NA STANOWISKO SPECJALISTY DS INFORMATYCZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
NA STANOWISKO SPECJALISTY DS INFORMATYCZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ogłasza konkurs
na kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie, Marianowo 7, 18-421 Piątnica, woj. podlaskie
załącznik:
Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora ZSCKR w Marianowie
Na co dzień jesteśmy zabiegani, z konieczności racjonalni i pragmatyczni, ale czasami lubimy trochę się powzruszać. A cóż może być bardziej wzruszającego niż historia wielkiej miłości. Szczęśliwej albo nie… Bez względu na to, jak toczyły się losy świata, zawsze ktoś się w kimś zakochiwał.
Szkolne Kółko Teatralne z okazji Walentynek przygotowało prezentację o najsłynniejszych romansach znanych z historii, literatury i filmu.
Inspiracją i źródłem informacji była książka Iwony Czarkowskiej pt. „Wielcy kochankowie. Historia największych romansów wszech czasów”
Celem naszej pracy było m.in. zachęcenie uczniów do obejrzenia dobrego filmu, sztuki teatralnej czy przeczytania książki biograficznej, a przede wszystkim przekonanie czytelników, że można
POKOCHAĆ KSIĄŻKĘ
EGZAMIN ZAWODOWY I - 2021 r.
I. 11 stycznia 2021 r. o godz. 1300 część praktyczna (projekt):
kwalifikacje: RL.16, MG.42 oraz R.16 i M.46 (poprawki)
II. 12 stycznia 2021 r. - część pisemna:
a) godz. 1000 kwalifikacja RL.03
b) godz. 1200 kwalifikacja RL.16 i MG.03 (poprawki)
c) godz. 1400 kwalifikacja MG.42
III. 18-21 stycznia 2021 r. – egzamin praktyczny RL.03
1. Należy zgłosić się do szkoły pół godziny wcześniej z dowodem osobistym.
2. Na egzamin zabieramy tylko czarny długopis i kalkulator.
3. Obowiązuje ZAKAZ wnoszenia telefonów komórkowych itp. urządzeń.
ZALECENIA związane z COVID 19:
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zbieżnych z objawami COVID-19.
2. Nie może przyjść na egzamin osoba, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Obowiązuje zakaz wnoszenia na egzamin zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Podczas wchodzenia na teren szkoły i do sali egzaminacyjnej należy obowiązkowo zdezynfekować dłonie – płyn zapewnia szkoła.
4. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i kalkulatora. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
5. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin można przynieść własną butelkę z wodą.
6. Czekając na wejście do szkoły albo do sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
7. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Podczas wejścia zdającego do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości, z zachowaniem odległości minimum 1,5 m.
8. Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu
9. Podczas egzaminu należy przede wszystkim:
1) nie kontaktować się z innymi zdającymi,
2) przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa,
3) nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
4) zachować odpowiedni dystans od innych zdających.
10. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Wrażeniami po egzaminie należy dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikać spotkań w grupie, np. przy wejściu(wyjściu) do szkoły
Co roku w naszej szkole przed Wigilią Bożego Narodzenia przedstawiane były jasełka. W tym roku pandemia i związana z nią nauka zdalna nie pozwoliły kontynuować wieloletniej tradycji. Mimo wszystko, mimo wielu ograniczeń, udało się wprowadzić społeczność szkolną w świąteczny nastrój. Uczniowie klasy III FT poprzez platformę Microsoft Teams przy muzyce polskich kolęd i świątecznych obrazach przedstawili wigilijne i bożonarodzeniowe tradycje. Prowadzący uroczystość uczeń na zakończenie złożył wszystkim życzenia świąteczne:
„Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz Wam koleżanki i koledzy. Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy dla każdego z nas.
W tym roku Święta obchodzimy w warunkach powszechnej walki z pandemią.
Tradycyjne życzenia ZDROWIA nabierają dziś szczególnego znaczenia.
Być może teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wszyscy powinniśmy pozostać w swoich domach i spędzić Święta oraz Nowy Rok w gronie osób, z którymi mieszkamy na stałe.
Życzymy Wam oraz Waszym Bliskim, żebyście pozostali w zdrowiu i by nie opuszczały was nadzieja i wiara w lepsze jutro - zły czas minie i wrócimy wkrótce do znajomych z klasy i ze szkoły”.
Na koniec głos zabrał pan Dyrektor, składając wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
Na początku roku szkolnego rozpoczęliśmy prace nad scenariuszem przedstawienia teatralnego „ Kopciuszek”. Niestety, życie pisze swoje scenariusze.
Pandemia i ograniczenia z nią związane nie pozwoliły nam kontynuować naszych spotkań w szkole. Chociaż z konieczności musieliśmy zostać w domach, nie przerwaliśmy swojej działalności. Skorzystaliśmy ze znanego od dawna pomysłu sleeveface i zaczęliśmy zabawę z książką. Sleeveface to kompozycja zdjęcia osoby z okładką książki. Spotykaliśmy się raz w tygodniu online na Platformie Microsoft Teams , kontaktowaliśmy się za pośrednictwem poczty elektronicznej i Facebooka.
Nasza zabawa polegała na zaaranżowaniu sytuacji z wybranej przez siebie okładki książki i uwiecznienie jej na fotografii. Wcale nie było to proste. Wbudowanie książki w adekwatne do jej obwoluty otoczenie wymagało od nas wielu przygotowań. Staraliśmy się idealnie dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, zaaranżować tło i zachować właściwą perspektywę, aby powstało złudzenie optyczne jedności modela z graficznym motywem książki.
Do zabawy chętnie dołączyli się nasi znajomi, członkowie rodziny i nauczyciele.
Prezentowaliśmy między sobą swoje projekty, ocenialiśmy się, doradzaliśmy sobie nawzajem – to była naprawdę fajna przygoda.
W efekcie powstała nasza galeria zdjęć, udanych lub mniej udanych, poważnych i zabawnych, ale na pewno kreatywnych.
Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanych okładek zechcecie sięgnąć również po KSIĄŻKĘ!
Chcemy bardzo serdecznie podziękować wychowawcom internatu paniom: Sabinie Kraszewskiej i Wiolecie Kobes oraz Sławomirowi Ptaszyńskiemu za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.
Opiekun Szkolnego Kółka Teatralnego Jolanta Tarnacka
oraz członkowie grupy teatralnej
Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację, nie mogliśmy w tym roku szkolnym zrobić hucznych otrzęsin dla klas pierwszych, które stały się tradycją naszej szkoły. Natomiast udało się nam przeprowadzić w klasach pierwszych test wiedzy o szkole. Nasze kociaczki musiały odpowiadać na różnorodne pytania dotyczące historii szkoły, jej budowy, organizacji i obecnego stanu. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce zajęła klas I BT z wynikiem 52/57, drugie miejsce przypadło w udziale klasie I FT z wynikiem 43/57 a trzecie klasie I BB- 40/57. Po tej teoretycznej konkurencji stwierdziliśmy, że nasze pierwszaki znają bardzo dobrze szkołę i mogą już czuć się pełnoprawnymi „obywatelami” ZSCKR w Marianowie. Za udział w quizie nagrodzimy punktami, dyplomami i małą niespodzianką po powrocie w mury szkoły…
Gratulujemy!!!
Samorząd Uczniowski
Konkurs historyczny ‘’Drogi do Niepodległości„ rozstrzygnięty !!!!!
W naszym konkursie wzięło udział 37 uczniów ze wszystkich klas naszej szkoły. Najlepszymi znawcami zagadnień dotyczących ‘’Drogi do Niepodległości„ zostali:
1. Patryk Targoński kl.IV Bta - 98%
2. Jaromir Stachelek kl.I FT - 94%
3. Matusz Gosk i Filip Arasim z kl. II BT b - po 92%.
Zwycięzcom gratulujemy, oceny bardzo dobre z historii – wstawione, a wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
KL. IVFT z Wychowawczynią.
