał się uczeń klasy 1BB- Piotr Szewczyk, drugie miejsce zajął Oliwer Żmijewski z 3BT, a trzecie Piotr Lubiejewski z 2BT. W warsztatach szkolnych wszystkie miejsca na podium należały do klasy 1BT. Na pierwszym miejscu był Szymon Gutowski, na drugim Jakub Boryszewski, a trzecim Tobiasz Dziczek. Nie zabrakło również wyróżnienia dla Dawida Kaczkowskiego z 2BT. Drugiego dnia młodzież rozgrywała siatkówkę. Tutaj najlepsi okazali się: Piotr Świderski, Wojciech Kozikowski i Natalia Kotowska z klasy 3FT. Z kolei w teście wiedzy o sporcie miejsce pierwsze przypadło Bartoszowi Remiszewskiemu z 2BT, drugie Milenie Zalewskiej z 2FT, a trzecie Kacprowi Rudzkiemu z 1BB. Bez miejsc na podium pozostali tylko miłośnicy " sportu intelektualnego"- uczestnicy szkolenia z zakresu uprawy soi i żywienia zwierząt soją, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach nagrody za swój "wysiłek" otrzymali oni zaświadczenia o zdobytej wiedzy.
Rozgrywki, zabawy i szkolenia uprzyjemniał grill i muzyka, zorganizowane przez organizatora uroczystości- Samorząd Uczniowski.
Ogólnopolskie Wybory Książek
- 20
W naszej szkole przygotowania do akcji wyboru najciekawszych książek rozpoczęły w maju, przy okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na korytarzach pojawiły się banery reklamujące akcję czytelniczą " Jak nie czytam, jak czytam". W wirtualnej gazetce prezentowaliśmy najpiękniejsze biblioteki świata, cytaty o książce i roli czytania w życiu człowieka.
Ogólnopolskie Wybory Książek zostały rozpropagowane na stronie szkoły i Facebooku . Na korytarzach i w bibliotece pojawiły się zaproszenia do udziału w akcji. Członkowie Szkolnego Kółka Miłośników Książki dotarli do każdej klasy ze szczegółowymi informacjami o zasadach i celowości wyborów.
Same wybory odbyły się 10 czerwca 2024 r. .W tym dniu biblioteka szkolna zamieniła się w prawdziwy lokal wyborczy.
Po zakończeniu głosowania w urnie znajdowało się 86 kart. Po podliczeniu głosów komisja ustaliła, że wygrała książka " Metro 2033" Dmitrija Glukhovsky'ego . Na drugiej pozycji uplasował się "Mały Książę" A. Exupéry’ego, trzecie miejsce przypadło serii książek " Harry Potter" J.K. Rowling.
Było to bardzo wartościowe przedsięwzięcie, świetna okazja do promowania takich książek, na jakie mamy ochotę. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji.
Uwaga Konkurs dla Młodzieży
Sukces na Krajowych Dniach Pola
- 32
W dniach 14-16 czerwca 2024 roku odbyły się V Krajowe Dni Pola, zorganizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wydarzenie, odbywające się pod hasłem ” Nowoczesne rolnictwo”, służyło upowszechnianiu i propagowaniu innowacji w produkcji roślinnej poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin oraz ofert firm zaopatrujących polskie rolnictwo. Uczestniczyli w reprezentanci władz, z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi- p. Czesławem Siekierskim na czele, eksperci z różnych dziedzin rolnictwa, wystawcy, hodowcy zwierząt, rolnicy indywidualni oraz młodzież ze szkół rolniczych z całej Polski. ZSCKR w Marianowie reprezentowali uczniowie klasy 4 BT: Szymon Sokołowski i Jakub Sokołowski z wychowawczynią- p. Bogusławą Buczyńską oraz uczniowie klasy 4 FT: Konrad Kamiński i Bartosz Smaka z wychowawczynią- p. Anną Susoł.
Pierwszego dnia, zwanego Dniem Młodego Rolnika, odbył się I Krajowy Konkurs Szkół Rolniczych. Przystąpiły do niego 32 placówki, naszą godnie reprezentował Konrad Kamiński. Po I części- teoretycznej wyłoniono 10 osób, które przeszły do II etapu konkursu – zadań praktycznych. Jak podkreślili organizatorzy, pytania były trudne. Gdy po zmaganiach konkursowych ogłoszono wyniki, okazało się, że Konrad, przygotowany przez p. Bogusławę Buczyńską, zajął trzecie miejsce na podium. Nic dziwnego, że gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów popłynęły do niego z wielu stron.
Po zmaganiach konkursowych, zwiedzaniu stref tematycznych, warsztatach na polach doświadczalnych, uczestnictwie w panelu dyskusyjnym nt.” Nowoczesnego rolnictwa oczami Młodego Rolnika”, który prowadził wiceminister rolnictwa- p. Adam Nowak, reprezentacja naszej szkoły ruszyła zwiedzać Podkarpacie. Tutaj zaś najciekawszym przystankiem okazało się Muzeum – Zamek w Łańcucie.
Żegnając południowo-wschodnią Polskę wszyscy byli zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni z odniesionego sukcesu.
Spektakl teatralny – „ Dotknij mi serca”
- 21
Dnia 12 czerwca 2024r. w ZSCKR w Marianowie odbył się spektakl teatralny pt. "Dotknij mi serca” . Widowisko zrealizowało Szkolne Kółko Teatralne na podstawie książki Antoine de Saint Exuperego „ Mały Książe” . Głównym wątkiem tej sztuki była wędrówka Małego Księcia po różnych planetach. Spektakl opowiadał o małym chłopczyku, który uciekł ze swojej planety, ponieważ okłamała go Róża. Przebył długą wędrówkę, ale w końcu zrozumiał, że jest ona jego prawdziwą przyjaciółką. W rolę Małego Księcia wcielił się Ksawery Cichy, a w rolę Róży Maja Dębowska. Pełna wdzięku była również Milena Zalewska, która grała Różę z Ogrodu. Wszyscy aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role. Inscenizacja ta była ciekawa i fascynująca. Nastrój przedstawienia był pogodny, a zarazem wzruszający. Akcji towarzyszyła ciekawa muzyka, a efekty specjalne były zaskakujące. Spektakl spotkał się z dużym uznaniem publiczności.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie