• "Wieczór kulinarny w internacie"

          • Młodzież z sekcji gospodarczej i samokształceniowej spróbowała swoich możliwości kulinarnych, przygotowując zapiekankę ziemniaczaną z kiełbasą i innymi warzywami. W trakcie przygotowywania panowała miła atmosfera, a po upieczeniu wszyscy rozkoszowali się smakiem końcowego efektu potrawy.

          • Zagraniczne praktyki z programem Erasmus+

          •  W dniach 5-17 maja 2024 r. uczniowie z ZSCKR w Marianowie (kierunki: mechanizacja i rolnictwo) uczestniczyli w zagranicznych praktykach na Malcie w ramach programu Erasmus+. 

              Po przyjeździe z lotniska zostali zakwaterowani w hostelu "Inhawi". Praktyki były realizowane u lokalnych przedsiębiorców. Uczniowie pracowali między innymi na farmach i w gospodarstwach, ukierunkowanych na hodowlę zwierząt oraz  uprawę warzyw i owoców, a także w zakładach świadczących naprawy i  remonty silników oraz innych urządzeń.

               Praktyki zagraniczne nierozerwalnie wiązały się z poznawaniem kultury, architektury oraz ciekawostek przyrodniczych odwiedzanego rejonu. Młodzież była między innymi w pierwszej stolicy Malty – Mdinie oraz w obecnej - Vallettcie. Odbyła także rejs statkiem, niezwykle ciekawy, bo połączony ze zwiedzaniem wysp Gozo oraz Comino. Piękna pogoda pozwoliła na błogi relaks - kąpiele słoneczne i wodne w Blue Lagoon.

              Ważnym elementem praktyk było też to, że wszyscy komunikowali się w języku angielskim, co przyczyniło się do podwyższenia poziomu  umiejętności językowych.

                 Był to naprawdę dobrze spędzony, owocny czas, udane połączenie nauki, pracy i wypoczynku.

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • W dniu 7 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień  Zdrowia, upamiętniający powstanie WHO. W tym roku przyświecało mu   hasło: "Moje zdrowie, moje prawo."

            Z tej okazji uczniowie klasy 1B2S przygotowali uroczysty apel, ze względów organizacyjnych przełożony na10  maja 2024 r.. Na czwartej godzinie lekcyjnej do sali gimnastycznej przybyła młodzież z poszczególnych klas oraz nauczyciele. Wszyscy oni usłyszeli, że na zasady zdrowego stylu życia składają się codzienne decyzje, nawyki, zachowania, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia to działania, których celem jest poprawa lub zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zdolności poznawczych. Organizatorzy apelu omówili wszystkie aspekty zdrowego stylu życia. Podkreślili zmiany, jakie nastąpiły w piramidzie zdrowego żywienia, zalety żywności ekologicznej, świadomego odżywiania, zmiany nastawienia psychicznego oraz znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Przypomnieli też, jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają używki- jak zgubne są skutki palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu, napojów energetycznych, zażywania dopalaczy i narkotyków. Podkreślili także, do jakich schorzeń ( chorób cywilizacyjnych) może prowadzić nieodpowiednia dieta. Przesłanie sformułowane podczas apelu było bardzo jasne: Każdy z nas powinien podejmować różnorakie działania w swoim otoczeniu, których celem byłaby promocja zdrowego stylu życia. Należy zachęcać do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

          • Pozdrowienia z Malty !!!!

          • Kilka dni temu uczniowie naszej szkoły rozpoczęli realizację praktyk na Malcie w ramach programu Erasmus+. Wyjazd jest połączony z rozwijaniem praktycznych umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Praktyki posiadają również aspekt kulturowy: pozwalają poznać architekturę, kulturę i historię innego kraju. Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W naszej szkole uchwalenie Konstytucji 3-go Maja zostało upamiętnione gazetką tematyczną i projekcją multimedialną przypominającą głównych uczestników wydarzeń z roku 1971. Z tej okazji został także przeprowadzony quiz sprawdzający,  jak wiele nasi uczniowie wiedzą na temat okoliczności, przyczyn i efektów uchwalenia tego ważnego aktu prawnego. Gratulujemy w szczególności zwycięzcom- klasie 4BT oraz reprezentacji klasy 1BT i 2BT za zajęcie 2 i 3 miejsca, a także pozostałym uczestnikom-klasom: 3BT, 3BB, 1FT, 3FT, 2BB, 2FT. Organizatorzy quizu: Magdalena Modzelewska i Agnieszka Brzostowska

          • Pożegnanie absolwentów

          • W dniu 26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się  wzruszające pożegnanie absolwentów 2019-2024. Uczniowie klas piątych ostatni raz otrzymali świadectwa,  nagrody książkowe, dyplomy. Koledzy i nauczyciele przygotowali dla naszych absolwentów pożegnanie, dzięki  któremu cofnęliśmy się wspólnie do dnia, w którym przekraczali oni progi naszej szkoły…. Drobne upominki przygotował Samorząd Uczniowski.