O tym dniu marzyło kilka pokoleń Polaków. Nasi przodkowie na polach bitew całej Europy, przelewali swoją krew, żeby spełnił się sen o wolnej Polsce. I sen ten się spełnił. W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska wróciła na mapę Europy. Zasłużyliśmy na to, jak mało kto!
W tym roku świętowanie jest nietypowe. Jesteśmy w domach, z wielu okien powiewają flagi narodowe, ale nie ma parad i przemarszów. Nie ma wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni, apeli, koncertów i wieczornic. Ale pamiętajmy: Ojczyznę i miłość do niej miejmy zawsze w sercu.
By aktywnie wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości, zapraszamy do konkursu historycznego w formie quizu.
Mini regulamin konkursu:
Klasa IV FT z Wychowawczynią.
11 listopada 2020 roku, w kolejną 102 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”, płynący z setek gardeł i serc. Dołącz do nas! Pokażmy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.
Link:
https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-do-hymnu-2020--odspiewaj-hymn-narodowy-we-wtorek-10-listopada-o-godz-1111
W ZWIAZKU Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA BIBLIOTEKA FUNKCJONUJE W OGRANICZONYM ZAKRESIE.
Po raz pierwszy w historii naszej szkoły, dzięki staraniom dyrektora Sławomira Łomotowskiego, nasza młodzież mogła wyjechać na zagraniczne praktyki zawodowe.
Dnia 16.09. 2020 roku zostały podpisane umowy z partnerem greckim, które były uwieńczeniem ostatniego etapu formalnych przygotowań.
W ramach przygotowań odbyła się rekrutacja uczniów, językowe i kulturowe zajęcia przygotowawcze oraz spotkanie organizacyjne z koordynatorami projektu.
Niestety czas wyjazdu na praktyki przypadł w okresie pandemii korona wirusa w Polsce. Mieliśmy dwie nieudane próby wyjazdu: w marcu po ogłoszeniu lockdownu i na początku października , gdy się okazało, że u trzech uczestników wyjazdu wyszły pozytywne badania.
Młodzież była ogromnie zawiedziona, gdyż dla większości z nich miała być to wielka grecka przygoda. Dzięki determinacji pana dyrektora, udało się przesunąć wyjazd na koniec października. Po odbytej dziesięciodniowej kwarantannie i ponownych badaniach mogliśmy ruszyć w drogę.
Dnia 16 października w piątek, szczęśliwi i entuzjastycznie nastawieni wyjechaliśmy z Marianowa w daleką podróż do Platamonas w Grecji.
Czekała nas 30 godzinna jazda luksusowym autokarem z firmy Sindbat.
44 osobowa grupa uczniów z Technikum Rolniczego i Technikum Mechanizacji i Agrotroniki wraz z wychowawcami Jolantą Tarnacką, Sławomirem Ptaszyńskim, dyrektorem Sławomirem Łomotowskim rozpoczęła podróż, którą umilał nam pilot Paweł i dwóch fantastycznych kierowców Jarosław i Aleksander. Przekraczaliśmy kolejno granice ze Słowacją, Węgrami, Serbią, Bułgarią i finalnie z Grecją. Na granicy w Grecji losowe osoby miały jeszcze pobierane próbki na korona wirusa, na szczęście wynik był negatywny.
W sobotę późnym wieczorem, trochę zmęczeni , ale szczęśliwi, dotarliśmy do Hotelu Olympus Thea w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej. Oczarowała nas lokalizacja hotelu na wzgórzu, z którego roztacza się piękny, panoramiczny widok na Morze Egejskie i majestatyczne zbocza najwyższego szczytu Grecji – Olimpu. Zamieszkaliśmy w nowoczesnym kompleksie, który składa się z 4-piętrowego budynku w kształcie amfiteatru usytuowanego w otoczeniu zieleni. Do naszej dyspozycji mieliśmy basen, z którego już w niedzielę chętnie skorzystaliśmy. Do końca pobytu basen był oblegany przez naszych „morsów”, gdyż woda w basenie nie koniecznie zachęcała do kąpieli, mimo upału, jaki zafundowała nam Grecja.
