• Wielki sukces Szkolnego Kółka Teatralnego

     • 18 i 19 stycznia 2023r. Szkolne Kółko Teatralne, najpierw przed uczniami i pracownikami szkoły, następnie przed rodzicami, zaprezentowało  spektakl „Nadniemeńska miłość”, oparty na książce Elizy Orzeszkowej  „Nad Niemnem”.

      Akcja sztuki, rozgrywająca się około dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego, została osnuta wokół konfliktu między zaściankiem Bohatyrowiczów a mieszkańcami dworu w Korczynie. Byliśmy na imieninach w dworku państwa Korczyńskich,  na wsi w pięknej zagrodzie Anzelma Bohatyrowicza. Wybraliśmy się z Janem, Justyną i Anzelmem na grób Jana i Cecylii, popłynęliśmy łódką  na mogiłę powstańców do nadniemeńskiego boru. Wszystkie przedstawione wydarzenia rozgrywały się na tle wspaniałej scenografii i przy dźwiękach nostalgicznej muzyki.

      W minionych miesiącach spędziliśmy wiele godzin na próbach, podczas których „wykluwał się” ostateczny kształt przedstawienia.  Dzięki działalności  w teatrze nauczyliśmy się być na scenie, wykorzystywać rekwizyty, kostiumy, muzykę i scenografię,  a w efekcie doskonalić zdolności aktorskie. Obcując z prozą E. Orzeszkowej uświadomiliśmy sobie, że mimo upływu lat nadal żywe i istotne są takie wartości jak praca,  miłość do drugiego człowieka i do ojczyzny- „rodzinnego gniazda”.

      Po spektaklu byliśmy pełni wrażeń i  dumni z odniesionego sukcesu.

     • Dni Samorządności Uczniowskiej

     • Krótko przed feriami w naszej szkole odbyły się Dni Samorządności.  Był  kahoot z zakresu wiedzy ogólnej,  konkurs językowy, matematyczny,  tenis stołowy i FIFA. Amatorzy kina uczestniczyli w projekcjach filmów  „Braverheart. Waleczne serce” i  „Forrest Gump”. Aby uprzyjemnić oglądanie seansów lub rozgrywek, można było zjeść prażoną kukurydzę.  Zajęcia praktyczne miały nieco inną formę niż zwykle- klasy 2 BB i 3 BB uczestniczyły w projekcie „Dobre praktyki wodne”, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Prawdziwą "wisienkę na torcie" stanowiło zaś  przedstawienie teatralne "Nadniemeńska miłość", oparte na motywach powieści E. Orzeszkowej.

       

      Gratulujemy zwycięzcom różnych konkurencji. Dziękujemy za udział we wszystkich przedsięwzięciach i wspólną zabawę. Życzymy udanych ferii zimowych!

                                                                                                            Samorząd Uczniowski

     • Z kopyta kulig rwał

     • Dnia dziewiątego stycznia część klas, w ramach lekcji wychowania fizycznego, miała okazję skorzystać z ciekawej zimowej atrakcji- kuligu, przygotowanego przez panów Wierzbowskiego i Ptaszyńskiego. Jak przystało na szkołę rolniczą, koń był, ale bardziej nowoczesny, bo mechaniczny, za to sanki były tradycyjne. Na miejsce  przejażdżki została wybrana szkolna łąka.

      Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji zabawy. Po raz kolejny okazało się że zima wcale nie jest taka zła :-)

     • Narty po raz drugi

     • Dwunastego stycznia kolejni uczniowie mieli okazję skorzystać z nauki jazdy na nartach w położonej niespełna piętnaście kilometrów od szkoły  Stacji Narciarskiej „Rybno”.  Opiekunowie  i kursanci stanęli na wysokości zadania, efektem czego było przeszkolenie dwudziestoosobowej grupy.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

     • STUDNIÓWKA

     • Studniówka to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie, to najważniejszy bal w życiu każdego maturzysty, magiczna noc zabawy i tańca do białego rana.

      W sobotę 13 stycznia w Sali Bankietowej Gracja odbyła się studniówka klas maturalnych z naszej szkoły. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od przemówień pana dyrektora Sławomira Łomotowskiego, rodziców oraz przedstawiciela młodszych klas. Po podsumowaniach i życzeniach przyszedł czas na staropolski taniec - polonez, który perfekcyjnie wykonali uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi.

      Po zakończeniu części oficjalnej maturzyści rozpoczęli imprezę w rytmach muzyki. Przyszedł też czas na wspólne rozmowy, sesje zdjęciowe i wspaniałą, radosną zabawę na parkiecie. Piękne dekoracje, uroczyste stroje, wspaniały klimat stworzyły wyjątkową atmosferę. Bal trwał do białego rana, można więc przypuszczać, że wspomnienia z nim związane będą  wszystkim długo towarzyszyć.

     • Uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia

     • Ostatnie tygodnie grudnia to czas wigilii i kolędowania. W naszej szkole w świąteczny klimat weszliśmy 21 grudnia, kiedy to w internacie odbyła się uroczysta wigilia. Eleganckie stroje, czytanie fragmentów "Pisma świętego", wspólne śpiewanie, św. Mikołaj z workiem prezentów to tylko niektóre elementy tej wyjątkowej uroczystości.

      Dzień później 22 grudnia młodzież całej szkoły uczestniczyła w wigiliach klasowych i apelu, przygotowanym przez klasę 3 FT.  Przy akompaniamencie muzyki wybrzmiały najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki. Wprowadziły nas one w świąteczny nastrój i pozwoliły poczuć się jak w prawdziwej, szkolnej rodzinie.

      Dziękujemy wszystkim, którzy swoimi występami wzbogacili tę uroczystość: nauczycielom, pracownikom administracji, klasom, uczniom oraz szkolnemu zespołowi muzycznemu. Swoim muzykowaniem sprawiliście wszystkim najpiękniejszy prezent świąteczny. Mamy nadzieję, że dzięki Wam zwyczaj wspólnego kolędowania na stałe wpisze się w tradycje naszej szkoły

       

     • Dar serca

     • W naszej szkole w grudniową tradycję przedświąteczną wpisana jest zbiórka produktów do Świątecznej Paczki. W tym roku, jak zwykle,  młodzież i pracownicy szkoły nie zawiedli. Wśród zebranych darów znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy: te konieczne w codziennym życiu jak żywność, te które ułatwią przygotowanie świąt, jak również te, które rozpieszczą podniebienie swym słodki smakiem. Zebrane produkty zostały podzielone na siedem paczek, które trafiły do osób potrzebujących. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem udało nam się wywołać uśmiech czy łzę wzruszenia wśród  obdarowanych. Akcję przygotowała klasa IBT wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu. Koordynatorem akcji była pani Agnieszka Szeligowska – Dzierżyk.

     • Rekolekcje adwentowe

     • 19 grudnia powróciliśmy do wieloletniej tradycji szkoły związanej z uczestnictwem w rekolekcjach adwentowych. Msza odprawiona na sali gimnastycznej, połączona z sakramentem pokuty, pozwoliła duchowo przygotować się do zbliżających się świąt. Skłoniła wszystkich do skupienia, modlitwy, ale też refleksji nad prawdziwym znaczeniem Bożego Narodzenia.

     • Zmagania kulinarne

     • Młodzież  internatu uczestniczyła ostatnio w zajęciach kulinarnych. Wspólnie piekła ciasto- jabłecznik.

      Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali powierzone im zadania. Nie da się jednak ukryć, iż najbardziej wyczekanym momentem była wspólna degustacja ciasta.

      Nie ma co ukrywać....było pyszne:)

     • HuHuHA, zima nie jest taka zła

     • 15 grudnia 2023 r. udaliśmy się do Stacji Narciarskiej „Rybno”. Zaczęliśmy od wypożyczenia  sprzętu narciarskiego. Następnie zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa na stoku,  korzystania z nart, karnetów  i wyciągów. Po rozgrzewce podzieliliśmy grupę na zaawansowaną oraz początkującą, przystąpiliśmy do zjazdów i nauki. Nie obyło się bez upadków, ale kontrolowanych,  zgodnie z góralską maksymą: „jak się nie przewrócisz,  to się nie nauczysz”. Po trzygodzinnych zmaganiach wszyscy zaliczyli zjazdy, w zależności od stopnia zaawansowania, od jednej trzeciej wysokości stoku po całą górkę.

      Był to dobrze spędzony czas.

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy

     • Jak co roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole odbył się  Kiermasz Bożonarodzeniowy. W dniach od 11 do 15 grudnia 2023r.  uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowym Cydzynie  zaprezentowali własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Dla odwiedzających była to wspaniała okazja do obejrzenia, a także zakupu świątecznych dekoracji: artystycznych stroików, choinek wykonanych z rożnych materiałów, wyrobów ceramicznych, kartek świątecznych oraz wielu innych wyrobów rękodzielniczych. Kupując niepowtarzalne dekoracje mogliśmy nie tylko poczuć atmosferę zbliżających się świąt, ale również  docenić prace osób z niepełnosprawnością.

      Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili kiermasz i wsparli finansowo Warsztat Terapii Zajęciowej.

      Organizatorzy: Ewa Jadwiga Wojtczak, Jolanta Tarnacka

       

     • Konkurs językowy

     •  

      W ramach działań sekcji samokształceniowej i gospodarczej w internacie odbył się konkurs językowy w formie quizu. Składał się on z 45 pytań sprawdzających wiedzę o językach naszego kontynentu. W zmaganiach wzięli udział wychowankowie klas pierwszych. Miło nam powiadomić, że pierwsze miejsce zajął Szymon Gutowski, drugie Bartosz Borkowski a trzecie Tobiasz Dziczek.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w zabawie, a zwycięzcom gratulujemy podium i wiedzy.

     • Mistrzostwa Internatu w szachach

     • 11 grudnia, w  iście świątecznym nastroju, podsumowaliśmy Mistrzostwa Internatu w Szachach. Były one prowadzone systemem „każdy z każdym”,  z użyciem zegarów do gry. Tegoroczne rozgrywki wygrał Kamil Barżykowski, na drugim miejscu uplasował się Piotr Świderski, a trzeci był Bartosz Smaka. W mistrzostwach wzięli również udział: Zyśk Adrian, Remiszewski Bartosz, Lemański Marcin, Boryszewski Jakub, Rogowski Tomasz.

     • Zmagania sportowe

     • Dnia 5 grudnia odbyła się  Licealiada Wojewódzka w Drużynowym Tenisie Stołowym. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Pawelczyk Jakub, Biały Paweł, Lemański Karol, Świderski Piotr, Szewczyk Piotr, Archacki Szymon rozegrała  zacięte i wyrównane mecze z zespołami z ZST Suwałki i ZSMiO Łomża. Wykorzystując ładną zimową aurę, uczniowie odwiedzili również geograficzny środek  Europy, który znajduje się w Suchowoli.

     • Mikołajki w internacie

     • 6 grudnia to idealny dzień, żeby wkroczyć w radosną, magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. To przecież mikołajki. W przypadku mieszkańców internatu dzień rozpoczął się słodką niespodzianką. Do tego od rana  rozbrzmiewały dźwięki najsłynniejszych światowych szlagierów bożonarodzeniowych- swoje przeboje śpiewali Frank Sinatra, Shakin’ Stevens, George Michael, a nawet Elvis Presley. Popołudnie natomiast upłynęło pod znakiem kina z Netflixem. Młodzież miała okazję obejrzeć komedię romantyczną pt. „Świąteczny rycerz”, która wprawiła wszystkich w miły nastrój. Przyjemnym uzupełnieniem kinowego wieczoru była świąteczna herbatka z cynamonem, imbirem, kardamonem i pomarańczą oraz lukrowane pierniczki.

      Oby taka radosna atmosfera towarzyszyła nam wszystkim aż do  tak wyczekiwanych, wyjątkowych świąt :)

     • MIKOŁAJKI

     • Dziś Samorząd Uczniowski zorganizował Mikołajki. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały cukiereczki i życzenia.

      "Już Mikołaj grzeje sanie,

      Czego pragniesz, niech się stanie.

      Każde z marzeń skrytych w głębi

      Święty Dziadek może spełnić.”

     • Szkolenie dla młodzieży

     • 18 listopada 2023 r. klasy 3BT, 5BT i 5FT uczestniczyły w szkoleniu "Zarządzanie, organizacja i planowanie pracy w gospodarstwie rolnym, w tym wykorzystanie technik komputerowych". Była to okazja do pogłębienia wiedzy na temat  programów komputerowych ułatwiających zarządzanie gospodarstwem, bilansu majątkowego, rachunku wyników- obliczania produkcji, kosztów i nadwyżek ekonomicznych, przepływu finansów czy zarządzania ryzykiem. 

      Oprócz solidnej dawki  nauki organizatorzy zapewnili słodki poczęstunek i napoje.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie
   • 718-11-03-485
   • (+86) 216 66 11
   • (+86) 219 13 73
   • Marianowo 7, 18 - 421 Piątnica Poduchowna Poland
   • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Daniel Ambrożej e-mail: kontakt@zsmarianowo.pl tel. 737707086
  • Logowanie