             

            Podczas przemówienia dyrektor szkoły- pan Sławomir Łomotowski powiedział: Wspólnie przeżywaliśmy Wasze sukcesy, chwile słabości, z satysfakcją obserwowaliśmy, jak na naszych oczach dorastaliście, a Wasza postawa stawała się bardziej dojrzała i odpowiedzialna. Starajcie się, aby podejmowane wybory były przemyślane i sprzyjały spełnianiu Waszych oczekiwań i marzeń. Powodzenia na maturze. Głos zabrali także przedstawiciele klas młodszych, podkreślili, że będą tęsknić za chwilami spędzonymi ze starszymi kolegami i koleżanką. Natomiast sami absolwenci podziękowali dyrekcji, wychowawcom: pani Beacie Skajster, pani Marcie Mieczkowskiej, nauczycielom, pracownikom szkoły i swoim rodzicom za wyrozumiałość, pomoc w nauce i w stawaniu się dojrzałymi, odpowiedzialnymi ludźmi. Na koniec uroczystości wystąpili z przemówieniem rodzice, którzy wyrazili wdzięczność za przygotowanie młodych ludzi do następnego etapu życia i zaprosili wszystkich obecnych na słodki poczęstunek. Na pożegnanie w tle słychać było piosenkę Michała Szpaka „ Jesteś bohaterem”

             

            Drodzy Absolwenci! Życzymy Wam  połamania piór na maturze, dostania się na wymarzone studia i spełnienia w życiu. Realizujcie swoje marzenia i stawiajcie przed sobą nowe cele. Mamy nadzieję, że lata spędzone w naszej szkole pozostaną na zawsze w Waszej pamięci.

          • Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

          • W dniu 25 kwietnia klasa I BT zaprezentowała społeczności szkolnej montaż muzyczno-słowny upamiętniający wydarzenia z historii Polski od 1 września 1939 do roku 1990. Apelowi przyświecała idea Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.  Zgodnie z tym słowami uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia drugiej wojny światowej, a także te, które wpłynęły na kształt naszego kraju: strajki w Poznaniu, strajki lat 70,  stan wojenny i okrągły stół- wszystkie, dzięki którym Polska jest obecnie krajem suwerenny i wolnym. Apel stanowił hołd złożony tym, którzy polegli i poświęcili się dla naszej ojczyzny.

          • Kolejna zbiórka elektrośmieci

          • W tym roku szkolnym ponownie wzięliśmy udział w akcji ekologicznej pod patronatem Green Office Ecologic, polegającej na zbiórce elektrośmieci. Tym razem zebraliśmy około 300 kg odpadów elektrycznych i elektronicznych, które zostały zabrane przez wyżej wymienioną organizację.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu!

             

          • Wyjazd młodzieży z internatu na leśny cmentarz w Jeziorku

          •   24 kwietnia mieszkająca w internacie młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Internatu udała się wraz z opiekunami: panią Sabiną Kraszewską, panią Katarzyną Ostrowską i panem Wojciechem Domianem na leśny cmentarz znajdujący się w miejscowości Jeziorko, gdzie w latach 1942-1943 Gestapo dokonało trzech masowych egzekucji, w których zginęli: pensjonariusze domu opieki w Pieńkach Borowych, więźniowie polityczni z łomżyńskiego więzienia oraz 19 osób z łomżyńskiej inteligencji wraz z całymi rodzinami.

                Młodzież zagrabiła suche liście, zwiędłą trawę, oczyściła trzy leśne groby. Na każdym z pomników złożono kwiaty i zapalono znicze.

               Wizyta na cmentarzu poprzedzona była przeprowadzoną w internacie lekcją historii, podczas której wychowankowie poznali dokładną historię cmentarza w lesie i szczegóły wydarzeń z 1942 i 1943 roku.

          • Mistrzostwa Internatu FIFA 2024

          • Dnia 24 kwietnia podsumowaliśmy Mistrzostwa Internatu FIFA 2024  i rozdaliśmy nagrody. Tegoroczne zmagania wygrał Piotr Świderski, drugie miejsce zajął Damian Rogiński, a na trzecim miejscu podium uplasował się Krystian Skrodzki. W rozgrywkach wzięli również udział: Jakub Grala, Bartosz Remiszewski, Jakub Pawelczyk, Kacper Górski, Bartosz Smaka i Bartosz Borkowski. Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami, a pierwsza trójka - dodatkowo statuetkami. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i ... do zobaczenia w nowym sezonie!