Pierwszego dnia pobytu zwiedzaliśmy okolice miasteczka. Podziwialiśmy jego położenie na wzgórzach, przy łagodnie schodzącej do morza piaszczystej plaży. Schodząc uliczką wśród egzotycznej roślinności dotarliśmy do portu rybackiego i urokliwej plaży, na której zostaliśmy do kolacji. Pierwsza kąpiel w Morzu Egejskim na długo zostanie nam w pamięci.
Od poniedziałku rozpoczęły się praktyki. Uczniowie z technikum rolniczego pracowali w sadach oliwnych przy zbiorze oliwek i w tłoczni oliwy, a technik mechanizacji w zakładach mechanicznych. Na praktykach mieliśmy nie tylko szansę nabycia praktycznej i zawodowej wiedzy, ale również świetną okazję na rozwinięcie umiejętności językowych. Nad przebiegiem praktyk czuwali nasi greccy opiekunowie pani Ywona Czyzak i nieoceniony Adonis. Mogliśmy w każdym momencie liczyć na ich pomoc i opiekę. Nieodłącznie byli razem z nami nasz pilot Paweł i koordynatorka projektu Zosia.
Nasz pobyt uatrakcyjniły wspaniałe wycieczki.
Zwiedziliśmy stara wioskę Platamonas. Przepiękne miejsce na wzgórzu, otoczone gajami oliwnymi, pełne spokoju i tradycyjnej greckiej atmosfery wywarło na nas ogromne wrażenie.
Szczególnie miło spędziliśmy czas na skwerku z platanami, skąd rozciągał się widok na całą okolicę. Udało nam się jeszcze raz zobaczyć to miejsce nocą, bajecznie rozświetlone i kosmicznie piękne widoki!!!
Kolejne emocje czekały na nas w Meteorach. Jest to jedno z najciekawszych zabytków sakralnych w Grecji, przepiękne klasztory prawosławne, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiają wrażenie „zawieszonych w powietrzu”. Przez moment znaleźliśmy się w innej rzeczywistości. Ogrom skał i zwisające monastyry były pięknym tłem dla fotek, które robiliśmy bez ograniczeń. Najwięcej zdjęć profilowych na Facebooku pojawiło się właśnie z tym miejscem w tle.
Kolejna perełka na trasie naszych przygód to zamek średniowieczny wzniesiony przez krzyżowców. Twierdza Platamonas do dnia dzisiejszego spogląda na miasto ze szczytu wzgórza, nieustannie przypominając o bogatej historii Imperium. Zamek szczególnie pięknie prezentuje się nocą, bowiem jest cały podświetlony. Mieliśmy możliwość podziwiać ten efekt na co dzień z okien naszych pokoi hotelowych.
W związku z tym, że Hotel Olympus położony jest u podnóży masywu Olimp, nie mogło zabraknąć wycieczki do urokliwego wąwozu w Parku Narodowym Góry Olimp. Wspaniałe miejsce na relaks, niesamowite widoki i niezapomniane chwile grozy, bowiem szlak w wąwozie prowadził nas po zawieszanych kładkach w skałach. Coś pięknego!!!
W bardzo słoneczne popołudnia po odbytych praktykach jeździliśmy na urokliwą piaszczystą plażę. Był to czas relaksu, plażowania, grania w piłkę, babingtona i kąpiel w morzu.
Malownicza plaża u stóp majestatycznych gór, niemal graniczących z morzem była naszym najbardziej ulubionym miejscem, oczywiście zaraz po gajach oliwnych i zakładach mechanicznych.
Ostatniego dnia pobytu mieliśmy okazję obserwować w tłoczni oliwy proces tłoczenia oliwy. Ciekawe doświadczenie, tym bardziej, że były tam „ nasze oliwki”, które zerwaliśmy w trakcie praktyk. Wszyscy mieliśmy okazję zakupu oliwy z pierwszego tłoczenia.
Bawiliśmy się również na wieczorze greckim zorganizowanym dla nas w hotelu. Nie zabrakło oczywiście Zorby, którą tańczyliśmy razem z greckim zespołem, który nas zabawiał.
Czas praktyk upłynął nieubłaganie szybko. Na koniec wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikaty, które uroczyście wręczał koordynator Paweł.
Przyszedł czas powrotu i pożegnania z przyjaciółmi z Grecji. Ostatnie zakupy przed wyjazdem i w drogę… Żal było wyjeżdżać.
Pobyt super, niezapomniane chwile, rozmowy, wycieczki, cudowny czas. Poznaliśmy grecką kulturę, przyrodę, nauczyliśmy się samodzielności w obcym środowisku oraz na pewno wzmocniliśmy poczucie własnej wartości. Zdobyte podczas praktyki zawodowej umiejętności podniosły nasze kwalifikacje zawodowe, co jest głównym celem projektu.
Gorąco polecamy wyjazdy na praktyki zagraniczne. My będziemy wracać, by móc wciąż na nowo odkrywać piękno Grecji.
1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych. Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia, jest powołany do świętości. 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. Uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół.
Okolice 1 i 2 listopada gromadzą na cmentarzach rodziny tych, którzy odeszli, lecz zawsze są i będą w naszej pamięci i sercu. Dowodem tej pamięci jest modlitwa i zapalenie znicza.Wspomnienie wszystkich świętych ma źródło w kulcie męczenników. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę, była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana.
Dzisiaj my także powinniśmy pamiętać o bohaterach, którzy spoczywają na naszych lokalnych cmentarzach. O okazaniu czci tym, którzy w imię najwyższych wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” oddali życie. Wystarczy zapalić znicze na symbolicznych mogiłach Nieznanego Żołnierza czy w miejscach pamięci. Oddanie zmarłych Panu Bogu w modlitwie będzie wyrazem naszej wdzięczności za ich poświęcenie i częstokroć ofiarę życia.
Zawiadamiamy, że dni od 12-16 października 2020 r.decyzją dyrektora są wolne od zajęć dydaktycznych. Wypoczęci i, mamy nadzieję, zdrowi wszyscy wracamy do szkoły 19 października, tj. w poniedziałek. Do miłego zobaczenia!
Jak rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Każdy rolnik może się tego dowiedzieć z broszury przygotowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na polecenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Przez lata blokowana była inicjatywa i przedsiębiorczość rolników. Wasza inicjatywa! – napisał we wstępie do tej publikacji minister Ardanowski.
Broszura pt. „Żywność prosto z gospodarstwa - źródłem dochodu rolników” dostępna jest na stronie internetowej MRiRW https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zywnosc-prosto-z-gospodarstwa---zrodlem-dochodu-rolnikow
W tej publikacji zebrane są wszystkie niezbędne informacje o możliwościach aktywnego funkcjonowania na rynku poprzez sprzedaż wytworzonych we własnym gospodarstwie produktów. Są tu także informacje o gwarancjach bezpieczeństwa konsumentów, a także o Kodeksie Etyki Żywnościowej – podkreślił minister Ardanowski.
Publikacja będzie dostępna także na stronach ośrodków doradztwa rolniczego. Broszura zostanie przekazana również do szkół rolniczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pełna wersja broszuty dostępna TUTAJ
Drodzy Rodzice i Uczniowie! Z przykrością zawiadamiamy, że w dniach 5-9 października szkoła pracuje w systemie hybrydowym. Część nauczycieli, klas i uczniów objętych kwarantanną pozostaje w domach, pozostali zaś uczęszczają do szkoły. Dodatkowo zostaje zamknięty internat, część osób może więc mieć problemy z dojazdem. Mimo tego prosimy, aby wszyscy, którzy mogą, przez cały tydzień dojeżdżali do szkoły. Uczniom i ich rodzinom na kwarantannie przypominamy o zakazie kontaktu z innymi i możliwości poruszania się tylko na terenie własnych gospodarstw. Wszystkim życzymy dużo zdrowia i cierpliwości. Informacje o dalszym funkcjonowaniu szkoły podamy pod koniec tygodnia.
Dyrekcja
30 września 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Monika i Wiktoria postanowiły osłodzić naszym panom ich święto. Z koszykiem słodkości odwiedziły kolegów w klasach i życzyły miłego dnia….
Powered by aSc EduPage