          • Dni Otwarte

          • W dniach 22-23 kwietnia nasza szkoła otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. Ósmoklasiści z okolicznych szkół podstawowych mieli możliwość zobaczyć  budynki i bazę dydaktyczną placówki. Zwiedzili sekretariat, w którym dowiedzieli się, co jest konieczne do tego, aby złożyć dokumenty, odwiedzili gościnny gabinet dyrektora szkoły, salę gimnastyczną, siłownię i zaplecze sportowe wraz z sauną. Widzieli różne sale przedmiotowe wyposażone w  sprzęt, służący „szlifowaniu” umiejętności rolniczych. Zostali zaproszeni do miejsc, w których toczy się życie kulturalne naszej szkoły,  w tym  do biblioteki, pełniącej funkcję centrum informatycznego, a także miejsca spotkań szkolnego teatru i koła bibliotecznego. Goście odwiedzili również Izbę Pamięci Narodowej, gdzie umieszczono eksponaty z czasów II wojny światowej, a także pamiątki po naszym patronie. Kolejnymi punktem wycieczki było odwiedzenie warsztatów szkolnych i przyległego do nich parku maszynowego. Ostatni etap stanowiło zwiedzanie internatu- pomieszczeń mieszkalnych, rekreacyjnych oraz  zaplecza gastronomicznego. Tu, na świetlicy, była jeszcze mała niespodzianka- „słodki poczęstunek”.

             

            Mamy nadzieję, że wizyta w murach naszej szkoły na długo zapisze się w pamięci naszych gości. Liczymy na to, że już od 1 września z wieloma z nich spotkamy się w Marianowie.

          • Pożegnanie maturzystów i uczniów szkoły branżowej w internacie

          • 17 kwietnia, jak co roku, w internacie miała miejsce uroczysta gala, podczas której żegnano uczniów kończących technikum i szkołę branżową.

               Wychowawcy podsumowali wspólnie spędzony czas, życzyli młodzieży powodzenia i sukcesów w dalszym- już dorosłym życiu, wręczyli też drobne, pamiątkowe upominki. Dwie Cyganki, które przybyły na tę uroczystość, wywróżyły wszystkim odchodzącym, jakie przyjemne niespodzianki przyniesie im los. Tradycyjnie rozdano też wszystkim statuetki Oscarów za wyjątkową rolę odegraną w internacie. Absolwenci podziękowali wychowawcom i innym pracownikom  za wspólnie spędzone lata. Zwieńczeniem uroczystości był pyszny tort.

                   Cała społeczność internatu życzy wszystkim, którzy już opuszczają jego mury, realizacji marzeń i planów oraz powodzenia w życiu osobistym.

          • III edycja olimpiady „Polska wieś w Europie”

          • W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie w składzie: Bartosz Staniszewski, Mikołaj Gosk i Jakub Pisiak, pod opieką Beaty Pietrzak, wzięli udział w etapie ogólnopolskim olimpiady „Polska wieś w Europie”. Odbył się on w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy.

            W finale, mającym formułę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, wzięło udział 10 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach regionalnych spośród 63 szkół rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warunkiem poradzenia sobie z trudnymi pytaniami była  dogłębna znajomość zagadnień z zakresu rolnictwa i  Unii Europejskiej.

            Nasza drużyna osiągnęła ogromny sukces - zajęła II miejsce. Tym samym oprócz indywidualnych nagród pieniężnych zapewniła sobie wyjazd studyjny do Brukseli.

            Gratulacje zwycięzcom złożyli :Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Janusz Wojciechowski – komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa. My też się do nich dołączamy  i życzymy dalszych sukcesów.

          • Jeziorko – wojenna historia leśnej polany

          • 10 kwietnia w internacie miała miejsce wyjątkowa lekcja historii. Poświęcona była wydarzeniom, jakie rozegrały się w 1942 i 1943 r. na leśnej polanie lasu leżącego w pobliżu miejscowości Jeziorko - kilka kilometrów od Marianowa.   Gestapo dokonało tam trzech  masowych egzekucji, w których zginęło ponad 170 osób. Ofiarami byli starcy z Domu Opieki w Pieńkach Borowych, więźniowie polityczni z łomżyńskiego więzienia oraz 19 osób z łomżyńskiej inteligencji  i ich rodziny.

                 Wychowawcy opowiedzieli młodzieży tragiczną, wręcz nieludzką historię leśnego cmentarza. Odczytano również autentyczne zeznania świadków tych okrutnych wydarzeń. Wywarły one ogromne wrażenie na wychowankach. Wielu z nich nie wiedziało, że tak niedaleko stąd jest miejsce, w którym hitlerowcy w bestialski sposób odebrali życie niewinnym ludziom: kobietom, mężczyznom, małym dzieciom i starcom.

                 Kwiecień ustanowiony Miesiącem Pamięci Narodowej jest idealną okazją do tego, żeby przypomnieć młodzieży te tragiczne chwile zapisane na kartach historii naszej „małej ojczyzny”.

          • Kolejny wielki sukces

          • W dniach 12 – 13 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim odbyły się XLVII Eliminacje Okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

            Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: Mateusz Chludziński z klasy 5 FT i Bartosz Smaka z klasy 4 FT w bloku „Produkcja roślinna”, Konrad Kamiński i Michał Łapiński- obaj z klasy 4 FT- w bloku „Produkcja zwierzęca”, zaś w bloku „Mechanizacja rolnictwa”- Szymon Sokołowski z klasy 4 BT.

             

            Po przyjeździe, zakwaterowaniu oraz uroczystym otwarciu olimpiady uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych. Pierwszym etapem była część teoretyczna (test), drugim część praktyczna, na którą, w każdym z bloków, składały się trzy zadania praktyczne. Zmagania uczestników trwały do późnych godzin popołudniowych.

            Następnego dnia po śniadaniu Komisja Olimpiady przedstawiła wyniki, wręczyła dyplomy oraz nagrody laureatom w poszczególnych blokach.

             

            Najwyższą notę, wśród wszystkich startujących w bloku „Produkcja roślinna”, oraz kolejny tytuł "Laureata szczebla okręgowego OWiUR" uzyskał Mateusz Chludziński.  Pozostali nasi uczniowie uzyskali wyniki, które pozwoliły im na ulokowanie się w okolicy środkowej punktacji, a nawet nieco powyżej, jak w przypadku Szymona Sokołowskiego.         

          • Apel z okazji Świąt Wielkanocnych

          • W dniu 26 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się apel wielkanocny, podczas którego klasa 2FT zaprezentowała wzruszającą inscenizację teatralno-muzyczną, odwołującą się do historii męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uczniowie ukazali głębokie przesłanie Wielkiego Tygodnia- wyjaśnili znaczenie ofiary i nadziei. Przedstawienie pozostawiło niezatarte wrażenie na wszystkich obecnych. Na koniec wybrzmiały życzenia, do których przyłączył się pan dyrektor Sławomir Łomotowski. Oto one: 

            W pięknym czasie Wielkiej Nocy życzymy Wszystkim radosnego świętowania, promiennego uśmiechu i ciepłych chwil w gronie najbliższych.  Niechaj świąteczny czas obfituje w pyszne potrawy, barwne pisanki i wiosenne kwiaty. Wesołego Alleluja!

          • Konkurs ” Znam Ziemię Łomżyńską"

          • 8 marca  2024 roku w I LO w Łomży odbyła  się VIII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Znam Ziemię Łomżyńską" pod honorowym patronatem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Pisiak i Michał Pianka, który otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Olimpiada „Polska wieś w Europie”

          • W dniach 21 – 22 marca 2024 roku zespół uczniowski w składzie: Bartosz Staniszewski klasa- IV BT, Mikołaj Gosk-  III BT i Jakub Pisiak- II BT, pod opieką Beaty Pietrzak, wziął udział w półfinale III edycji olimpiady „Polska wieś w Europie”, który odbył się w ZSCKR w Suwałkach. Był to  etap regionalny, w którym uczestniczyło 12 zespołów z różnych szkół,  prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Celem przedsięwzięcia jest edukacja młodzieży szkół rolniczych w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy na temat polityki unijnej, dotyczącej rolnictwa i programów unijnych skierowanych do rolników. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: Janusz Wojciechowski – komisarz UE ds. rolnictwa oraz Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Nasz zespół odniósł ogromny sukces, ponieważ zajął I miejsce i zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego, w którym będzie uczestniczyło 10 najlepszych drużyn z całej Polski. Będą one walczyć o główną nagrodą, jaką jest  wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli dla 5 najlepszych drużyn.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Kiermasz Wielkanocny

          • W dniach 18-22 marca, jak co roku, w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa prac artystycznych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Cydzyna Nowego. W związku ze zbliżającymi się świętami wystawę zdominowały: pisanki, zajączki, koszyki, kolorowe bukiety oraz inne ozdoby tematycznie związane z okresem wielkanocnym. Młodzież, i tym razem, wykazała nie tyko zainteresowanie, ale też dużą wrażliwość i wsparcie dla uczestników WTZ, dowodem czego były zakupy świątecznych ozdób.

            Tradycyjnie już, dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony  na turnusy rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
      • 718-11-03-485
      • (+86) 216 66 11
      • (+86) 219 13 73
      • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna
        Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych
        Daniel Ambrożej
        e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl
        tel. 737707086
    • Logowanie